o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jakub Tujaka
|
aktualizacja

Uwaga na oszustów sprzedających zamienniki. Przez te części można stracić dowód rejestracyjny

34
Podziel się

Rynek zamienników i podróbek rośnie. Wszystko przez to, że klienci chętnie decydują się na tańsze części. Nie wszyscy jednak wiedzą, że montowanie niektórych podzespołów może mieć poważne konsekwencje.

LED-owe zamienniki żarówek muszą być homologowane wraz z lampą
LED-owe zamienniki żarówek muszą być homologowane wraz z lampą (Shutterstock.com)
bDfdJyUR

Podczas przeglądania serwisów ogłoszeniowych natknęliśmy się na pewną ciekawostkę. Sprzedawca oferujący żarówki LED H4 służące do świateł mijania i drogowych, wielkimi literami zapewnia, że żarówki te mają homologację europejską E9. E oznacza, że Unia Europejska wydała homologację na dany produkt, a numer po „E” to oznaczenie kraju, w którym ta homologacja została wydana. W tym przypadku 9 to Czechy. Dla przykładu, E20 to Polska. W każdym unijnym kraju można używać wyrobów posiadających homologację E. W przypadku świateł LED żarówka musi mieć jednak homologację w zespole wraz z relfektorem, nie zaś osobno. Nie ma tu żadnych odstępstw. Chodzi o to, żeby cała lampa była wykonana według obowiązujących norm jakościowych. Takie urządzenie ma emitować światło o odpowiedniej temperaturze barwowej i jasności. Jest to ściśle określone, aby nie oślepiać innych uczestników ruchu. Nie może być więc samej żarówki z europejską homologacją.

W czasie okresowych przeglądów technicznych diagnosta ma obowiązek sprawdzić barwę i ustawienie świateł pojazdu. Reflektory montowane fabrycznie podlegają kontroli jakościowej, ale bez większego wysiłku każdy może sobie zamontować takie światła, jakie chce. Policjanci również kontrolują światła i mogą zatrzymać dowód rejestracyjny, jeśli będą mieli podejrzenia w stosunku do zbyt jasno lub zbyt ciemno świecących reflektorów. Wtedy należy udać się do stacji kontroli pojazdów, gdzie diagnosta sprawdzi elementy oświetlenia. Jeśli wszystko jest legalne i działa właściwie, to wystawia zaświadczenie i kierowca może odzyskać dowód rejestracyjny.

Handel podróbkami to złoty interes

bDfdJyUT

To tylko jeden z wielu przykładów działań oszustów, którzy handlują podrabianymi częściami. Elementy oświetlenia czy inne części samochodowe są podrabiane w Azji, a fakt, że nie mają homologacji sprawia, że są o wiele tańsze od oryginalnych i homologowanych zamienników.

W przypadku żarówek różnica w cenie wynosi od około 20 do 40 procent. Oszczędność więc nie jest zbyt wielka, a kłopoty mogą być poważne, ponieważ po kolizji ubezpieczeniowi rzeczoznawcy również sprawdzają, jakie części były zamontowane w samochodzie. Fakt, że elementy takie jak oświetlenie nie były homologowane, może przyczynić się do zaniżenia odszkodowania, albo też może być podstawą do wstrzymania jego wypłaty.

Jak sprawdzić homologację?

Renomowani producenci i uczciwi sprzedawcy powinni posiadać świadectwo homologacji każdej sprzedawanej części. Warto zwrócić uwagę na to, czy sprzedawca ma zarejestrowaną działalność (wystawia fakturę lub paragon), a części nie mają zaniżonej ceny w stosunku do konkurencyjnych produktów. W przypadku wątpliwości zawsze można zwrócić się do rzecznika praw konsumenta.

bDfdJyVu
KOMENTARZE
(34)
oRzecznik
3 lata temu
Ktoś dużo zapłacił za ten artykuł. Ktoś kto sprzedaje oryginalne części. I tyle w temacie:)
tow. Wiśniak
3 lata temu
No i jeszcze diagnosta musi mieć homologacje na pieczątkę i zaświadczenie z ambasady Bangladeszu o niezaleganiu z vatem
mark-62
3 lata temu
Jak by policja sprawdzała światła to by tyle jednookich samochodów nie jeździło.
bDfdJyVv
ukarany
3 lata temu
A komu wystawić rachunek za przegląd jeżeli wszystko jest ok , podejrzenia są fałszywe
o
3 lata temu
Tak korporacje przejmują władzę nad światem pozbawiając użytkowników wolności osobistej. Rządy akceptują takie działania. A teraz chcąc kupić żarówkę musisz kupić całą lampę i zapłacić za dodatkowy przegląd techniczny.Mamy dość pieprzonej Adolfiny.
Najnowsze komentarze (34)
yuki
3 lata temu
Mam sprawdzone zamienniki z delphi do mojej fury. Jakość oe więc porządna a wcale nie kosztują majątku. Już od nich brałem przeguby i sworznie i nie narzekam
gg
3 lata temu
co to za bełkotliwy artykuł?? Czyli jak się przepali żarówka, to mam lampę wymienić?
wawE7
3 lata temu
policja zajęta, pilnowaniem miesięcznicy homologowania tu polej
Patrik
3 lata temu
"Zbyt ciemno świecących reflektorów" Wygrał :)
kierowca
3 lata temu
Takie żarówki to można kupić nawet w największych renomowanych hurtowniach w naszym kraju.(nie będę wymieniał nazw ) Problem polega na tym , że żarówkę można sprzedać i kupić , bo nikt tego nie zabrania . Problem zaczyna się z niewłaściwym wykorzystaniem takiej żarówki przez użytkownika. To on powinien wiedzieć ,że nie wolno z takim oświetleniem jeździć po drogach publicznych , a dla zabawy to można nawet choinkę z samochodu zrobić ale jeździć poza drogami publicznymi.
krisownik
3 lata temu
Może ktoś powiedzieć czym diagnosta bada barwę, bo jeszcze się nie spotkałem, i jak nazywa się to urządzenie (może na oko)?
Emeryt...
3 lata temu
***** Nie.jest tak łatwo wymienić żarówkę jak ktoś puścił hasło, śrubokrent nie wystarczy, trzeba wjechać na kanał i to w serwisie . w porze letnej nie powinno jeździć na światlach, bo to naciąganie pieniędzy kierowcy, a bezpieczęństwo to zasłona dymna w tym wypadku...Dlaczego nie palą się światła na ulicach w dzień?... Pozdrawiam... ********************************************************************************************
Sąsiad
3 lata temu
Podobno od 17.11. mają być robione zdjęcia aut przy przeglądach, ciekawe jak będą dopuszczane do dalszego ruchu auta amerykańskie które w ogóle nie mają świateł z homologacją europejską a jakoś do tej pory jeżdżą. Chyba już diagności nie "przymkną oka" ?
bDfdJyVn
Twoj regulami...
3 lata temu
jasne dupa blada. plac za zarowke jak za silnik a nie za silnik jak za zarowke
obs
3 lata temu
Głównym klientem jest PZU, podobno narodowa ubezpieczalnia.
podrabiacz lo...
3 lata temu
ktos (czytaj Koncerny) zapłacił za te wypociny redaktorka ? Ja se założe do osobowego tylne światła od ciągnika i niech mi skoczą
Mad Marx
3 lata temu
Nigdy na przeglądzie diagnosta nie sprawdzał mi świateł. Sądząc po tym ile samochodów w nocy oślepia, to nie tylko mi.....
Podatnik
3 lata temu
Firmy ubezpieczeniowe i tak zrobią wszystko aby nie wypłacać odszkodowania.
pawel
3 lata temu
starczy mieć zaświadczenie od proboszcza a samochód przegląd przejdzie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić