o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Twardy brexit wysoce prawdopodobny. Sejm pracuje nad zabezpieczeniem polskich klientów brytyjskich banków

5
Podziel się

Projekt ustawy dotyczący instytucji finansowych ma w Sejmie priorytet. Dotyczy on zasad prowadzenia działalności przez podmioty rynku finansowego w związku z brexitem bez umowy.

Nowe przepisy mają zabezpieczać interesy polskich klientów instytucji finansowych z siedzibą w Wielkiej Brytanii w razie wystąpienia z Unii bez umowy.
Nowe przepisy mają zabezpieczać interesy polskich klientów instytucji finansowych z siedzibą w Wielkiej Brytanii w razie wystąpienia z Unii bez umowy. (Fotolia, jacek_kadaj)
bEKUnCNx

"Prawdopodobieństwo twardego brexitu jest duże" – powiedział wiceminister finansów Leszek Skiba przedstawiając projekt. Jak wynika z przytaczanych przez forsal.pl słów wiceministra, nowe przepisy mają zabezpieczać interesy polskich klientów instytucji finansowych z siedzibą w Wielkiej Brytanii w razie wystąpienia z Unii bez umowy.

Marszałek Sejmu zwrócił się o rozpatrzenie projektu na obecnym posiedzeniu Sejmu. Skąd ten pośpiech? W środę brytyjska Izba Gmin dyskutuje nad twardym brexitem, a czas, w którym Wielka Brytania opuści formalnie struktury UE, zbliża się nieubłaganie.

bEKUnCNz

Zdonie z proponowanymi przepisami, brytyjskie instytucje - nawet po wystąpieniu Londynu z UE bez umowy – miałyby możliwość dalszego wykonywania zawartych przed dniem twardego brexitu umów kredytowych, umów ubezpieczenia, umów outsourcingu na rzecz banku oraz kasy oszczędnościowo-kredytowej, umów o świadczenie umów ramowych zawieranych z użytkownikami usług płatniczych, umów reasekuracji oraz czynności stanowiących działalność maklerską – wylicza forsal.pl.

Zobacz także: Obejrzyj: Bronisław Komorowski o brexicie. Broni Tuska:

Projekt zakłada, że takie umowy mogłyby być ważne nie dłużej jak 12 lub 24 miesiące. Albo do momentu przeniesienia portfela, czy uzyskania zezwolenia na prowadzenie takiej działalności na terytorium Polski. Ustawa miałaby wejść w życie 30 marca 2019 r.

bEKUnCNF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKUnCOa
KOMENTARZE
(5)
Kolo z Pikolo
3 lata temu
Ja mam kredyt co prawda niewielki w UK ale pytałem w Banku L. B., czy coś się po Brexit zmieni i dano mi jasno do zrozumienia, że mogę spać spokojnie bo u nich prawo nie działa wstecz ...
3333
3 lata temu
NIE WYJDA Z UNI
Leszek wie.
3 lata temu
Nikt nie wie co sie stanie....anglicy sami nie wiedza ale leszek wie...pomijajac fakt ze rzad brytyjski odrzucil wczoraj opcje “no deal” wiec twardego brexitu na obecna chwile raczej nie bedzie.
bEKUnCOb
dwie rzecz,.
3 lata temu
Na wypadek, wypadku nie zależy im.,
UB-ckisyn
3 lata temu
sejm to znaczy kto czy tam jest któś kto kuma co kolwiek więcęj niz żaba
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić