Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Oskar Netkowski
|

TVP Kultura ocenzurowała wypowiedź Smarzowskiego. Ale znaczek "KONSTYTUCJA" przeoczyli

64
Podziel się:

43. Festiwal Filmowy w Gdyni przebiegł pod znakiem skandalu. Film "Kler" wywołał niemałe zamieszanie. Ale TVP Kultura nie skontrolowała wszystkiego.

Antoni Komasa-Łazarkiewicz ze znaczkiem "KONSTYTUCJA"
Antoni Komasa-Łazarkiewicz ze znaczkiem "KONSTYTUCJA" (East News, East News)

Wojciech Smarzowski podczas gali wręczenia nagród w Gdyni pojawił się na scenie dwa razy. Władzom TVP Kultura nie spodobało się jego przemówienie na tyle, że postanowili go ocenzurować. I choć wydawało się, że podwładni Jacka Kurskiego kontrolują to, co dzieje się na gdyńskim festiwalu, to pojawił się pewien szkopuł. TVP Kultura przegapiło znaczek "KONSTYTUCJA" jednego z przemawiających podczas uroczystej gali.

Zobacz także: ZOBACZ TAKŻE: Podsumowujemy 43. FPFF w Gdyni. "Kler" pierwszym wyborem

Za pierwszym razem zanim dano dojść Smarzowskiemu do głosu, publiczność długo go oklaskiwała – pokazując w ten sposób, że nie zgadza się z decyzją prezesa Radia Gdańsk o odwołaniu przyznania nagrody Złoty Klakier dla najdłużej oklaskiwanego filmu. Wojciech Smarzowski skomentował to słowami: - Proszę państwa, nie ma co tyle klaskać, bo jeszcze ktoś policzy. Ta wypowiedź ku nieszczęściu TVP Kultura została puszczona w transmisji.

Jednak chwilę później byli nieco bardziej czujni. Za drugim razem, kiedy Smarzowski zjawił się na scenie, by odebrać nagrodę specjalną Jury, powiedział: "W swojej pysze myślałem, że może nagrodę wręczy mi prezes TVP". W ten sposób reżyser odniósł się do sytuacji sprzed dwóch lat, kiedy to odmówił Jackowi Kurskiemu przyjęcia od niego nagrody za "Wołyń". Nie chciał jej, gdyż Kurski próbował wręczyć mu ją w kuluarach, a nie na scenie.

Tej wypowiedzi widzowie TVP Kultura nie usłyszeli. Została wycięta przed transmisją. *Ale pracownikom stacji nie udało się skontrolować wszystkiego. *

Chwilę później na scenie pojawił się Antoni Komasa-Łazarkiewicz ze znaczkiem "Konstytucja" na marynarce.

"Jestem pod wrażeniem, jak w tych straszliwie ciężkich czasach twórcy filmowi potrafią mówić o wolności. I jeszcze smutny akcent: dziś jest 132 dzień głodówki Olega Sencowa" - powiedział podczas gali.

Ostatnio informowaliśmy o gwałtownie pogarszającym się stanie zdrowia ukraińskiego reżyser Olega Sencowa, który prowadził głodówkę. Przypomnijmy, że mężczyzna domaga się uwolnienia z rosyjskich więzień 64 ukraińskich więźniów politycznych. Ukrainiec został skazany w procesie politycznym na karę 20 lat kolonii karnej.

W apelu o pomoc Olegowi Sencowi niejednokrotnie już stawał Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Ostatnio podczas 43. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Gwiazdy
KOMENTARZE
(64)
zzz
4 lata temu
"Real_Man 24 wrz, 09:22 Niech jeszcze sobie rezystory w klapy powpinają błazny. Żałosne to i śmieszne zarazem. "kto to może tak bronić kobstytucji napisanej przez dwóch żydów?????
cccp
4 lata temu
"emeryt esbecki 2 na renke 24 wrz, 10:38 to juz nie jest śmieszne>trzeba dobrze uważać by czasami nawet przypadkiem nie zagłosować na osoby mające coś wspólnego z jedynie słuszna pis-owską partyjka :( która wszystkich uważa za motłoch -a sami funkcjonariusze tej partii chyba nie mają wyzszego IQ niż 100 "
As
4 lata temu
Pani ,,pawłowicz ,, skrytykowała film Kler ,dobrze że jest w mniejszości w tych swoich wypowiedziach
Tu i teraz
4 lata temu
Dzień bez opluwania wszystkich i wszystkiegio co nie pisowskie i kościelne w TV PIS...to dzień stracony...
Tu i teraz
4 lata temu
smoleńska cenzura a nie Kultura
antypis
4 lata temu
BO dobry pis to martwy pis
i tyle.
4 lata temu
Konstytucja, żałosne gadżety , bo konstytucja działa, a dla ludzi potrzebna jest dobra praca i płaca, a nie podpieranie się konstytucjami. Za PO i Tuska była konstytucja, a Komenda 18 lat siedział niewinnie w więzieniu.
Misio.,,,,......
4 lata temu
Gdyby miał napisane -"kocham Adolfa Hitlera" to może byłoby to niecenzuralne, ale on miał napisane tylko "konstytucja", więc nie widzę tutaj czegoś zakazanego.
emeryt
4 lata temu
to juz nie jest śmieszne>trzeba dobrze uważać by czasami nawet przypadkiem nie zagłosować na osoby mające coś wspólnego z jedynie słuszna pis-owską partyjka :( która wszystkich uważa za motłoch -a sami funkcjonariusze tej partii chyba nie mają wyzszego IQ niż 100
pan cogito
4 lata temu
Nasilająca się ostatnio krytyka Kościoła to totalny atak na polskie chrześcijańskie wartości i próba zniszczenia państwa polskiego inspirowana i przeprowadzana przez obcojęzyczne media.......repolonizacja mediów.
kat
4 lata temu
a co to za pajac, jakiś potomek ubeka
Real_Man
4 lata temu
Niech jeszcze sobie rezystory w klapy powpinają błazny. Żałosne to i śmieszne zarazem.
tomek
4 lata temu
zamachowiec nigdy reżyser!
Orzeł polski
4 lata temu
Trzeba jawnie walczyć z komunistami którzy się uważają za skrajną prawicę.Wyrośli przesiąkneli Komuną i na zawsze metody pozostaną ich wyróżnikiem w dążeniu za władzą gotowi są na wszystko
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić