Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Tomasz Molga
Tomasz Molga
|

Wał szkwałowy. Gdy zobaczysz taką chmurę, zostały minuty na znalezienie schronienia

12
Podziel się:

- Siedziałem w ogródku kawiarni, kiedy zobaczyłem jak to coś nadchodzi. Bałem się, że dron zostanie zniszczony. Jednak wystartowaliśmy, a efektem było to niesamowite zdjęcie - opowiada WP Wojciech Radwański, pasjonat lotniczej fotografii, autor serwisu "Projekt Bałtyk".

Wał szkwałowy nad Kuźnicą na półwyspie helskim
Wał szkwałowy nad Kuźnicą na półwyspie helskim (Projekt Bałtyk, Wojciech Radwański)

Zdjęcie obiegło polski Internet, wzbudzając zachwyty nad udokumentowaną grozą, ale też pięknem nadciągającej burzy. Widoczna na zdjęciu formacja to wał szkwałowy. Ten wyjątkowy typ chmury wyprzedza uderzenie silnego wiatru, ulewnego deszczu, zwiastuje nadciągającą silną burzę.

- Z tego co mi mówiono, akurat ta burza zrzuciła deszcz gdzieś nad Helem. Podziwiać to zjawisko, to było niesamowite przeżycie - dodaje autor zdjęcia. Zdjęcie powstało 11 lipca nad miejscowością Kuźnica na półwyspie helskim.

Wał szkwałowy. Należy szukać schronienia

Polscy łowcy burz ostrzegają przed kontemplowaniem nadchodzącej chmury. Wał szkwałowy tworzy się zazwyczaj na przednim skraju burzy, w wyniku starcia się zimnej i gorącej masy powietrza. Chłodne powietrze prądem zstępującym wdziera się pod ciepłe masy. Te zaś formują czoło nadchodzącej chmury na kształt gigantycznego walca. Na widok wału szkwałowego zmierzającego w naszym kierunku należy jak najszybciej poszukać schronienia. Do uderzenia wiatru zazwyczaj pozostają minuty.

- Chmura ta często wzbudza konsternację oraz świadomość nadciągającego zagrożenia. Dzięki czemu wiele osób, nie ryzykując, postanawia schronić się w bezpiecznym miejscu, co jest zachowaniem jak najbardziej prawidłowym. Czasami jednak jest już za późno, zwłaszcza jeśli burza przemieszcza się dość szybko, a wał szkwałowy wyłaniając się nad lasem czy budynkami pozostawia jedynie minuty na znalezienie schronienia - piszą o tym zjawisku Polscy Łowcy Burz.

Podkreślają, że wał szkwałowy może wyprzedzać wystąpienie zjawisk, które potencjalnie mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Czasami towarzyszy nadejściu najsilniejszego najgroźniejszego typu burzy, tzw. superkomórki burzowej. Towarzyszą jej trąby powietrzne, opady gradu i niszczące podmuchy silnego wiatru.

Ostrzeżenia przed burzami

Najbliższe dni przynoszą w Polsce wyjątkowo zmienną pogodę, właśnie z burzami, ulewnym deszczem i niekiedy gradem. We wtorek ostrzeżenia IMGW o silnych burzach dotyczą Wielkopolski, województw łódzkiego i mazowieckiego. To zasługa niżu, który w postaci wiru cyklonalnego pojawił się nad zachodnią Ukrainą. Wirując, omiata terytorium polski kolejnymi falami chmur.

- Formować się będą rozbudowane pionowo chmury kłębiaste z opadami przelotnymi i burzami. W miarę przemieszczania się niżu na zachód, strefa zachmurzenia i burz obejmować będzie we wtorek i środę cały kraj. W czasie burz wystąpi silniejszy i porywisty wiatr z kierunków północnych, w porywach do 50 – 70 km/h. Temperatura od 22 - 27 stopni Celsjusza - przewiduje Ryszard Klejnowski, synoptyk serwisu Meteo.pl.

Chmury i powstające burze można obserwować na bieżąco w serwisie radarów pogodowych IMGW. Zmienna pogoda ma dominować nad Polską do końca tygodnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(12)
zz
4 lata temu
Na szczęście nie znasz szczegółów
rima
4 lata temu
Półwysep Helski to nazwa własna więc piszemy ją dużymi literami
br
4 lata temu
Takie chmury były wczoraj po 16-tej nad autostradą A2, rzeczywiście lunęło jak z wiadra!
Wał szk-wałow...
4 lata temu
i zamach na demokrację. Przypadek?
bełzpełz
4 lata temu
szkwał wałowy?
Liczarka
4 lata temu
Tak masz racje w domu siedzę, pożyczę sobie busa na chwile ok dzięki
;/
4 lata temu
Fake, pewnie bedzie upal.
Polak
4 lata temu
hanba - "To zasługa niżu, który w postaci wiru cyklonalnego pojawił się nad zachodnią Ukrainą. Wirując, omiata terytorium polski kolejnymi falami chmur." Polska nie jest panstwem gorszym od Ukrainy - nazwy obu piszemy z WIELKIEJ LITERY !!!
ciekawe
4 lata temu
a moze to nie psełdo wał tylko ten artykoł to wał. takie chmóry ostatnie lata spotkac mozna coraz częściej od kidy się HARPA uzywa pismaki.
zxc
4 lata temu
Wał szkwałowy pędził do Abramowicza !
azxsdc
4 lata temu
U mnie też pada
BS
4 lata temu
Wrzuć mi coś.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić