Wróć na
oprac. Piotr Białczyk
|
aktualizacja

"Ustawa dyscyplinująca" sędziów w Sejmie. Posłowie zagłosowali

72
Podziel się

Projekt "ustawy dyscyplinującej" sędziów autorstwa PiS przeszedł błyskawicznie przez Sejm. Podczas trzeciego czytania "za" przyjęciem nowelizacji głosowało 233 posłów. Sprzeciw wyraziło 205 parlamentarzystów. 10 osób się wstrzymało.

Sejm przegłosował projekt "ustawy dyscyplinującej" sędziów
Sejm przegłosował projekt "ustawy dyscyplinującej" sędziów (PAP, PAP/Wojciech Olkuśnik)
bCOhoJLp
  • "Ustawa dyscyplinująca" sędziów autorstwa PiS przeszła przez Sejm
  • Za głosowało 233 przeciw 205, wstrzymało się 10 parlamentarzystów
  • W rekordowym tempie - niecałą godzinę - przegłosowano także 92 poprawki
  • Projekt nowelizacji trafi teraz do Senatu

Sejm uchwalił "ustawę dyscyplinującą" sędziów. W rekordowym tempie przegłosowano 92 poprawki do nowelizacji autorstwa PiS. Sejmowi IX kadencji zajęło to niecałą godzinę. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Zaraz po głosowaniu dziennikarze rozmawiali z przewodniczącym komisji sprawiedliwości i praw człowieka. - U nas opozycja niestety nie myśli państwowo - oświadczył Marek Ast oceniając głosowanie. Polityk PiS zasugerował, że Komisja nie działa "z własnej inicjatywy". - To jest zawsze reakcja na skargi polityków opozycji - powiedział. I podkreślił, że do polexitu Polskę pcha "totalna opozycja".

bCOhoJLr

Po głosowaniu zarządzono 10-minutową przerwę. Po wznowieniu obrad wniosek formalny zgłosił poseł PO. - Miałem nadzieję, że będę składał wniosek formalny do Pani Witek, która mówiła o honorze i szanowaniu prawa w polskim parlamencie. Chciałem wtedy poprosić o Konwent Seniorów. Uchwalaliśmy ważną ustawę – nie dano nam możliwości zadawania pytań - oświadczył Sławomir Nitras.

- Nie idźcie drogą Marszałka Kuchcińskiego, bo źle skończycie - dodał poseł PO.

Zobacz też: Agnieszka Holland na scenie. Tłum skandował Andrzej D.

Podczas głosowania nad poprawkami zgłoszonymi do projektu Marszałek Sejmu odrzuciła możliwość zadawania pytań przez posłów. - Nie wyrażam zgody na pytania. Wczoraj przegłosowaliśmy 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów. Dziś zgodziłam się na dłuższe, bo 10-minutowe wystąpienia - tłumaczyła Elżbieta Witek.

bCOhoJLx

Głosowanie poprzedziła burzliwa debata. Tuż przed drugim czytaniem ustawy Komisja Europejska skierowała list do polskich władz - prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu.Ze wstępnej opinii KE wynika, że nowelizacja ustaw sądowych "godzi w praworządność i są sprzeczne z wartościami Unii". Unijne gremium zaapelowało o wstrzymanie się z pracami nad "ustawą dyscyplinującą" sędziów.

"Złożyłem wniosek formalny do Elżbiety Witek ws. wystąpienia przez Sejm z wnioskiem do Komisji Weneckiej o konsultacje projektu poselskiego tzw. ustawy represyjnej. Wniosek będzie rozpatrzony dziś w bloku głosowań" - napisał na Twitterze Michał Szczerba (PO).

Podczas debaty posłowie Prawa i Sprawiedliwości broni nowelizacji ustaw sądowych. - Mamy wielkie wsparcie od społeczeństwa. Dostajemy liczne maile, SMS, w których Polacy nam dziękują za reformowanie systemu sprawiedliwości - mówił Przemysław Czarnek.

bCOhoJLy

Głos zabrał również Jacek Ozdoba. - Robicie sobie kpinę z tego projektu - zwrócił się do opozycji poseł PiS. - Wy bronicie sędziów, którzy są upolitycznieni. Bronicie osób, które podważają prerogatywę prezydenta - dodał.

Partie opozycyjne najpierw zgłosiły liczne wnioski formalne o odrzucenie ustawy w całości. Zapowiedziały także, że w przypadku głosowania nad projektem PiS, będą przeciwni.

- Okłamujecie Polki i Polaków o europejskich rozwiązaniach. KE w twardym stanowisku mówi o konieczności zaprzestania prac nad ustawą (...) Wam chodzi o Polexit, wy genetycznie boicie się niezależnych instytucji - mówił Borys Budka. - Polacy nie zapomną wam tego, że niszczycie dorobek naszej wolności. Wy tej wolności genetycznie nie znosicie - dodał szef klubu parlamentarnego PO.

"Ustawa dyscyplinująca" sędziów w Sejmie. Burzliwe obrady komisji

Kilkanaście godzin przed drugim czytaniem ustawy PiS, projekt skierowano pod obrady komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Posiedzenie rozpoczęło się chwilę po godz. 19 w czwartek i zakończyło się w piątek nad ranem. W trakcie 10 godzinnych obrad członkowie komisji przyjęli 22 poprawki PiS oraz odrzucili 80 poprawek opozycji (które będą rozpatrywane jako wnioski mniejszości).

bCOhoJLz

Z projektu wykreślono m.in. przepis mówiący, że sędzia odpowiada dyscyplinarnie za "odmowę stosowania przepisu ustawy, jeżeli jego niezgodności z Konstytucją lub umową międzynarodową ratyfikowaną za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie nie stwierdził Trybunał Konstytucyjny".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCOhoJLS
KOMENTARZE
(72)
afrykaner
8 miesięcy temu
sędziowie powinni odpowiadać za swoje czyny jak zwykły Kowalski a nie najsztub.
Polak
8 miesięcy temu
sędziowie są takimi samymi ludźmi i też powinni odpowiadać za swoje decyzje jak każdy Polak. Sędziowie to nie nadzwyczajna kasta. ukradł z lady 50 zł. powinien za to odpowiedzieć, ukradli w sklepach towar powinni odpowiedzieć za to i zabrać sędziom immunitet nie powinni mieć tak jak politycy. niech odpowiadają za swoje błędy jak każdy obywatel Polski
Pitbull
8 miesięcy temu
Super że przeszła ta ustawa sądownicze, wreszcie do Polski wróci sprawiedliwoś. A bandyci w togach nie będą bezkarni, ci którzy łamali prawo.
bCOhoJLT
tadek
8 miesięcy temu
Brawo i tak trzymać,a zadymiarze niech wreszcie się uspokoją
murarz
8 miesięcy temu
Posłowie powinni efektywnie pracować nie polega to na zbędnej dyskusji. Jeśli ktos zgłosił sie na posła to powinien znać perfekt zasady i miec odpowiednią wiedzę. Jak by tak były rozstrzygane jak w sejmie decyzje w sprawch ratunkowych lub przy budowie. To albo ranny umrze lub udowla bedzie niszczeć nim zostanie wybudowana.
Najnowsze komentarze (72)
Ewa
8 miesięcy temu
Ksiazke Wojciecha Sumlinskiego Powrot do Jedwabnego trzeba przetlumaczyc na angielski.
niedzielapl
8 miesięcy temu
"Dzisiaj mści się brak dekomunizacji i lustracji. W wolnej Rzeczypospolitej należało ujawnić zasoby teczek MSW, wyselekcjonować esbeków, a także odsunąć wysokich urzędników PZPR-u od polityki i biznesu przynajmniej na 10 lat - tak to uczyniono np. w Czechach. W Niemczech natomiast zlustrowano nie tylko polityków, ale także wszystkich sędziów i profesorów z byłej NRD (trzy czwarte z nich utraciło pracę, a niektórzy tytuły naukowe). Uchwalona u nas, po długich bojach z SLD, ustawa lustracyjna jest tak łagodna, że aż śmieszna: nie karze za współpracę, a jedynie za jej zatajenie. Karą jest - i to właśnie śmieszy - czasowy zakaz pełnienia określonych urzędów."
irenka
8 miesięcy temu
bo to tak jest zrobione całość musi się odbyć
pgb
8 miesięcy temu
pewnie się zastawiał
Jarek. K.
8 miesięcy temu
widze, ze sporo tu PiS`owskich Troli. Dzisiaj atakuja sedziow, juto zagonia Was do rydzykowych kosciolow na modly... i tak po PiS`owsku bedziecie spedzac swoj wolny czas, Wasze polmozgi paddane beda dalszej obrobce. Pozdrawiam
jorguś
8 miesięcy temu
i kolega tam z tyłu... tak jak myślicie jedna głupsza od drugiej.. tylko nie mylić z paprotką. najlepszy miesiąc w życiu przecież wiem gdzie są ale się boją że najpier a później pójdą siedzieć
Nojuz
8 miesięcy temu
Wole, zeby sedziowie byli ??represjonowani?? niz zeby sedziowie represjonowali zwyczajnych ludzi.
dss
8 miesięcy temu
Dobrze powiedziane"DZIŚ W POLSCE KOŃCZY SIĘ KOMUNIZM".Opanowane wszystkie dobrze płatne stołki, komuniści trzymali się ich jak żaby błota. I choć dużo młodych ludzi było dobrze wykształconych o ogromnej wiedzy to bez znajomości nie było szans na dobrą pracę ,tylko wyjazd na zmywak do Anglii,albo na bazar pietruszkę sprzedawać, bo safiany, belki,cimoszewicze, rosate i cała ta "nadzwyczajna kasta" poprostu nikogo nie dopuściła oprócz swoich.
bCOhoJLL
sasanka
8 miesięcy temu
Taka ustawa była konieczna bo niestety mamy mało sędziów kompetentnych ,uczciwych i odważnych których stać jest na uczciwą niezależność . Niestety przez lata całkowitej bezkarności wyrobili sobie wszelkie cechy zwyczajnej kasty .
qwe
8 miesięcy temu
Brawo PIS,tak dalej,nie ma co czekać,bo te KASTY ,za duzo sobie pozwalaja,na bruk ich,jak nie chca sadzic,a nie polityka
qwe
8 miesięcy temu
Wrescie moze ,wezma sie za tą KASTE,bo nie moze byc ,zeby złodziej sadził,czy pijaczyna,oszust,albo sedzia ma byc czysty,albo dyscyplinarka
zzz
8 miesięcy temu
przypuszczam ale nie mogę nic bo to nie moja sprawa... mam zadania po których jesteś lepszy i mądrzeszy ale na nic nie możesz liczyć bo za dużo kombinacji cr7...
sosna
8 miesięcy temu
Sędzina dwóch nazwisk z Warszawy która sądziła w mojej sprawie dotyczącej ZUS zadziałała jak sędzia ,prokurator i rzeczoznawca medyczny i mimo pozytywnego dla mnie stwierdzenia lekarza specjalisty ,sprawę przegrałem .To jest kasta bezkarnych urzędników .
sosna
8 miesięcy temu
Sędziowie ,łapownicy ,złodzieje , aferzyści i ci co łamią prawo powinni tak samo odpowiadać jak zwyczajny obywatel a nie chować się za immunitetem .Niestety w śród tej kasty jak i w śród polityków i tak zwanej elity jest zbyt wielu zwyczajnych bezkarnych przestępców .
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić