o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

"Tylko nie mów nikomu". Kolejna kuria wydaje oświadczenie

32
Podziel się

"Andrzej S. został wydalony ze stanu duchownego w 2015 r. Wszystkie kurie diecezjalne oraz zakonne w Polsce zostały poinformowane o tym fakcie" - przekazuje w komunikacie toruńska kuria. To już kolejne oświadczenie polskich hierarchów po publikacji filmu "Tylko nie mów nikomu" dot. przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich w Kościele.

"Tylko nie mów nikomu". Biskup Wiesław Śmigiel wydał oświadczenie
"Tylko nie mów nikomu". Biskup Wiesław Śmigiel wydał oświadczenie (PAP, Tytus Żmijewski)
bErZdhud

"Film ten rodzi smutek, przygnębienie i współczucie wobec ofiar oraz jest jeszcze jednym wezwaniem do wielkiego rachunku sumienia, a także do bezwzględnej walki z pedofilią w szeregach duchownych" - przyznaje w oświadczeniu biskup toruński Wiesław Śmigiel.

Duchowny zaznacza, "że wraz z osobami odpowiedzialnymi za duszpasterstwo podejmuje starania, aby każda parafia była bezpiecznym domem dla wiernych, szczególnie dla najbardziej bezbronnych".

bErZdhuf

"Tylko nie mów nikomu". Andrzej S. nie jest już księdzem

W oświadczeniu czytamy, "że Andrzej S. (jedna z wymienionych w filmie księży) został wydalony ze stanu duchownego w 2015 r. Wszystkie kurie diecezjalne oraz zakonne w Polsce zostały poinformowane o tym fakcie".

Zobacz także: Zobacz także: Jarosław Wałęsa: Kaczyński nie jest prawdziwym katolikiem

Rzecznik toruńskiej kurii zaznacza, że "wszelkie działania, polegające na spełnianiu funkcji kapłańskich, podejmowane przez Andrzeja S., mogą nosić znamiona przestępstwa lub wykroczenia. Osoby będące świadkami takich sytuacji lub posiadające wiedzę na ten temat powinny zgłosić to odpowiednim organom ścigania".

bErZdhul

Toruńska kuria odnosi się także do wypowiedzi bp. Śmigla wkorzystanej w filmie Tomasza Sekielskiego. W oświadczeniu czytamy, że "opierała się na aktach zgromadzonych w kurii oraz dotyczyła przypadku opisanego w raporcie fundacji 'Nie lękajcie się', a nie sprawy Andrzeja S. tak, jak to sugeruje materiał filmowy".

"Tylko nie mów nikomu". Seria oświadczeń polskich duchownych

Komunikat toruńskiej kurii jest już kolejnym oświadczeniem ze strony polskiego Kościoła. Po emisji "Tylko nie mów nikomu" głos zabrał prymas Polski abp Wojciech Polak. "Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła. Jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zrobię wszystko co w mojej mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym" - zapowiedział duchowny.

"Głębokim bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy" - napisał zakon marianów. Duchowni poinformowali, że w odniesieniu do oskarżeń formułowanych pod adresem ks. Eugeniusza Makulskiego, "zgłoszone przypadki zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej w trybie określonym obowiązującym prawem kościelnym".

bErZdhum

Podobnie postąpił także biskup kielecki, który zgłosił sprawę emerytowanego proboszcza z Topoli Jana A. Stolicy Apostolskiej. - Ubolewamy, że takie przypadki mają lub miały miejsce w naszej diecezji - mówił ks. Mirosław Cisowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

"Tylko nie mów nikomu" wielkim sukcesem

W ciągu dwóch dni od swojej premiery, dokument "Tylko nie mów nikomu", który obnaża przypadki pedofilii w polskim Kościele, został wyświetlony ponad 8 milionów razy w serwisie YouTube. Film zmusił do reakcji przywódców polskiego Kościoła i liderów największych partii politycznych.

bErZdhun

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Deon.pl

bErZdhuG
KOMENTARZE
(32)
czytelne zało...
2 lata temu
Zadanie biskupów i PiS jest proste. Robić szum wokół tych, którym się już nie da pomóc i ratować tych księży i biskupów, którym można pomóc i ukryć. Żeby odsuwać podejrzenia od kościoła, to należy mówić o aktorach i innych ludziach. Nie poruszać problemu księży, choć tam zboczeńców jest najwięcej.
Sami swoi
2 lata temu
W pOLSCE OBOWIAZUJE kODEKS KARNY, A NIE ZADNE PRAWO KOSCIELNE. A moze Polska to kraj Kalifatu Koscielnego. Lepiej z tym skonczyc niz miec problemy z wyborcami.
Tak
2 lata temu
Religia w szkołach to przedsionek pedofilii,powinna być ze szkoły usunięta natychmiast
bErZdhuH
Twój nick
2 lata temu
Panowie w różowych czapeczkach oburzają się na "zajadłość" dziennikarzy. A nie byłoby prościej wywalać takich księży z kapłaństwa i grać zaskoczonych pedofilią wśród sług kościelnych? Nie kumam ich strategii. Bo hipokryzja to już za małe słowo.
II sort
2 lata temu
Wg statystyk, w kościołach i klasztorach zakonnych w Australii, od 30 - 40 % księży i zakonników, to pedofile. Jak myślicie, czy w polskich kościołach i zakonach statystyki są inne? Jeśli 100 000 polskich kleryków nie ma żon, to problemy seksualne muszą załatwić między sobą lub z dziećmi. Dlatego w telewizji oni najbardziej znają się na sexie. Seks i polityka zajmuje im 99 % czasu, a na modlenie zostaje zaledwie 1%. Katolicy, chodźcie do kościoła i módlcie się za siebie, ale na tacę nie dawajcie. Dlaczego ksiądz nie może iść do pracy przy betoniarce na 12 godzin, a potem po pracy modlić się za swoje i nasze grzechy? Przy betoniarce będzie miał wodę, słońce i plażę przez cały dzień i czas na pokutę za swoje grzechy. Nie dawajcie na tacę. Niech to będzie wasze pierwsze i najważniejsze przykazanie boskie. Amen
Rex
2 lata temu
Wysyp oświadczeń. Same oświadczenia. Słowa, słowa. Mowa trawa. To nic nikogo nie kosztuje, nic nie znaczy. A gdzie czyny? Czy jakikowiek hierarcha wraz z oświadczeniem wypłaci ofiarom swoich podwładnych odszkodowania? Póki nie polecą głowy, póki nie dostaną po kieszeni będą czuć się bezkarni. Wiecie dlaczego żaden biskup nie skrytykował Głodzia? Bo on tylko powiedział głośno, co oni wszyscy myślą!
Ali
2 lata temu
Księża oświadczają się i dalej robią swoje, byli i są bezkarni a w opowiadaniu bzdur są mistrzami i za to biorą pieniądze od ciemnego luda, który wszystko kupi.
Hmm
2 lata temu
A może tak więzienie a nie tylko wydalenie.
klerrr
2 lata temu
wydają wielkie oświadczenia a sami nie mają sumień czystych, niech ci hierarchowie kościelni spieprzają z kościoła
Szurnienienta...
2 lata temu
To przestępstwo to CZARNA PLAGA w UE dotyczy wielu środowisk ale KOmuniści LGBT rodem z Rewolucji Bolszewickiej wprowadzili wojnę z kościołem aby odwrócić uwagę od własnych przestępstw.
sdfghjk
2 lata temu
Następny firm powinien być o ,,hierarchach " kościelnych którzy kapowali do SB . tego by się nazbierało . .wówczas dopiero oczyścił by się polski kościół w większym zakresie.
smok smoleńsk...
2 lata temu
Peeeeedooooofileeeee lepszeeeegooooo soooortuuuuuuu, muldmyyyyyy sięęęęęę!!!
ja
2 lata temu
Oj straca teraz kase,ale prezes pewnie podratuje
bErZdhuz
alejaja2
2 lata temu
nigdy nie bedzie dobrze ani w Państwie ani w kosciele gdy politykę gospodarczą i społeczno-finansową prowadzą dwa równolegle rządy. na dodatek jeden ma swych specjalistów nadrzędnych w obcym państwie-Watykanie. Na dodatek to państwo w demokratycznym państwie jest ustrojowo z epok feudalnych na zasadach tolerowanej mafii. To drugie państwo ukrywa swą działalność tajnie za murami i furtami, w tajny sposób kierując Sejmem, Rządem, prokuraturą,sądownictwem, gospodarką, finansami, obsadą stanowisk kierowniczych, bankami, rolnictwem ........ funduszami europejskimi. Intratne posady mają też księża w szelkich możliwych instytucjach panstwowych po wojsko i policję włącznie. dostają nawet awanse w służbach mundurowych. S.Leszek.G. jest już chyba nawet generałem z sowitą emeryturą. Chore to to że aż niemożliwe.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić