o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Tych ryb lepiej nie jedz. Oto najbardziej szkodliwe dla człowieka gatunki

79
Podziel się

Ryby nie zawsze są zdrowe. Codzienne spożywanie pangi czy łososia może mieć bardzo poważne skutki. Oto gatunki ryb, których należy unikać.

Nie wszystkie ryby są zdrowe
Nie wszystkie ryby są zdrowe (123RF)
bEEINCJh

Lekarze i dietetycy zalecają, aby spożywać jak najwięcej ryb. Za sprawą zawartych w nim witamin A i E korzystnie wpływają na naszą skórę oraz włosy. Witaminy z grupy B chronią zaś przed nowotworami. Nie należy zapominać również o zawartych w rybach kwasach tłuszczowych omega-3. Wzmacniają naszą odporność, a także zapobiegają nadciśnieniu, miażdżycy oraz chorobom układu krążenia. Okazuje się jednak, że częste spożywanie ryb może mieć również wiele negatywnych konsekwencji. Dlatego tak ważna jest znajomość gatunków ryb. O ile codzienna konsumpcja pstrąga z pewnością pozytywnie odbije się na naszych zdrowiu, o tyle częste jedzenie np. pangi może się bardzo źle skończyć. Oto gatunki najbardziej toksyczne gatunki ryb.

Łosoś hodowlany

To jeden z najpopularniejszych gatunków ryb. Spożywany nie tylko jako główne danie, ale także jako dodatek do sałatek czy kanapek. Z badań Morskiego Instytutu Rybackiego wynika, że ryba ta zawiera najwięcej szkodliwych związków chemicznych, dokładnie dioksyn i dl-PCB. Dodatkowo te masowo hodowlane ryby mają stały kontakt ze swoimi odchodami i karmione są wątpliwej jakości karmą.

bEEINCJj

Panga

Specjaliści od dawna ostrzegają przed pangą. To gatunek wyławiany z zanieczyszczonej rzeki Mekong w Wietnamie. Nie dość, że ryba ta ma właściwie żadnych wartości odżywczych, to dodatkowo zawiera w sobie wiele niebezpiecznych składników, są to m.in. groźne toksyny, metale ciężkie, antybiotyki a czasem nawet hormony ludzkie.

Tilapia

Ta pochodząca z Chin ryba jeden z najczęściej hodowlanych gatunków na świecie. Tilapia podobnie jak panga nie zawiera praktycznie żadnych wartości odżywczych. Niebezpieczne okazać się może również to, że karmiona jest odpadkami i końcówkami z produkcji jedzenia, a czasem nawet odchodami zwierząt.

Rekin

W składzie większość ryb znajdować może się rtęć. Należy pamiętać jednak, że jej ilość wzrasta wraz z wielkością ryby. Oznacza to, że rtęć znajdująca się w ciele rekina może być dla niektórych szkodliwa. Na jej działanie szczególnie narażone są kobiety karmiące oraz w ciąży. Rtęć zawarta w rybie może bowiem uszkodzić płód lub zaszkodzić dziecku.

bEEINCJp
bEEINCJK
Źródło:
WP Kuchnia
KOMENTARZE
(79)
gosc
8 miesięcy temu
minogi i szczupaki do 80 cm byly w polskich rzekach w latach 70 tych .teraz nie wiem czy tam cokolwiek jest
somsiad
2 lata temu
Ja, tylko filety.
asia
2 lata temu
karpia za to można bez obaw :) dobrze że wkrótce święta będzie mozna poszaleć :)
bEEINCJL
wojak
2 lata temu
cikawe ze niema tuczyka - zwłaszcza błękitnego - tak jak rekin ostatni szeregu pokarmowym - manipulują danymi
ja
2 lata temu
pamiętam jak jadłam minogi łowione w Bałtyku. Czy ktoś pamięta? zaznaczam ,że nie mam 100 lat
Przem
2 lata temu
Jak można pisać takie gnioty, to ma być artykuł? W zasadzie nic z tego nie wynika, o tuńczyka nic nie wspomniane, tilapia moze jest hodowana w Chinach ale nie pochodzi z Chin.
Mario
2 lata temu
Moim zdaniem Cejrowski powinien zacząć sie leczyć na nogi .
no właśnie
2 lata temu
Ryby należy jeść....pałeczkami.
fakt
2 lata temu
A bo ryby trzeba jeść....pałeczkami.
Tołdi
2 lata temu
Z wszystkich ryb najlepsze tylko.....walenie!.:)
b
2 lata temu
I czyja to wina? Przecież nie ryby. O tym trzeba pisać.
b
2 lata temu
Przecież teraz wszystkie są szkodliwe, nafaszerowane wszechobecnym syfem ze środowiska w którym żyjemy, chyba że złowione gdzieś w głuszy, gdzie nie ma przemysłu i chemii czy sztucznych hodowli.
smakosz
2 lata temu
moja najlepsza ryba to schabowy
bEEINCJD
gozdek
2 lata temu
chorobka, a już wychodziłem z wędką na rekina. Wracam do chaty...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić