o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Ukraińcy przebili Polaków. Wysyłają do kraju coraz więcej pieniędzy

15
Podziel się

Zamiast wydawać pieniądze na miejscu, pracujący w Polsce obcokrajowcy wysyłają je do swoich krajów - głównie Ukrainy. Już wyprzedzili w tej kwestii Polaków żyjących na emigracji. To trzeci taki przypadek w historii, a w kolejnych miesiącach ujemny dla naszego kraju bilans może się jeszcze pogłębić. Z Polski będzie więcej funduszy wypływać, niż do nie wpływać.

Ukraińcy przebili Polaków. Wysyłają do kraju coraz więcej pieniędzy
(UPG/REPORTER, UPG/REPORTER)
bECEAYoR

Do tej pory Polska na migracji pracowników głównie zarabiała. Polacy, którzy pracują w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Skandynawii i innych miejscach śwata, przysyłali do kraju więcej pieniędzy, niż obcokrajowcy żyjący nad Wisłą byli w stanie wysłać do swoich rodzin.

Serwis gospodarka.dziennik.pl podaje, że w najsłabszym roku emigranci podreperowali krajowe finanse kwotą 1,4 mld zł, a w najlepszym nawet 3 mld zł. "W sumie w ciągu 13 lat budżet zyskał finansowanie warte 1,5 proc. naszego PKB" - czytamy.

bECEAYoT

O ile od kilku lat przekazywane do kraju kwoty pozostają na stabilnym poziomie, o tyle coraz więcej pieniędzy z Polski odpływa. Jak wynika z danych serwisu, w I kwartale 2017 r. cudzoziemcy pracujący w Polsce wysłali do swoich domów ponad 4,3 mld zł. To rekordowa kwota, która jest ponad dwukrotnie wyższa niż przelewy Polaków do kraju.

To dopiero trzeci przypadek w historii, gdy z Polski wysyłanych jest więcej pieniędzy niż do niej przysyłanych. Do tej pory Polska notowała deficyt w pierwszym i ostatnim kwartale 2016 r. Różnica jednak jeszcze nigdy nie była tak duża, a wciąż może rosnąć, bo do pracy w Polsce przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców - głównie Ukraińców. Od 11 czerwca nie mają już obowiązku posiadania wiz w UE. Mogą wjechać do krajów Wspólnoty na 90 dni - w ciągu pół roku - w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.

Zobacz także: Zobacz także: Ukraińskie samochody rejestrowane w Polsce. O co tu chodzi?
bECEAYpu
KOMENTARZE
(15)
lili
4 lata temu
500 -
krul yóljan
4 lata temu
Ukraińcy są spoko. gdyby Nie trzeba ich lepiej traktować. Potrafią zachować się normalnie. Zawsze w każdym społeczeństwie znajdzie się paru głąbów.
fsfsdfsdfsfs
4 lata temu
W samym 640-tysięcznym Wrocławiu (nominalnie, bo pewnie żyje tu z 670 tys.) aż 10 % to Ukraińcy (oficjalnie 62 tys. w dolnośląskim, aż 60 tys. w samym Wrocławiu, nieoficjalnie pewnie z 75 tys. i 13 - 15 % - a wszystko to dosłownie w kilka lat nastąpiło), słychać ich na każdym przystanku tramwajowym w centrum, w galerii Dominikańskiej, jako klientów i jaklo pracowników, w Żabkach itp.
bECEAYpv
odaj
4 lata temu
od 6 do 18 Ukraina i nie mają lekko we własnym kraju jak masz 10 oddaj 10 i gra i pracuj dalej ponoć tak mają
gość
4 lata temu
Zamknijmy dla nich rynki pracy i odeślijmy ich póki czas. Z tego nic dobrego nie będzie, wspomnicie moje słowa.
Wacław
4 lata temu
Najwyższy czas by Ukraina stała się pełnoprawnym uczestnikiem Europy. To nasi najbliżsi przyjaciele nie tacy jak Niemcy co tylko patrzą by wydoić z Polski co tylko można . A to co jest im nie na rękę to wepchnąć do Polski. Kiedy nastąpi ten dzień by obywatele Ukrainy mogli bez żadnych przeszkód poruszać się po naszym kraju bez żadnych haraczy jakie muszą ponosić by otrzymać pozwolenie na pracę w Polsce?????????????????????????????
NIE PLATFORMI...
4 lata temu
Chyba to normalne ze Ukraińcy wysyłają pieniądze do swoich krajów ,gdyby one tam były to po co by przyjezdzali do Polski aby tu zarabiać.
ak001
4 lata temu
To dobrzy i spokojni ludzie. A przyjechali tu po to, aby pracować (nie po zasiłek!!!) i pomóc swoim rodzinom. Propozycja dla pismaka: Nie szczuj nas na porządnych i pracowitych ludzi.
Miseik
4 lata temu
Przebijanie Polaków to ukraińska specjalność w końcu...
dani
4 lata temu
mar na niczym sie nie znasz, na wschodzie ceny są kosmiczne, musisz troche poczytac a ja wiem osobiscie !!!
Tutejszy
4 lata temu
Być może świadczy to o tym, że jest ich tu więcej niż wszystkich Polaków którzy wyemigrowali za chlebem. Naszych wyjechało 3 mln, może więcej, więc ile jest u nas Ukraińców ? 5 - 6 mln ? Może mnie poniosło, chciał bym się mylić. W promieniu 200 metrów od mojego domu jest parę domów pełnych przybyszów z Ukrainy, a wychodząc wieczorem na spacer czuję się jak w Kijowie, więc może mam rację?
ornitolog Ste...
4 lata temu
A może napiszcie ile Ukraincy wydają zł w Polskich sklepach.....na zakupy , przecież większość towarów jest u nich droższa...
ciekawe
4 lata temu
Ciekawe czy ich rząd ogłosi teraz zieloną wyspę tak jak słońce Peru u nas przypisując sobie zasługe wzrostu gospodarczego po czym to wszystko przeżrą.
bECEAYpn
johny1337
4 lata temu
Piepszenie głupot wynajmują mieszkania kupują bilety miesięczne robią zakupy a najważniejsze że pracują a nie liczą na zasiłek tak jak dzicz z Afryki.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić