Wróć na
oprac. Maciej Deja
|

USA. Koniec ogromnego śledztwa ws. pedofilii w Kościele. "300 księży, 1000 ofiar"

70
Podziel się

Prokurator generalny stanu Pensylwania ujawnił raport z wielkiego śledztwa ws. pedofilii w Kościele. Obejmuje okres 70 lat, podczas których ponad 300 księży zostało oskarżonych o molestowanie ponad 1000 dzieci. Ofiar mogło być jednak znacznie więcej.

Duchowni z USA zapewniają, że będą współpracować ze śledczymi ws. pedofilii
Duchowni z USA zapewniają, że będą współpracować ze śledczymi ws. pedofilii (East News)
bCYktiol

Raport o pedofilii wśród duchownych z Pensylwanii przygotowała tzw. wielka ława przysięgłych. To instytucja, która może prowadzić własne śledztwo, przesłuchiwać świadków, żądać dostępu do dokumentów, publikować swoje ustalenia i oceniać, czy powinny być one podstawą do wszczęcia procedur karnych. Na konferencji prasowej prokurator generalny Pensylwanii Josh Shapiro nazwał dokument "największym, najbardziej wszechstronnym" o molestowaniu seksualnym przez księży, jaki kiedykolwiek stworzono w Stanach Zjednoczonych.

Kluczową rolę w raporcie odegrały kościelne akta przekazane przez sześć diecezji w Pensylwanii. Jako że to zaledwie część zachowanych dokumentów odnoszących się do procederu, przysięgli uważają, że ofiar mogły być tysiące. Wiele ofiar nigdy nie odważyło się też mówić o swoim dramacie.

bCYktion

"Księża gwałcili małych chłopców i dziewczęta"

"Księża gwałcili małych chłopców i dziewczęta, a odpowiedzialni za nich słudzy boży nie tylko nic nie zrobili - ukrywali to przez dekady" - napisano w raporcie.

Dokument przedstawia wiele szokujących przypadków nadużyć seksualnych. Ksiądz diecezji Harrisburg ksiądz wykorzystywał pięć sióstr z jednej rodziny, inny zgwałcił siedmiolatkę, która leżała w szpitalu po usunięciu migdałków. W Pittsburgu ksiądz odbywał w sadomasochistyczne zabawy z kilkoma chłopcami. Gdy sprawa wyszła na jaw, oskarżył jednego z nich o uwiedzenie - przełożeni mu uwierzyli.

bCYktiot

Zobacz też: Ks. Zieliński: pedofilia występuje wszędzie. Nie ma świętych krów

Kościół chce współpracować ws. molestowania

Tylko nielicznych sprawców da się pociągnąć do odpowiedzialności. Przysięgli liczą jednak na przełom - ten widać też w nastawieniu Kościoła, który zgodził się przekazać im swoje akta. Biskupi wyrazili wstyd i skruchę. Zwracają uwagę, że wiele z ujawnionych nadużyć zostało popełnionych przed 2002 r., kiedy przyjęli politykę ujawniania sprawców i zadośćuczynienia ofiarom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCYktioO
KOMENTARZE
(70)
Lucyna
2 lata temu
Z tego widać, że kościół katolicki to największa zorganizowana mafia przestępcza na świecie.
kl
2 lata temu
Czy w jakimkolwiek innym zawodzie tego typu przestępstwa były na taką skalę? Jeśli nie, to dlaczego tak się dzieje wśród duchowieństwa. W trakcie celibatu nabawiają się dewiacji, czy już tacy wstępują do Kościoła. W końcu mają przedstawiać opinie proboszcza, zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia. To mnie zadziwia i nurtuje.
Antykleryk
2 lata temu
To ma być usprawiedliwienie? Że pedofilia jest wszędzie?
bCYktioP
Antychryst
2 lata temu
Straszne to jest co wyrabiaja ksieza a ludzie wciaz daja na tace .Oni sa zaklamani piekne swiadectwo wiary .Brak slow w pore zmadrzalam i dlatego mam na nich wyjechane.!!! Kara musi byc i to najwyzsza .
szary66
2 lata temu
Wstyd? Czyli nie wiedzieli, że przed 2002 r. pedofilia, gwałty i przemoc wobec dzieci były przestępstwami? Ohydne! Dodam, że wówczas przywódcą tej koszmarnej sekty był ukochany, święty, Karolek, który miał takich przyjaciół jak o. Marcial Maciel, założyciel "Legionu Chrystusa" znany ze szczególnej przyjaźni z małymi chłopcami, których otaczał "opieką" duszpasterską.
Najnowsze komentarze (70)
Buuuu
2 lata temu
W Polsce wiele szkol jest imieniem tych ktorzy ukrywali krzywdzacych dzieci. A Polacy nic na to..
esden
2 lata temu
to jest podważenie zasad sprawiedliwości, mamy rok 2018, nie 70 lat. Papież Franciszek, Benedykt 16 musieliby donieść na członków kościoła w innym państwie, innym kraju. A w USA są oskarżeni. Gdyby to było w Polsce, to ksiądz po przestępswach dostałby 20 lat więzienia i zero złotych kary.
gbh
2 lata temu
w polsce sa nadal bezkarni...........
okau
2 lata temu
W USA jest straszna afera pt PIZZAGATE, gdzie politycy i artyści siedzą w tym po uszy ale że to liberałowie to media twierdzą ze to "FAKE NEWS" hahaha, a wy nic o tym nie wiecie, sterują wami jak chcą
jojo
2 lata temu
U nas dzieci same phaja sie do lozek tych blaznow w sukienkach I nic nie wolno I'm zrobic ludzie boja sie ze do piekla pujda albo ichnie wyspowiadaja
as
2 lata temu
Pedofilię w kościele należy wyplenić bezwzględnie ale nie niszczyć całego kościoła gdyż jest to ostatnia opoka przeciwstawiająca się totalnym zmianom, jeśli uda im się zniszczyć kościół katolicki wtedy NWO ruszy i tylnymi drzwiami wprowadzą legalizację seksu z dziećmi, gdyż dla Islamu, Judaizmu i LGTBQ+ nie jest to żadne przestępstwo, a wręcz norma.
Miś
2 lata temu
Za czasw jp2 pedofilia była skrzętnie ukrywana, czyli pod ochroną. A może nie?
tralala
2 lata temu
KK to organizacja przestępcza i powinien być zdelegalizowany.
bCYktioH
Ciekawa
2 lata temu
W zadnym innym srodowisku zawodowym nie przeszło by takie ukrywanie faktów. Ruszyli to w Stanach, a kiedy w Polsce?
stefan
2 lata temu
dla pedofila powinna byc tylko jedna kara.............pod płotem i bez sądu !!!!!!!!!!!!!!
lina
2 lata temu
juz dawno bylo wiadomo ze ta cala katolicka wiara to sodoma I gomora.
Goa
2 lata temu
300 księży w ciągu 70 lat czyli średnio 4 na rok,oczywiście nie piwinno być ani jednego ale nie można pisać o masowej skali
Szymon
2 lata temu
...Bóg nie przyszedł do ludzi idealnych... ale właśnie do tych upadających... ktoś kto uważa siebie za ideał Boga nie potrzebuje bo jest idealny... ale ci którzy mają o sobie inne mniemanie... którzy błądzą... upadają... tym właśnie Bóg jest potrzebny.... Boga atakujecie poprzez innych ludzi... tych upadających ludzi... takich jakich stworzył... którym dał wolną wolę... Jedyną "winą" Boga jest to że istnieje rodzaj ludzki...
CNNNC
2 lata temu
Zawsze tak bylo . Wydalo sie dzieki internetowi bo ludzie zaczeli rozmawiac .
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić