Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Upały rozpaliły cały świat do czerwoności. Mapa pokazuje tragiczną sytuację

143
Podziel się

Niezwykle wysokie temperatury notowane są praktycznie na całym globie, czyniąc ten rok jednym z najgorszych jeśli chodzi o upały. Stworzono interaktywną mapę, która pokazuje, jak jest źle.

Upały rozpaliły cały świat do czerwoności. Mapa pokazuje tragiczną sytuację
(earth.nullschool.net)
bETRxfnV

Twórcy wykorzystują systemy pogodowe z całego świata. Komunikaty meteorologiczne i pomiary stacji badawczych są zebrane w jednym miejscu i przetwarzane za pomocą algorytmów. Te pozwalają na obejrzenie sytuacji na świecie pod różnymi kątami. Można porównać np. temperatury, siłę i kierunki wiatru, stan wód i wiele innych aspektów.

Analizy komputerowe wykazały, że obecnie nakłada się na siebie kilka pogodowych fenomenów. To ich specyficzny układ i występowanie w tym samym czasie, sprawiają, że wysokie temperatury nie ustąpią aż do końca sierpnia. Można spodziewać się także bardzo silnych i gwałtownych burz.

Jedną z przyczyn są układy wysokiego ciśnienia, które utrzymują się przez wyjątkowo długi czas. Według naukowców z Uniwersytetu w Reading, nigdy wcześniej nie były one aż tak rozległe. Za fatalną sytuację winę ponoszą także prądy strumieniowe, które tego lata są niespotykanie słabe.

bETRxfnX

Kliknij i zobacz, jak to działa

Sytuacja jest tragiczna. Upały uderzyły na całym świecie. Władze Japonii podają, że przez wysokie temperatury zginęło w ostatnich tygodniach już 65 osób. Przez dolegliwości związane z przegrzaniem organizmu do japońskich szpitali trafiło ok. 22 tys. ludzi. W pobliżu Tokio odnotowano też najwyższą w historii kraju temperaturę wynoszącą 41,1 st. C.

Upał doskwiera także tam, gdzie ludzie są do niego teoretycznie przyzwyczajeni. W Arabii Saudyjskiej termometry niemal każdego dnia pokazują ok. 46 stopni, co nawet w tym regionie jest rzadko spotykane. Gorąco jest także na południu Kalifornii, gdzie władze ostrzegają mieszkańców, by ci bez potrzeby nie wychodzili z klimatyzowanych pomieszczeń.

Źle jest również w Europie. Rekordowe temperatury notują m.in. Szwedzi, którzy przeżywają właśnie "lato stulecia". Podobnie sytuacja wygląda w Finlandii, gdzie w ubiegłych latach średnia temperatur w lipcu wynosiła zaledwie 18 st. C. Obecnie jest tam ponad 30 stopni. Wysokie temperatury utrudniają także gaszenie pożarów w Grecji, w wyniku których zginęły już 74 osoby.

bETRxfod

Alarm związany z temperaturami podnoszą też Brytyjczycy. Tam termometry pokazują nawet 34 stopnie. W kilku regionach władze zadecydowały o ograniczenia ilości wody, jaką mogą zużywać obywatele. Zalecono maksymalnie 4-minutowe kąpiele i pod groźbą wysokich kar finansowych zakazano podlewania ogródków.

Prognozy pogody dla Polski również nie są łaskawe. Już w piątek skwar zaleje całą Polskę i ma utrzymać się nawet do połowy sierpnia. Rekord padnie w okolicach Zielonej Góry, bo tam słupek rtęci pokaże 33 stopnie Celsjusza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bETRxfoe
bETRxfoy
KOMENTARZE
(143)
Głowa mi pęka...
3 lata temu
Ja mieszkam na ostatnim piętrze w bloku bez izolacji dachu (budowała komuna) od strony południowo - zachodniej i od 10 do 19 mam słońce. W domu oprócz 30 stopni jest taki rodzaj duchoty od sufitu, że całe dnie siedzę w bibliotece z dzieckiem lub w innym, chłodniejszym miejscu. Obiadu nie mogę zrobić, głowa mnie boli, wentylator nie daje rady. Zgłosiłam sprawę w spółdzielni i nic.
fruu
3 lata temu
No i ok, zawsze chciałem dożyć do końca świata :)
wrt
3 lata temu
Nikt nie zrozumie logiki spermochłonów.
bETRxfoz
sabra
3 lata temu
mówi sie ze to robota deweloperów bo maja tam bydowac budowac no chyba hotele dla turystów
putin potrafi
3 lata temu
to wszystko wina ruskich bo zrobili sloneczna pogode na mistrzostwa swiata a teraz wszystko sie cofa
IVO
3 lata temu
Krzywdzimy naszą Matkę Ziemie, więc zaczyna się bronić,...przed nami...
NAUKOWIEC KLI...
3 lata temu
DAJE LUCKOŚCI 20 30 LAT NIEMA JUŻ ODWROTU
Hiszpan
3 lata temu
jest lato. na termometrach okolo 30*C. co w tym niezwyklego? ostatnie kilka lat z kiepska pogoda odzwyczailo ludzi od slonca i ciepla?!
max
3 lata temu
Nic nowego - ocieplenie klimatu trwa od ok. 20 tys lat i z natury przyśpiesza bo występuje bardzo silne sprzężenie zwrotne : lód pochłania 10 -60% promieniowania słońca (w zależności od stanu jego powierzchni) a woda 98 %. Inaczej mówiąc jeżeli kiedykolwiek ocieplenie zostało zapoczatkowane to juz nie zatrzyma sie aż do całkowitego stopienia lodu. To zresztą wynika z wykresu klimatostratygrafii za ostatnie 1,8 miliona lat. Naliczyć tam mozna około 30 cykli ocieplenie /ochłodzenie - a to tylko ostatnie 1,8 mln lat. Obecny megaglacjał trwa od ok 30 mln lat i najwyższy czas aby się skończył. Poziom oceanu podniesie się o kolejne 120 m a pustynie zazielenią....... Oaobiscie wolę siedzieć pod palmą niż wygrzebywać trawę spod śniegu.
jhgfd
3 lata temu
Mi sie tam podobaja takie temperatury
O.o
3 lata temu
Ty jakaś nawiedzona jehowitka? :D Klimat się zmienia i zawsze będzie zmieniał :P były okresy mega gorące i były okresy mega zimne i to be, interwencji człowieka.
POLAK
3 lata temu
ZIEMIA MUSI SIĘ OCZYŚCIĆ Z SYFU JAKIM JEST CZŁOWIEK. ZIEMIA BYŁA JEST I BĘDZIE TYLKO LUDZI JUŻ NIE BĘDZIE I WTEDY WSZYSTKO WRÓCI DO NORMY.CZŁOWIEK JEST JAK CHOROBA I NADCHODZI CZAS WYLECZENIA .
CzarodZiej Ma...
3 lata temu
Mad Max zagłada Ziemii, sami sobie taki los wybraliśmy-konsumując na potęgę. Za rok będzie gorzej potem jeszcze gorzej i ludzie skryją się pod ziemię na 200 lat.
bETRxfor
kesz
3 lata temu
oto czym się kończy manipulacja pogodą = wymyślony przez pseudonaukowców system Harp robi swoje
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić