o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Tomasz Molga
|

Ujawnił się "właściciel" Mazur. Nakłada takie podatki, że szefowie portów planują zwijać interes

88
Podziel się

Na wieść o pisowskim podatku wziął piłę spalinową, pociął pomost na kawałki, likwidując biznes - taką plotką żyją właściciele mazurskich portów. Państwowa firma Wody Polskie wprowadza właśnie czynsze, przez które zapowiada się najdroższa majówka w historii Mazur.

To może być najdroższa majówka w historii Mazur
To może być najdroższa majówka w historii Mazur (East News, Radosław Orzeł)
bDpguUWd

To może być najbardziej rozczarowująca majówka na Mazurach. Zaplanowałeś spacer do portu jachtowego? Idziesz, a tam nie będzie już portu. Właściciel zdemontował pomosty i odesłał jachty w siną dal, bo już się nie opłaca. Skręcasz na malownicze kąpielisko. Stop. Wstęp 20 złotych, bo właściciel zbiera na opłatę za dostęp do brzegu. Wypożyczysz jacht na majówkę? Nie zbliżaj się do jakichkolwiek przystani - cumowanie podrożeje z 20 do 50 złotych. Rower wodny albo kajak staną się luksusową rozrywką.

W ten sposób skutki wejścia tzw. "prawa wodnego" opisuje Adam Kowalski, właściciel giżyckiej firmy QRS Mazury, organizującej wodne obozy. - Skala wprowadzonych opłat zrujnuje małe firmy, wydziedziczy właścicieli portów. No chyba o to chodzi, aby wszystko było już państwowe - oburza się. Na blogu opublikował jedną z pierwszych umów, jaką państwowa firma Wody Polskie przesłała właścicielowi niewielkiego pomostu i kąpieliska. Łącznie 961 złotych czynszu do zapłaty w ciągu 21 dni.

Adam Kowalski nazywa to wymuszeniem rozbójniczym, ponieważ jeszcze pod koniec ubiegłego roku przedstawiciele właścicieli portów podczas konsultacji społecznych w Sejmie wynegocjowali 10-krotnie niższe opłaty. Tuż przed sezonem gdy w kasie portów jeszcze pustki są zaskakiwani wysokim czynszem. W przypadku największych portów opłata może wynieść nawet 350-400 tys. złotych rocznie. Stąd branżowa legenda o pierwszym właścicielu portu, który jeszcze przed sezonem wyharatał swój pomost piłą. Podobno stawia na nieopodatkowanie rozrywki: picie piwa i dyskotekę.

bDpguUWf
Zobacz także: Zobacz także: Tym razem ZUS przesadził. 5-latkowi grozi komornik

Szef Mazur, zwany dalej właścicielem

Przy okazji ujawnił się "właściciel" Mazur. Tak przedstawia się urzędnik Mirosław Markowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Białymstoku. Podlegają mu m.in. całe Mazury. Wysyła właścicielom przystani umowy według wzoru, gdzie informuje, iż działa z upoważnienia nowej państwowej firmy Wody Polskie. "Zwany dalej właścicielem" Markowski wprowadza stawkę 5zł za m2 pomostu , oraz 8,90zł za każdy metr kwadratowy zagospodarowanego akwenu.

- Będę musiała doliczyć około 400-500 złotych rocznie za cumowanie jachtu - mówi WP Bente Petersem, Norweżka, która w 2006 roku zainwestowała w budowę portu Stranda w Giżycku. Jeszcze nie dostała "rujnującego pisma", ale już sama wyliczyła, że nowy podatek w przypadku jej dużego portu pochłonie większość zysku. Tłumaczy, że Mazury i tak są dość drogie dla turystów. Na koszty utrzymania ośrodka przez cały rok musi zarobić przez ok. 3-4 miesiące sezonu. - Teraz taki podatek muszę doliczyć do usług klientom. Urzędnicy widzą w nas bogaczy, ale ja nie jestem właścicielką pięknych jachtów, które u nas cumują - opowiada.

bDpguUWl

Przeciwko wysokim opłatom zaprotestowali radni z Giżycka: "uderzają w fundamenty jednej z kluczowych dla Krainy Wielkich Jezior Mazurskich form działalności gospodarczej" - napisali w oświadczeniu. Również obawiają się demontażu przystani i portów. Wówczas cumujący na dziko żeglarze zaczną zanieczyszczać wodę w jeziorach.

Inaczej sprawę widzi Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy PGW Wody Polskie. W przesłanym do WP stanowisku przekonuje, że wysokość opłat nie jest problemem. - Pierwsza umowa została opłacona bez protestu - informuje. Ubolewa, że debata w giżyckim samorządzie odbyła się bez pracowników spółki wody Polskie, gdyż na pewno potrafiliby odpowiedzieć na wszystkie pytania nurtujące radnych.

Na wyspach Hula-Gula tego nie wymyślili

Właściciele portów wyliczają absurdy nowych przepisów. Stawki podatku (przeciwko, któremu generalnie nie protestują) miały wynosić grosze. To były jednak zapewnienia wiceministra Mariusza Gajdy, który przepadł w trakcie rekonstrukcji rządu Beaty Szydło. Później urzędnikom "zapomniało się" poprawić stawki i stąd opłata w rujnującej skali.

Podatek-opłata za dostęp wód traktowany jest jako usługa nowo utworzonego państwowego przedsiębiorstwa Wody Polskie. Skoro usługa to "właściciel Mazur" zinterpretował to po swojemu i do ogólnego rachunku dolicza jeszcze VAT.
- Jak usługa!? Za dostawę wody w jeziorze? Gdzie my jesteśmy, na wyspach Hula-Gula? Skąd im wezmę 20 tys. złotych na dziś? Jeszcze nie zarobiłem w tym sezonie, ani złotówki - klnie właściciel mazurskiej przystani z gospodą.

bDpguUWm

Na tym nie koniec. Adam Kowalski z QRS Mazury wczytał się w rozporządzenie znajdując w nim kompromitujący błąd pisarski. Opłatę "stosuje się do gruntu pokrytego wodą, znajdującego się nad obiektami" portu. Powinno być "pod", ponieważ nie ma czegoś takiego jak grunt nad pomostem. - Chyba, że pomost jest zatopiony i parkują przy nim łodzie podwodne - ironizuje. Szybko jednak ucina żarty. Dramat przedsiębiorców polega na tym, że umowę trzeba podpisać pod rygorem "uniemożliwienia prowadzenia dalszej działalności". Tymczasem część z przedsiębiorców działało w oparciu o unijne dotacje albo kredyty bankowe. Instytucje finansujące wymagają dopełnienia wszelkich formalności, dlatego niektórzy nieszczęśnicy muszą podpisać nawet najgłupszy papier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDpguUWG
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(88)
M
3 lata temu
#dobrazmiana znowu w akcji
Ali
3 lata temu
Opłata 100 zł za pomost rocznie to też śmiech na sali. Oczywiście Podniesienie do tysiąca to też przegięcie ale opłaty też nie mogą stać w miejscu jak wszystko wkoło drożeje.
Joo
3 lata temu
Niemcy 🇩🇪 kupili to trzeba płacić
bDpguUWH
jaman
3 lata temu
Wody Polskie dopiero się rozkręcają. Niedługo polski chłop nie będzie miał prawa wykopać nawet studni...
ehhh....
3 lata temu
i dziwić się, że Polacy wolą za 1200 zł lecieć do Grecji, Turcji czy Hiszpanii, gdzie w cenie masz przelot, wyżywienie, transfer i hotel usytuowany tuż przy morzu
Najnowsze komentarze (88)
mel
3 lata temu
Proszę proszę chcieliście PiS? macie dalej głosujcie buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuhahahahahahahahahahahahahahahahhhhhhhhhhhhhhaaaaaa
Rico
3 lata temu
A z czego ma państwo płacić 500+ ?. To nie pierwsza i nie ostatnia podwyżka ale wszystko można zmienić tylko trzeba chcieć.
Turist
3 lata temu
Wzięli przykład od górali
kiciek123.56
3 lata temu
Dla takich smieci pseudo "wlascicieli " jest tylko jeden odpor - siekiera !
Pietrek
3 lata temu
Śmieszy mnie to jak właściciel jachtu, płacze nad wzrostem opłat o 400-500 złotych. Szkoda mi tych bogaczy, ubolewam nad ich losem i pszyszłością. Naprawdę współczuję.
bywałem widzi...
3 lata temu
Złodzieje w akcji. Dążymy do życia na poziomie przeciętnego Rosjanina.
gdyn
3 lata temu
Dać sprawę do sądu - skalę podwyżek, zrujnowanie kredytobiorców, błędy językowe, nagłość wprowadzenia opłat i ich wysokość sprzeczna z ustaleniami. Co to, mamy - Dziki Zachód? Może Dziki Wschód?
DobraZmiana
3 lata temu
DOBRA ZMIANA !
bDpguUWz
David
3 lata temu
Przeciez PIS musi zarobic na utrzymywanie patologi i dzieciorobow .
grovit
3 lata temu
W porcie Sztynort przed wprowadzeniem podatku cena cumowania jachtu o dl 880 i 6-scio osobowej zalogi za dobe ( wraz z korzystaniem z toalet i prysznica ) byla mniej wiecej podobna do ceny cymowania jachtu 12 m z zaloga 8 osob w Sztokcholmie przy muzeum Waza, zdziwieni ....
ratownik
3 lata temu
mysle ze juz niedlugo trzeba bedzie placic za cichy chod po ulicy mysle ze urzednicy calkowicie oszaleli i ze juz niedlugo powstanie wielki zryw narodu przeciw pasozytom urzedniczym i bez krwi i zgliszcz sie nie obedzie musi wrocic normalnosc czytaj wolnosc
Miks
3 lata temu
To jest chore .
rys
3 lata temu
Witam. co mozemy jeszcze opodatkować czekam na propozycje bo premia czeka dla mnie 70 tys?
dr
3 lata temu
a kwaśniewskiemu ile dali za dostęp do jeziora ???????
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić