Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Marek Kacprzak
Marek Kacprzak
|

Umarła Kora. Wielu pisze, zamiast milczeć

10
Podziel się:

Kora nawet po śmierci pokazuje swoją wielkość. Nie da się przejść obojętnie wokół tego, co dzieje się nad jej ciałem, bo nawet jeszcze nie nad trumną.

Śmierć Kory wywołała lawinę komentarzy wśród polityków
Śmierć Kory wywołała lawinę komentarzy wśród polityków (SPL/East News)

Artysta ma wkładać kij w mrowisko. Artysta nawet jeśli bawi, ma nas drażnić i zmuszać do myślenia. Kora robi to wciąż. Choć wielu woli mówić, zamiast milczeć. Zbyt dużo osób pisze, zamiast myśleć. Znów okazało się, że „co nagle to po diable”. Znów zadziałał ten sam mechanizm. Byle szybciej, byle cokolwiek, nawet jeśli głupiej od innych. Umiera znana postać i zamiast zadumy, ciszy, refleksji każdy, kto jeszcze żyw, pędzi, by coś powiedzieć, opublikować wpis, ogrzać się w blasku zgasłego człowieka.

Nagle każdy ją znał, każdy się na jej piosenkach wychowywał, każdy ją cenił i w ogóle, skoro była znana, to każdy teraz jak na zawołanie musi mówić, co czuje, gdy umarła. Bo przecież, nie ma się co oszukiwać. Nie o hołd tu chodzi. Nie chodzi o to, by oddać jej pamięć. Większości chodzi o to, by połechtać swoje ego. By móc coś na temat wielkiej zmarłej artystki powiedzieć, tak jakby to pomagało zabierającemu głos w tej dziwacznej debacie samemu stawać się wielkim.
A od patosu do głupoty droga jak się okazuje bardziej niż krótsza. Skoro internet daje możliwości, by coś napisać, to pisze każdy. Im mniej do powiedzenia, tym więcej wykrzykników przy tym stawia. Im mniej mógłby się identyfikować z artystką i tym, co swoją twórczością przekazywał, tym więcej słów o swojej miłości do niej.

Kora nie tylko śpiewała, pisała, tworzyła. Kora też komentowała. Zabierała głos w politycznej dyskusji. A że była artystą z krwi i kości, to myślała samodzielnie. A to oznacza, że nie myślała schematami, nie dała się i nie da się wpisać w żaden z obozów politycznej nawalanki. Nie należała ani do plemienia „dobrej zmiany”, ani też do plemienia udającej zjednoczenie opozycji.

Kora krytykowała rzeczy złe, chwaliła rzeczy dobre. Tak jak w muzyce, tak i w polityce. Artysta, który nagrał świetną płytę, mógł być przez nią miażdżąco skrytykowany za fatalny występ. Zawsze oceniała sprawiedliwie, szczerze i według własnego uznania. Nie według tego, co innym się spodoba. Była szczera w stosunku do artystów, polityków, ludzi.

Całą swoją twórczością udowadniała, że nie da się pełnej palety barw przedstawić w czarnobiałych kolorach. Nie da się przedstawić pełnej kolorytu Kory w jednej słusznej narracji.

Drogi polityku. Bez względu na to, czy jesteś Tuskiem, Dudą, Biedroniem, czy kimkolwiek innym. Chcesz oddać hołd artystce? To zamilcz. We własnym domu posłuchaj jej muzyki, zapal świeczkę, pomyśl lub się pomódl, ale na Boga nie każ mi czytać własnych wynurzeń na temat, jak to bliska jest ci jej twórczość, skoro swoimi wpisami pokazujesz, że jej śmierć cię nie dotknęła, a jedynie to, że boisz się, że ktoś cię skrytykuje, że publicznie nie wyraziłeś żalu.
Wy wciąż bez sensu piszecie, „a planety szaleją, szaleją, szaleją i śmieją się, śmieją się, śmieją”. Z was się śmieją. Kora wielka zostanie i bez waszych ocen jej twórczości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pldziejesie.wp.pldziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Opinie
KOMENTARZE
(10)
babcia
4 lata temu
niedługo postawia jej pomnik... swiadomie sponsorują wiadomości o tej osobie żeby wystawiać ja na piedestal..tylu ludzi madrych i swiatlych umiera i nikt tak nie sponsoruje o nich wiadomości..zenada...każdy z nas umrze..niech dadza już jej spokoj...
Krycha
4 lata temu
A ja się bardzo zasmuciłam - bo znów jednej z nas, które walczą z rakiem się nie udało...a ja mam nawrót choroby....
Grim Reaper
4 lata temu
Umarła. Każdego to czeka
Racjonalista
4 lata temu
Padła kolejna narkomanka. Zawinił jej pies, bo kupował jej narkotyki o czym pisała prasa. "Jakie życie taka śmierć czego padłaś nam jak śmieć?"
Willi
4 lata temu
Wreszcie ktoś napisał coś mądrego.
umiarkowany
4 lata temu
A pan szanowny artykularz biorac pod uwage wlasne tezy sam za bardzo sie nie rozpisal
ul
4 lata temu
100% prawdy!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sprawiedliwoś...
4 lata temu
Mądry artykuł. Mnie obrzydziła szczególnie wypowiedź Gojdzia, który złamał tajemnice lekarską, żeby ogrzać się w sławie naszej Pani Olgi.
slodycz19
4 lata temu
zwłaszcza kolejne "Gwiazdki" Der..... i tak dalej :(
amazonka
4 lata temu
!!!!!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić