o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Unia weźmie się za telemarketerów. Koniec z wciskaniem garnków

49
Podziel się

Firmy oferujące garnki, pokazy zdrowego żywienia czy pościeli zasypują telefonami Polaków. Jak skutecznie uniknąć telefonów? W teorii - poprosić o usunięcie swojego numeru z bazy danych. W praktyce - jest to praktycznie niemożliwe. Jest jednak szansa, że wkrótce się to zmieni. W maju 2018 roku mają wejść w życie nowe przepisy.

Natrętni telemarketerzy od maja 2018 mają mieć trudniej. Będą im grozić wysokie kary
Natrętni telemarketerzy od maja 2018 mają mieć trudniej. Będą im grozić wysokie kary (Pixabay.com)
bEJNsCLF

Obecne Prawo telekomunikacyjne zabrania kontaktowania się z potencjalnymi klientami i przedstawiania im oferty bez ich zgody. A nawet, jeśli ją wyrazimy, to możemy ją w każdej chwili wycofać.

- Formalnie możemy zażądać, by więcej do nas nie dzwoniono - mówi w środowej "Rzeczpospolitej" Maciej Gawroński, partner zarządzający w Gawroński&Partners.

Wyjątkiem są tutaj firmy, z którymi mamy umowy. Wtedy mogą one do nas dzwonić i pisać w zasadzie bez ograniczeń. Ale tylko do końca trwania umowy.

bEJNsCLH
Zobacz także: Roaming w Unini tak jak w Polsce

- Jeśli chcemy cofnąć zgodę, to musimy przekazać ją do każdego administratora oddzielnie - informuje Generalny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych. Taki administrator ma obowiązek poinformować o wykreśleniu z listy adresatów.

Tyle teoria, bo praktyka jest zupełnie inna. - Firma oferująca garnki doskonale wie, że narusza przepisy. Miała nawet kontrolę GIODO i zobowiązała się do zaprzestania nieuczciwej praktyki. A jednak dalej dzwoni - mówi Maciej Gawroński.

bEJNsCLN

Jest jednak nadzieja, że uda się uwolnić od natrętnych telemarketerów. W maju 2018 roku ma wejść w życie unijne generalne rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Nada ono nowe prawo konsumentom, ale też ułatwi egzekwowanie tych już istniejących - informuje "Rz".

Niesforne firmy będą musiały płacić wtedy gigantyczne kary, a konsumentom będzie przysługiwało odszkodowanie.

W Unii pracują też nad nowym prawem dotyczącym e-prywatności. Początkowo miało ono wejść w życie razem z generalnym rozporządzeniem, ale prace nad nim się przedłużają.

bEJNsCMi
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(49)
Krzysztof
4 lata temu
Jak do mnie ktoś dzwoni i chce mi coś sprzedać to ja tej osobie próbuje sprzedać używany odkurzacz :) zawsze się przy tym dobrze bawię :)
Patryk
4 lata temu
Na razie blokuję takie telefony. Niespecjalnie to skuteczne. Zaczynam nagrywać i zgloszę na policję nękanie.
joda
4 lata temu
Jeżeli na ekranie wyświetla mi sie nieznany numer, zaczynam słowami "Da, ja was słuszaju" rozmowa trwa bardzo krótko. Jeżeli ktoś ma do mnie naprawdę ważną sprawę za chwile dzwoni ponownie i wtedy odbieram normalnie. telemarketer nigdy nie zadzwonił po raz drugi.
bEJNsCMj
Ryku
4 lata temu
To, że mówi się różne rzeczy takim natrętom a oni szybko się wtedy rozłączają nie załatwia problemu, bo i tak mając twój numer będą co jakiś czas dzwonić i to z różnych numerów, więc nawet blokowanie przez odpowiedni program nie jest skuteczne.
tetunio99
4 lata temu
Kto z was ma fete sprzedac?
każdy
4 lata temu
Każdy musi zarabiać na chleb. Czyż taki telemar. jest gorszy/leprzy od polityków którzy też nam wciskają kit.?
ja
4 lata temu
Ja zawsze odbieram słowami "Ambasada Rosyjska słucham" chwila ciszy i się rozłącza
Marker
4 lata temu
Trzeba dzwoniącemu powiedzieć że rozmowa będzie nagrywana , i czy wyraża zgodę na nagrywanie . Przeważnie sobie odpuszczają.
olaboga ale k...
4 lata temu
Dla abonentów Play: dzwonisz do operatora i nakazujesz wyłączyć wszystkie usługi PREMIUM. Pierwszy sms mówi że będzie wyłączona usługa. Czekasz na drugi sms - stoi w nim że są wyłączone usługi PREMIUM. Dopiero teraz wysyłasz bezpłatny sms pod numer 252 z tekstem pisanym tylko dużymi literami STOP. Otrzymujesz sms zwrotny - jest w nim że wszystkie usługi tele.......... są wyłączone. Nie masz więcej reklam. Jeśli zrobisz gdzież suskrybcję to tylko z tego miejsca dostajesz. Tak to działa w Play. Innych nie znam.
osa
4 lata temu
no czas najwyższy by coś z tym zrobić
xxx
4 lata temu
nie odbieram nieznanych numerów i mam spokój
michalbielsko
4 lata temu
Ja znalazłem inną metodę. Zablokowałem wszelkie numery zastrzeżone. Tj teraz to wygląda tak, że kiedy ktoś próbuje się do mnie dodzwonić, musi mieć możliwość bycia zidentyfikowanym. Trochę się boję, że przez to mogę mieć problemy, jak się jakiś szpital nie będzie mógł dodzwonić, albo jakiś urzędnik, ale cóż...lepiej nie wpaść w łajno pt pokazy. Równie dobrze może to być przecież pokaz specjalnie zorganizowany dla mieszkańców danej okolicy po to tylko, żeby opędzlować domy podczas gdy ich mieszkańcy spokojnie siedzą w hotelu na pokazie.
Alojz Wiertar...
4 lata temu
Jest na nich prosty sposób. Ja zawsze się pytam takiego natręta, skąd ma mój numer. Jak nie chce odpowiedzieć, to pytam, czy woli, żeby to samo pytanie zadał mu prokurator. Przeważnie wtedy im się języki rozwiązują. Na koniec żądam usunięcia moich danych z ich bazy i zaprzestania nękania mnie telefonami, albo zgłoszę sprawę w prokuraturze. To naprawdę działa...
bEJNsCMb
Bialostoczani...
4 lata temu
Koniec biznesu Jaśki :) a Baran ma lising muhahah. Jak tu żyć
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić