o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

W Tatrach pojawiły się dziki. Po raz pierwszy od 30 lat!

29
Podziel się

Tyle się mówi o tym, że polskie góry są zadeptane do granic możliwości. A jednak tłumy nie wszystkim przeszkadzają. Tatrzański Park Narodowy poinformował bowiem o nowych lokatorach nad Morskim Okiem.

W okolicach Morskiego Oka pojawiło się stadko dzików
W okolicach Morskiego Oka pojawiło się stadko dzików (Wikimedia Commons CC BY, Divaid Pape)
bDyNEVjF

Od ponad miesiąca rozkoszne (ale – jak wiedzą mieszkańcy niektórych polskich miast – czasem kłopotliwe) zwierzaki widywane są w pobliżu Morskiego Oka. Stadko liczące 7 osobników zwiedza i penetruje okoliczne tereny. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że taka sytuacja wydarzyła się po raz pierwszy od 3 dekad.

Czy dziki zadomowią się tu na stałe? Na razie nie wiadomo, bo te zwierzęta zazwyczaj bytują głównie na polach. Najwidoczniej jednak uciekają przed cywilizacją, przenosząc się w górne partie lasów. W Tatrach Zachodnich czasami zapuszczają się nawet wyżej.

bDyNEVjH

Z kolei jelenie, inni nasi ulubieńcy, coraz częściej opuszczają swoje naturalne tereny i podchodzą do skupisk ludzkich w poszukiwaniu jedzenia. Bywa, że zachowują się w sposób nieoczekiwany. Jakiś czas temu Portal Tatrzański donosił, że w okolicy parkingu przy kolejce linowej do Tatrzańskiej Łomnicy pojawił się młody jeleń, który "rozdał" turystom kilka kopniaków. Prawdopodobnie osobnik był tam dokarmiany przez ludzi.

Jak widać, nie bez powodu władze parków narodowych wszędzie i bezustannie apelują o niedokarmianie i niezbliżanie się do dzikich zwierząt.

Zobacz także: Pies, który lata na paralotni. To musisz zobaczyc
bDyNEVki
KOMENTARZE
(29)
ew
3 lata temu
I tak Szyszko wybije
ali
3 lata temu
OOOOOOOOOOOOOO to te egzemplarze odgonione od koryta.
zenek
3 lata temu
Niestety człowiek swoją bezmyślną ekspansywnością coraz bardziej ogranicza naturalne siedliska dzikich zwierząt. Jak pan Szyszko wytnie Puszczę Białowieską to nie zdziwmy się gdy pewnego dna na ulicach naszego miasta ujrzymy żubry.
bDyNEVkj
m3353
3 lata temu
nie ma się co cieszyć z tego faktu.
emik
3 lata temu
No to się Szyszko zaraz nim zajmie ... Długo nie pobędą ...
Najnowsze komentarze (29)
jgb
3 lata temu
Dajmy im trochę pożyć i kilka fotek. Szyszko już ma plan jak je wybić.
aspiryna
3 lata temu
niedorzeczne komentarze pod artykułem to takie walenie kotka za pomocą młotka
Stas
3 lata temu
Ba tyz nowina
eve
3 lata temu
ale przecież wszyscy budują domy pod lasem.prywatne lasy idą pod zabudowę jednorodzinną
Dlaczego?
3 lata temu
Szyszko dlaczego zastrzeliles rysia ktory jest pod ochrona. Czy ktos ciagnie ta sprawe, czy wszystko zamiecione pod dywan.
Hehe
3 lata temu
No to bedzie teraz dziko.
Rafcio
3 lata temu
a zaraz sie okaże ze dziki są zagrożeniem dla turystów i jest ich za dużo i trzeba odstrzelić w całym województwie.. a "miłośnicy zwierząt" jakimi są myśliwi już zacierają ręce
przyrodnik
3 lata temu
chciałem zauważyć że to jest ich naturalne środowisko tych zwierząt , a cepry niech z tamtą spadają bo tylko niszczą dziewiczą przyrodę , powinno się wprowadzić całkowity zakaz chodzenia po górach
bDyNEVkb
emik
3 lata temu
No to się Szyszko zaraz nim zajmie ... Długo nie pobędą ...
Babba
3 lata temu
Jak by ten dziki ludzki tłum tak tam się nie pchał i i zwierzęta by były !
wybić co do n...
3 lata temu
dawac szyszkę!!!gdzie szyszka i rzeżncy z PZŁ?ten łysy sukienkowy od duszenia postrzelonego rysia by się nadawał
zielono mi
3 lata temu
"...Najwidoczniej jednak uciekają przed cywilizacją, przenosząc się w górne partie lasów..." Jasne, a może ktoś się zastanowił nad tym, że dzików w Polsce jest za dużo i przenoszą się na tereny, gdzie nie trzeba tak bardzo rywalizować o pokarm?? Zobaczycie, że za 2-3 lata z tych 7 "miłych" osobników będzie wataha 50-60 sztuk i już nie będzie tak miło.... ale "zieloni" (nie)wiedzą lepiej.
ted34
3 lata temu
Uciekają przed ASF
Rusky91
3 lata temu
Obecnie jest za wiele saren i dzików w lasach. Odstrzał zwierzyny łownej jest za niski, a możnaby nadwyżki po przebadaniu sprzedać. W Sudetach jest podobnie, w sezonie to czasami nawet żebrzą sarny przy samym schronisku i nic się nie boją. O rozryciu przez dziki tras w pobliżu Świeradowa zdroju i Karpacza nie wspomne.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić