Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Grzegorz Burtan
Grzegorz Burtan
|
aktualizacja

W kosmosie robi się coraz ciaśniej. Naukowcy z NASA znaleźli 10 nowych planet podobnych do Ziemi

8
Podziel się:

Galaktyka rozszerza się o kolejne kandydatki na drugą Ziemię. Kilka tysięcy lat świetlnych od naszej planety sonda Kepler, której głównym celem jest poszukiwanie ziemiopodobnych obiektów poza naszym Układem Słonecznym, odkryła nowe planety podczas obserwacji fragmentu gwiazdozbioru Łabędzia. Część z nich, zdaniem NASA, może mieć warunki do tego, by powstało tam życie.

W kosmosie robi się coraz ciaśniej. Naukowcy z NASA znaleźli 10 nowych planet podobnych do Ziemi
(Wikimedia Commons CC0, NASA)

Cała lista zlokalizowanych obiektów zawiera ich aż 219. 10 z nich znajduje się w takiej odległości od gwiazd, wokół których krążą i mają takie rozmiary, że w teorii temperatura na powierzchni może sprzyjać pojawieniu się wody w stanie w ciekłym, a w konsekwencji życia.

Ostatnie odkrycie sondy Kepler powoduje, że liczba potencjalnych planet pozasłonecznych wzrasta do 4034. 50 z nich znajdują się w takiej odległości od gwiazd, że mogą w teorii mieć warunki podobne do Ziemi. Jednak dla absolutnej pewności, NASA musi przeprowadzić obserwację przy pomocy teleskopów naziemnych. Na razie taką weryfikację pomyślnie przeszło 2335 obiektów. 30 z nich może ewentualnie zostać zaklasyfikowanych jako druga Ziemia.

Innym interesującym wnioskiem, do jakiego doszli naukowcy, jest fakt, że pozasłoneczne planety są albo skaliste, jak Mars czy Ziemia, albo należą do rodzaju tak zwanych gazowych olbrzymów pokroju Neptuna. Właściwie żaden odkryty dotychczas obiekt nie plasuje się gdzieś pośrodku.

Czy odkrycie będzie miało jakieś przełożenie praktyczne? Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, argumentuje, że NASA nie poszukuje nowych planet, na których mogłaby zamieszkać ludzkość.
– NASA skupia się obecnie na analizie danych. Teleskop Kepler obserwuje kosmos od 2009 roku i w tym czasie zebrał ogrom informacji, które agencja teraz analizuje i co bardziej medialne wypuszczado wiadomości publicznej – zauważa. – A dlaczego to robimy? Bo po prostu jesteśmy ciekawi. Żaden naukowiec nie dostaje wynagrodzenia za znalezienie planety typu ziemskiego. To zazwyczaj przypadkowe odkrycie. A planet w naszej galaktyce jest, według obliczeń, półtora raza więcej niż gwiazd. Przed nami jeszcze sporo odkrywania – podkreśla.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Geg
10 miesięcy temu
W kosmosie coraz ciaśniej, a to dobre:) Ciżba w kosmosie;)
Wu_Gee
5 lata temu
Szukamy oczywiście kosmitów dwunożnych, dwuręcznych, z jedną głową, parą oczu i mówiących biegle po angielsku. Muszą też posiadać technologię wojskową lepszą od naszej którą nam udostępnią.
Mały niebiesk...
5 lata temu
A małe zielone ludziki pokazały zbiorowo gest Kozakiewicza.
gość
5 lata temu
mamy takie wyobrażenie o innych jak o sobie a oni są 70 cm wzrostu , skóra podobna do jaszczurów , wysunięta szczęka 20 cm, białe zęby podobne do roślinożernych , śliwkowego koloru usta i język , głowa mała , więcej nie pokazali, jak chcą to się ujawniają ale by nie przestraszyć to pokazują fragmenty ciała , koloru zielonego z szarym są , takie inteligentne jaszczury stopa podobna do naszej ale zakończona większymi palcami z pazurami,łydki nie na a uda masywne , potrafią kontaktować się przez mózg , potrafią leczyć energią naszą energię a potem organizm się ulecza, wysyłają swoje roboty inteligentne , mają bazę na drugiej półkuli gdzieś na północny zachód pod katem 75 stopni tak jakoś i potem w czarny kanał i wychodzą daleko w kosmosie .poruszają się w kuli z ogromną szybkością, dla nas niewyobrażalną .
bes\eee
5 lata temu
A ja znalazłem 100 planet na które wyśle tych nienormalnych naukowców.
ass
5 lata temu
Oby tam żadnego kaczorka nie znaleźli.
ania
5 lata temu
"może mieć warunki do tego, by powstało tam życie." Wg mnie nawet i w innych warunkach może powstać życie. Dziwne jest myślenie że tylko na planetach podobnych do Ziemi może powstać życie. No ale co ja tam wiem, nie znam się
adfba
5 lata temu
Nie ma to jak bujać się za pieniądze podatników. Niestety nie opuścimy tej planety.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić