Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Ukraińskie MSZ zabiera głos ws. rzezi wołyńskiej. Krytykuje polski rząd

92
Podziel się

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy w czwartek potępiło zbrodnię dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności podczas II wojny światowej. Jednocześnie resort skrytykował stronę polską za "jednostronną i upolitycznianą ocenę" wydarzeń z lat 1943-1945.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa (East News)
bEDGhFxN

11 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP, który jest obchodzony od 3 lat. W związku z rocznicą ukraińskie MSZ wydało oświadczenie, w którym podkreśliło, że rzeź wołyńska była jedną z najbardziej tragicznych kart w historii obu narodów.

"Jesteśmy przekonani, że każde życie jest bezcenne. Dlatego oddajemy hołd wszystkim, którzy zginęli w wyniku Tragedii Wołyńskiej. Jednoznacznie i zdecydowanie potępiamy zbrodnie wobec ludności cywilnej: Ukraińców, Polaków, Żydów, Czechów i innych, którzy (w nich) ucierpieli" - czytamy na stronie resortu dyplomacji Ukrainy.

bEDGhFxP

W dalszej części pisma ukraińskie MSZ skrytykowało stronę polską. "Nie możemy zgodzić się z jednostronną i upolitycznianą przez polskich polityków i dyplomatów oceną tragicznych wydarzeń z lat 1943-1945" - piszą dyplomaci. Podkreślają również, że prawda o tych wydarzeniach powinna być ustalana na podstawie "wiarygodnych materiałów archiwalnych”, a "próby manipulowania tragiczną historią, jej jednostronne traktowanie i wykorzystywanie w celach politycznych jest niedopuszczalne”.

Ukraiński resort podkreśla, że takie działania jedynie "wyzwalają negatywne emocje między Ukraińcami i Polakami" i "nie sprzyjają dochodzeniu do prawdy". MSZ w Kijowie wyraziło nadzieję, że niebawem historycy z obu krajów wspólnie zbadają sporne kwestie i dojdą do porozumienia.

Przypomnijmy, w latach 1943-1945 ukraińscy nacjonaliści przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności wymordowali według różnych szacunków od 50 do nawet 200 tys. Polaków mieszkających na Wołyniu. Inspiratorami zbrodni były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) oraz Ukraińska Powstańcza Armia (UPA). Historycy klasyfikują rzeź wołyńską jako ludobójstwo.

bEDGhFxV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDGhFyq
KOMENTARZE
(92)
Bezstronny
2 lata temu
Zgadza się , prawda o tamtych wydarzeniach jest bardzo ważna i nie może być jednostronna . W tamtych czasach również i Ukraińcy byli mordowani przez nacjonalistów . Czy my Polacy byliśmy wobec Ukraińców w porządku ? Na pewno ich nie mordowaliśmy ale cacy to nie byliśmy .Zgoda buduje nienawiść rujnuje .
Ed
2 lata temu
Mordercy gorzej zwierzęta dlaczego Polska nie pozwala Ukrainę za takie morderstwa to jest dziwne bardzo dziwne
Gh
2 lata temu
Wy to sobie możecie zerwać stosunki dyplomatyczne z Ukrainą zablokować wjazd im tu do Polski wprowadzić 1000 euro na osobę i będzie po kłopocie Mordercy jeszcze nam warunki dyktują to jest kpina Polacy nie możemy stać z założonymi rękami tylko działać aby wreszcie nas rząd coś z tym zrobił.
bEDGhFyr
xxx
2 lata temu
moja babacia tez opowiadala...ukraincy byli gorsi niz SS-mani
Inga
2 lata temu
Okupowane to są obecnie.
jawies
2 lata temu
Jak długo Ukraińcy będą zaprzeczać faktom?
potomek Kreso...
2 lata temu
trzeba sobie powiedziec, ze Polacy naslani tam przez Pilsudskiego zachowywali sie czesto jak pany, ktorym wszystko wolno traktujac Ukraincow jak swoich niwolnikow; Swoja reke do wrogosci Ukraincow dolozyl takze krk, ktory chcial ich na sile krystianizowac palac ich cerkwie; Moim przodkom,ktorzy zyli w zgodzie z Ukraincami i byli im zyczliwi ualo sie uciec przed rzezia bo zyczliwi Uraincy ich uprzedzili chociaz za to grozilo obciecie jezyka. Stracili na tej Urainie wszystko co mieli i uciekli do Polski bedacej pod hitlerowska okupacja z jedna walizka i z dwojgem malutkich dzieci. Dzieki temu i ja sie urodzilem.
Gal Anonim
2 lata temu
A Polska niech będzie nadal przyjacielska dla tych ukraińskich bandytów
Maria
2 lata temu
Moja babcia chodziła do kościoła i została zamordowana. Obcięli jej głowę i ciało wrzucili do rzeki Bug. Babcia mieszkała koło Sokala. Ukraińcy spalili całe wsie gdzie mieszkali Polacy. Ziemia czarno-ziem, kamienia nie zobaczysz, domy wtedy były drewniane, dziś tam nie ma nic tylko zaorane pole. Napiszcie gdzie to zgłosić? Dziękuję za film "Wołyń", wiele mi wyjaśnił. Żałuję że nie zapisałam, tata wiedział kto to zrobił, znał ich. W filmie sugeruje się że Ukraińcy byli bardzo biedni, czy to ich usprawiedliwia, nie wiem jak to rozumieć.
Christopher
2 lata temu
Rzad Polski powinien robic wszytko zeby uniemozliwic Ukrainie byc czlonkiem UE , to jest wredny i podly narod a Krym powinien byc wolnym miastem i oddac Tatarom bo to oni sa "native" tak jak Indianie w USA .
Polak
2 lata temu
POLSKA DLA POLAKÓW !!!
jacek.gronek
2 lata temu
dlaczego wstrzymano prace komisji polsko-ukrainskiej?? dlaczego mimo ,,prozachodniego rzadu ukrainskiego zostala praca wstrzymana? bardzo dziwne? dlaczeo nasz rzad nie chce porozumienia z rzadem ukrainskim?? mamy od 3 lat bardzo,,lodowate stosunki polsko ukrainskie od czasu powstania ukrainy po 1989 roku..dlaczego wspolnie nie cjcemy napisac podrecznik historii?? dlaczego lwow w przewodnikach nie ma nic o polskiej obecnosci/wydanie ukrainskie..mam taki przewodnik.../????
asd
2 lata temu
Jak im sie nie podoba Polski Rząd - to won na Krym lub do Donbasu !!!
bEDGhFyj
pllg
2 lata temu
Nie rozumiem dlaczego nasz rząd włazi tym ukraińcom w d...pe. Co chwila a to zbiórka na pomoc, a to transport humanitarny, a to apel w Brukseli, a to poparcie dla rządu, o otwarciu granicy i przyjęciu ponad miliona ludzi za pracą nie wspominając? A tamte łachudry ciągle na nas plują. Zostawmy ich w spokoju, niech Putin zrobi z nimi porządek.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić