Jakub Tujaka| 
aktualizacja 

W sieci sprawdzisz realne zużycie paliwa swojego samochodu

1
Podziel się:

Grupa PSA wywiązuje się ze swoich obietnic i opublikowała wyniki dotyczące realnego zużycia paliwa do prawie 1000 samochodów Citroena, DS i Peugeota. Francuzi dokonali nowych pomiarów w trakcie jazd próbnych zgodnych z zasadami ustalonymi po słynnej aferze.

W sieci sprawdzisz realne zużycie paliwa swojego samochodu
(Shutterstock.com)

Opublikowane pomiary zostały przeprowadzone w trakcie jazd próbnych określonych z organizacjami pozarządowymi jak Transport & Environment (T&E) i federacją France Nature Environnement (FNE). W oparciu o wspólnie opracowany schemat cyklu jazy przeprowadzono pomiary zużycia paliwa dla 58 modeli produkowanych przez koncern PSA.

Francuzi chcą udowodnić, że przeprowadzony według zewnętrznie przyjętych zasad test jest wiarygodny i miarodajny. Nowy protokół bazuje na europejskim projekcie RDE (Real Drivinng Emissions) i polega na tym, że dane są gromadzone przez urządzenie zainstalowane wewnątrz auta.

Łącznie przetestowano 58 modeli. Te jazdy próbne zostały przeprowadzone na zwykłych drogach w normalnym ruchu (23 km w mieście, 40 km na drogach podmiejskich i 30 km na autostradach). Podane wartości zużycia paliwa są określane na podstawie obliczeń dotyczących modelu, silnika, skrzyni biegów, rozmiaru opon, rodzaju nadwozia i wyposażenia.

W ramach koncernu PSA uruchomiono specjalny serwis internetowy, w którym klienci mogą sprawdzić wartość zużycia paliwa dla konkretnej wersji nadwoziowej i wyposażeniowej. Rozwinięciem tego pomysłu będzie konfigurator, który pozwoli na obliczenie zużycia paliwa dla danego samochodu, z wzięciem pod uwagę indywidualnych cech jego użytkowania, czyli liczby pasażerów, stopnia obciążenia, stylu jazdy itp.

Na początku konfigurator ten ma być dostępny na stronach internetowych marek w sześciu krajach: Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii i Szwajcarii. Następnie będzie stopniowo udostępniany w pozostałej części Europy.

Informacje o zużyciu paliwa można sprawdzić już teraz na brytyjskich i niemieckich stronach producentów należących do koncernu PSA. Polskie katalogi zostaną uzupełnione w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić