Wróć na
oprac. Piotr Białczyk
|

Vera Jourova o Polsce: "To nie jest reforma, to jest zniszczenie"

27
Podziel się

Może już być za późno, by ratować polskie państwo prawa – mówi wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.

Wiceszefowa KE Jourova: może już być za późno, by ratować polskie państwo prawa (zdj. arch.)
Wiceszefowa KE Jourova: może już być za późno, by ratować polskie państwo prawa (zdj. arch.) (East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER East News)
bCGjFqUl

Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, odpowiedzialna za kwestie praworządności, ostrzegła przed "zniszczeniem państwa prawa" przez reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

W wywiadzie dla magazynu "Der Spiegel" powiedziała, że wchodząca w życie ustawa dyscyplinująca sędziów nie jest już "celowym zabiegiem wobec pojedynczych czarnych owiec, jaki znają też inni członkowie UE", ale - jak się wyraziła - "bombardowaniem całego obszaru". "To nie jest reforma, to jest zniszczenie" - podkreśliła.

Reforma nieodwracalna

Wiceprzewodnicząca KE obawia się, że może już być za późno, by ratować polskie państwo prawa. "Tak zwana reforma w Polsce dotarła teraz do bardzo niebezpiecznego momentu, bo wydaje się być nieodwracalna" - powiedziała Jourova. "Dotyczy już wszystkich szczebli systemu sprawiedliwości" - dodała. Z 10 tys. sędziów dotkniętych jest prawie 400.

bCGjFqUn

Zobacz też: Beata Mazurek skrytykowała PO. Małgorzata Kidawa-Błońska jej odpowiedziała

Wiceszefowa KE zaznaczyła jednak, że Unia "nie może sobie pozwolić na zamknięcie drzwi". "UE potrzebuje Polski, Polska potrzebuje UE. Potrzebny nam jest sprawiedliwy i cywilizowany dialog" - podkreśliła.

Zapytana, czy Warszawa gotowa jest do kompromisu z UE, Jourova przyznała: "Jestem realistyczna. Potrzeba było czterech lat, by w końcu znowu usiąść z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro do stołu (...) Teraz z nim rozmawiałam, co jest dobre, ale nie ma jeszcze pozytywnego rozwoju".

Będą konsekwencje

"Polska nie opuści UE, to przesada" - zapewniła Vera Jourova, ale uprzedziła, że "te tak zwane reformy będą miały konsekwencje, o których teraz nikt nie myśli". Jako przykład wymieniła relacje gospodarcze. "Przedsiębiorcy proszą nas usilnie, aby nie ustępować. Chcą robić interesy, ale do tego potrzebują pewności prawnej, niezawisłych sądów" - czytamy.

bCGjFqUt

Według Jourovej dla Polski niekorzystna jest izolacja w momencie, kiedy zmienia się równowaga sił w UE po wystąpieniu z niej Wielkiej Brytanii - ważnego partnera Polski i innych krajów Europy Wschodniej.

Pytana przez dziennikarzy "Spiegla" o różnice w systemie demontażu demokracji w Polsce i na Węgrzech, Jourova stwierdziła, że reforma wymiaru sprawiedliwości przez PiS następuje "przy użyciu łomu", na Węgrzech z kolei cały proces jest bardziej powolny, ale ma szerszy zakres. Obejmuje jeszcze m.in. media, które informują na modłę rządu w Budapeszcie.

Fundusze europejskie a praworządność

Wiceprzewodnicząca KE opowiedziała się za ściślejszym powiązaniem funduszy europejskich z przestrzeganiem zasad praworządności. "W budżecie chodzi o to, że chcemy przyznawać dotacje tylko tym krajom, w których można zwrócić się do niezawisłych sądów w razie wątpliwości, czy środki zostają właściwie wydane" - uprzedziła. "Jest to sprawiedliwe, także w stosunku do mieszkańców krajów, które są największymi płatnikami netto, takich jak Niemcy".

Kaganiec dla sędziów

Prezydent Andrzej Duda podpisał 4 lutego br. kontrowersyjną ustawę dyscyplinującą sędziów, zwaną także "ustawą kagańcową". Ustawa zaostrza kary dla sędziów krytykujących reformę sądownictwa.

bCGjFqUu

Komisja Europejska od początku 2016 roku prowadzi postępowanie przeciwko Polsce. Bruksela zarzuca Warszawie systematyczne ograniczanie niezawisłości sądów i podważanie trójpodziału władzy.

bCGjFqUO
KOMENTARZE
(27)
Polak
5 miesięcy temu
Jak może jakaś obca kobieta wejść do mojego domu i je po swojemu umeblować?! potem nakazać w co mam się ubierać i co jeść!... To jest jakaś kpina!! Czy to tak trudno dostrzec że mają nas za nic! Najpierw rus a teraz, (o ironio) czech(UE). Ale całą tą nagonkę na nasz kraj napędza peło, nie od dziś wiadomo że dla nich ważne jest ich być i mieć. Polska się nie liczy.
Kam
5 miesięcy temu
Vera za pozno to jest aby ratowac twoj wyglad. O Polske i Polakow to sie nie martw
Well
5 miesięcy temu
Nie chciała dokładnie się zapoznać z reformą ,a teraz stwierdza,że jest źle.Niech zajmie się lepiej swoim krajem ,albo innymi gdzie łamana jest rzeczywiście praworządność.Hipokrytka!!!
bCGjFqUP
Boisz sie
5 miesięcy temu
ze jak PiS bedzie przy władzy to wpływy ze wschodu bedą małe dla lewak.ów ?
POLAK
5 miesięcy temu
Vera Jourova Hipokrytka!!
Najnowsze komentarze (27)
mendel task
5 miesięcy temu
te wolne sądy uniewinniają pedofilów z PO
dss
5 miesięcy temu
gejlatria z PO-KO
EXE
5 miesięcy temu
Pani BUT. Ona nie ma autyzmu?
Ławnik
5 miesięcy temu
Sprzątaczka ma decydować o Polsce hahaha była u nas poznała prawdę ale w Unii ją naprostowali
Ala
5 miesięcy temu
Wciskaj klukę do swoich garów a nie do obcych!!!!!!
I stoi
5 miesięcy temu
Ujowa ta POstac majty w gurre i POddac sie niemcom i kolaboracja wewnetrza z wibracja
nt.
5 miesięcy temu
Teraz dopiero będzie porządek w państwie
erekk
5 miesięcy temu
powiedziala kobieta z wyrokiem za korubcje w swoim kraju
bCGjFqUH
erekk
5 miesięcy temu
powiedziala kobieta z wyrokiem za korubcje w swoim kraju
Tu POLSKA
5 miesięcy temu
Pilnuj swojego kraju, Tu POLACY decydują, ani kroku wstecz!
Reformacja
5 miesięcy temu
Ta "reforma" sądownictwa nie jest nakierowana na poprawę rozpatrywania spraw obywateli, lecz na eliminację niepokornych sędziów, polityków, wszelkich "nienaszych". Rozwiązanie sklonowane z kościelnej inkwizycji
asa
5 miesięcy temu
KTO U CIEBIE W CZECHACH WYBIERA SĘDZIÓW ZAKŁAMANA KU WO ????????????
1:1
5 miesięcy temu
Pytam się: co robią pisowscy europarlamentarzyści? Nie potrafią przekonać Europy, że ustawa kagańcowa jest najlepsza z najlepszych, i że wszystkie zjednoczone kraje powinny brać przykład, zamiast mówić jednym głosem o łamaniu demokracji?!
lon
5 miesięcy temu
A w kraju tej pani sędziowie też mogą wydawać wyroki wbrew prawu? Czy tylko w Polsce mogą?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić