o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Sebastian Łupak
,
Urszula Korąkiewicz
|
aktualizacja

Tymon Tymański ostro atakuje: Pislam Uber Alles

15
Podziel się

Tymon Tymański, muzyk z Gdańska, prezentuje singiel i teledysk z nadchodzącej płyty, piosenkę pod tytułem "Pislam". – To mój obywatelski obowiązek – tłumaczy.

Tymon Tymański zaprezentował singiel "Pislam"
Tymon Tymański zaprezentował singiel "Pislam" (East News)
bDZnZbyt

"Pislam" to tytuł singla Tymona Tymańskiego, zapowiadającego jego solową płytę "Paszkwile".

W utworze Tymon w refrenie powtarza "PiSlam, PiSlam Uber Alles" [za niemieckim hymnem Deutschland Uber Alles – red.]. Śpiewa także:

"Witajcie w państwie wyznaniowym/ witajcie w skansenie moherowym
Pobudka, ksenofobio i rasizmie/ witajcie w narodowym socjalizmie"

bDZnZbyv

W teledysku pomieszano sceny m.in. z III Rzeszy z obrazami ze współczesnej Polski. Mocne obrazy (m.in. ataków na Marsz Równości) podbija ostre brzmienie i technoidalny rytm. Efekt jest szokujący.

Skąd taki atak na PiS? Tymon Tymański: - Z przemożnej potrzeby spełnienia obywatelskiego obowiązku. Bo bardzo źle kojarzą mi się: kult jednostki, monopartyjność, socjalistyczne rozdawnictwo, manipulacja w obszarze sądownictwa, zbieranie haków na opozycję, stosowanie propagandy i kłamstw politycznych.

Tymański przekonuje, że na najnowszej płycie ma zamiar obnażyć Polskę z jej przywar i wad. Uważa, że aby była wolna i inspirująca, my musimy być wolni od "ślamazarnej, gnuśnej polskości". Nie da się jednak ukryć, że w jego tekstach najbardziej obrywa się właśnie PiS-owi.

bDZnZbyB

- Nie jestem KOD-ziarzem, nie jestem typowym antypisowcem. Nie znoszę faszyzmu i komunizmu, gardzę rządami populizmu. A PiS to przecież nie prawica, tylko zbieranina populistów, cały potok cyników, cwaniaczków, dyletantów, nieudaczników i wariatów, oczywiście z wyjątkami. I o ile w 2008 r. był jeszcze niegroźny, to przez lata bardzo dobrze odrobił lekcje. Przyszedł tu rządzić na jakieś 20 lat, co może skończyć się dla kraju w sposób opłakany. Natomiast opozycja PiS-u jest słaba jak bezzębny kot. Daliśmy d... przy wyborach, przegapiliśmy moment, w którym się wzmocnili - tłumaczył w rozmowie z WP.

Przeczytaj wywiad:

Choć do premiery najnowszej płyty zostało jeszcze trochę czasu, promujący ją singiel nie bez powodu ujrzał światło dzienne na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi. Tymański apeluje:

bDZnZbyC

- Dlatego ważne jest, żebyśmy poszli na wybory 13 października dogłębnie zastanowiwszy się przedtem, co możemy zrobić dla wolności swojej, swoich rodzin i przyjaciół.

Na płycie Tymona znajdzie się 12 utworów. Album ukaże się 25 października. To konceptualny album, na którym aż siedem piosenek nawiązuje do obecnej sytuacji polityczno-społecznej. - W niektórych z nich realia i detal polityczny są doprecyzowane do bólu – przekonuje Tymański. Dlaczego?

- Nie bawię się w poprawność polityczną. Ta płyta jest momentami mocna i nieprzyjemna. Dlaczego zrobiłem płytę polityczną dopiero teraz? Bo długo ten temat kiełkował mi w głowie. Tę Polskę trzeba obnażyć i czuję się totalnie zobowiązany, żeby to zrobić. Mocno to wszystko przemyślałem, to nie jest wypowiedź rozemocjonowanego punka. Czas to wszem i wobec ogłosić. Uważam, że my, artyści musimy piętnować wypaczenia władzy, mamy prawo krzyczeć, drwić i histeryzować, przypominać o wolności, rozszerzać jej granice - mówił w rozmowie z Urszulą Korąkiewicz.

bDZnZbyW
Źródło:
WP Gwiazdy
KOMENTARZE
(15)
Kodymowski
2 lata temu
Kolejne rzygi Tymańskiego. To staje się już nudne. Co za kasztan?
stiv
2 lata temu
nastepny znawca
axel
2 lata temu
To wyborca Permanentnych Oszustów... wszystko jasne...
bDZnZbyX
krzych
2 lata temu
a
Mjk
2 lata temu
Pis boi się prawdy.
Tylko PiS
2 lata temu
Kocham polskość, ślamazarną i gnuśną!!!
Sila
2 lata temu
Pewnie POwcy go promują, szukają głupich i naiwnych
tymek parówko
2 lata temu
tymon jesteś tak śmieszny, jak żart, który zrobiłeś ze swojej żony. Teraz grube alimenty za rozwód z twojej winy, no i żeby żyć, trzeba pisać takie paszkwile. Kiedyś Kazik ładnie zaśpiewał, że: wszyscy artyści to prostytutki. Ja się nie zgodzę, tylko niektórzy :)
psy szczekają...
2 lata temu
skąd u tych buddystów( maja ostaszewska,tymon tymański,) tyle jadu i agresji?
dsadasdasdas
2 lata temu
widocznie pieniazki mu sie koncza to sie musi przypodobac tym i owym
AP
2 lata temu
Mocne i prawdziwe.
zz
2 lata temu
Głupiec..nic dodać, nic ująć..
"_"
2 lata temu
von do Peru do ojczyzny dzikusów
bDZnZbyP
PiS to zło a ...
2 lata temu
Zamiast krytykować PiS za mase afer i rozwalania gospodarki to odnoszą się do półprawd i przeinaczania pojęć. Żenująca ignorancja.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić