Aldona Brauła
|
aktualizacja

Przerażająca plotka o białych furgonetkach. Burmistrz Baltimore dał się wkręcić

114 reakcji
1
2
111
Podziel się

Burmistrz miasta Baltimore uwierzył w historię rozpowszechnioną na Facebooku, jakoby białe furgonetki należały do porywaczy zabijanych ludzi dla organów. Ostrzegł nawet mieszkańców, aby w żadnym wypadku nie parkowali obok takich samochodów. W Polsce również wiele osób wierzy w te nieprawdziwe doniesienia.


number of new white minibuses and vans outside
number of new white minibuses and vans outside (iStock.com)

Przerażające plotki, wywołały strach, że mężczyźni prowadzący białe samochody dostawcze porywają ludzi na handel organami. W różnych częściach świata, historia różni się detalami. Gdzieniegdzie krąży pogłoska, że porywają tylko kobiety w innych miejscach, że nie na handel organami, ale żeby sprzedać do domów publicznych.

Wszystko zaczęło się od wirusowego wpisu na Facebooku. Na początku nie było ich wiele, dlatego też nikt z tym nie walczył. Wieści się rozchodziły, a coraz więcej ludzi zaczęło wierzyć w historię o białych furgonetkach.

Burmistrz miasta Baltimore, Bernard Young także dał się nabrać na te plotki. Bezpodstawnie wydał ostrzeżenie dla mieszkańców, aby za wszelką cenę unikali białych furgonetek.

Nie parkuj w pobliżu białej furgonetki. Upewnij się, że trzymasz telefon na wypadek, gdyby ktoś próbował cię uprowadzić – powiedział w poniedziałkowym wywiadzie.

Na pytanie, czy to policja poinformowała go o zagrożeniu odpowiedział, że nie. Dodał, że widział to na „całym Facebooku”, dlatego ostrzegł ludzi przed porywaczami. Dzień później rzecznik prasowy Departamentu Policji Baltimore, powiedział CNN, że nie otrzymali żadnych doniesień o faktycznych incydentach.

Nie tylko w stanach krąży taka legenda. W Europie opowieść cieszy się takim samym powodzeniem. Wiele osób nie zastanawia się czy to prawda i podaje miejską legendę dalej. W sierpniu tego roku policja lubuska wydała nawet oświadczenie, że jest to fake news i nie należy zgłaszać białych furgonetek organom ścigania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

111
1
2
KOMENTARZE
(111)
Tomek
2 miesiące temu
U nas czarnymi limuzynami porusza się mafia ciumkaczy,
aasew
2 miesiące temu
manipulacja informacją i nagle ktoś wyciszył wszystko tak jak u nas zginął materiał o sędzi Juszczynie co opylił gospodarstwo 10 razy taniej
rumun
2 miesiące temu
W każdej plotce jest ziarenko prawdy.
jac
2 miesiące temu
kto pamięta opowieści o czarnej wołdze? lata 70-80 ..... ta sama zasada, a nie było internetu :)
jondromahore
2 miesiące temu
pamiętam czarne wołgi
Najnowsze komentarze (111)
Jednak nie.
2 miesiące temu
A podobno ludzie to inteligentne stworzenia.
Zzz
2 miesiące temu
W każdej tzw. Plotce jest jakaś prawda
MaS
2 miesiące temu
W Polsce też wielu ludzi w to uwierzyło? A ilu uwierzyło w innego fake-newsa, że aktualnie rządzący sprawią im/nam dobrobyt? A ilu uwierzyło w fake-newsa, ze Ziemia jest kulą, ilu uwierzyło w fake-newsa, że szczepionki są szkodliwe?
Do autorki Al...
2 miesiące temu
W Polsce również wiele osób wierzy w te nieprawdziwe doniesienia. To gdzie jest w Polsce co roku 15.000 osob slownie piętnaście tysiecy osob???
Misiaty
2 miesiące temu
Na żółty :-)
Kirk
2 miesiące temu
Śmieszne. 90% busów jest białych.
pol
2 miesiące temu
a co z czarną wołgą?
Głupi Pazik
2 miesiące temu
Te białe furgonetki to przerobione maybachy dla Rydzyka.
Twój nick
2 miesiące temu
Czarne "Wołgi" przerobili na białe furgonetki. Sprytne.
maro
2 miesiące temu
K****, jacy ludzie są dzisiaj głupi... 🤦🏻‍♂️
Bicz Boży
2 miesiące temu
W Polsce za komuny była czarna wołga.
KK
2 miesiące temu
za komuny była "czarna wołga" a teraz biała furgonetka :D
biały van
2 miesiące temu
A szczepionki są super bezpiecznie o jest 0% nopów. Sieć 5G jest zdrowa bo poprawia przyswajanie witamin z pożywienia i obniża cholesterol.
elo
2 miesiące temu
A co z fake newsem o ataku 9/11 ? Samolot w pantagonie który od temperatury sublimował, tak sublimował czyli po nagrzaniu nie stopił się a przeszedł w gaz ...tytanowy silnik. WTC7 też nie trafiony niczym zapalił się i zawalił sam z siebie. Skoro ktoś wieży w takie bujdy to czemu nie w białe vany.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić