o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Walka ze smogiem. Będą kary za sprzedaż kopciuchów. Prezydent podpisał ustawę

29
Podziel się

Ustawa przewidująca zakaz importu i sprzedaży kopciuchów ma już podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Kto nadal będzie handlował takimi kotłami, nie uniknie kary. A te mogą wynieść nawet do 5 proc. przychodu przedsiębiorcy.

Andrzej Duda podpisał ustawę zakazującą importu i sprzedaży kopciuchów.
Andrzej Duda podpisał ustawę zakazującą importu i sprzedaży kopciuchów. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)
bDyZsydN

Andrzej Duda podpisał we wtorek 5 listopada ustawę wprowadzającą zakaz sprzedaży i importu kopciuchów. Nowe zapisy przewidują również kary za obrót takimi piecami. W uzasadnieniu tej decyzji podkreślono, że "celem ustawy jest poprawa jakości powietrza i ograniczenie tzw. niskiej emisji powstającej w wyniku spalania węgla w piecach domowych".

Nowe zapisy przewidują uszczelnienie rynku w ten sposób, by do konsumentów nie trafiały pozaklasowe, nieekologiczne kotły grzewcze (tzw. kopciuchy). Zdefiniowano w niej "wprowadzanie do obrotu", co ma wyeliminować możliwość sprowadzania do Polski nieekologicznych kotłów z innych państw UE, Turcji i państw EFTA (będących stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym). Zgodnie z wyliczeniami resortu przedsiębiorczości i technologii, na polski rynek trafia rocznie około 200-250 tys. kotłów grzewczych na paliwa stałe. Nowelizacja przepisów ma pozwolić skuteczniej przeciwdziałać wprowadzaniu na rynek nieekologicznych kotłów.

W oświadczeniu Kancelarii Prezydenta wskazano, że dla tzw. kopciuchów przepisy dotyczące "swobodnego przepływu towarów" nie będą stosowane. Oznacza to tyle, że nie mogą być one wprowadzane na krajowy rynek. Za obrót takimi kotłami grozić będą przedsiębiorcom kary w w wysokości od 10 tys. złotych do 5 proc. przychodu osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym. O jej wysokości zdecyduje wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej.

bDyZsydP
Zobacz także: Zobacz także: Walka ze smogiem. Po roku jest zaledwie 10 proc. wypłat na wymiany pieców

Wprowadzona zostanie też jednolita stawka VAT (8 proc.) dla instalacji fotowoltaicznych, instalowanych w przypadku budownictwa społecznego. Będzie to dotyczyć nieruchomości do 300 m kw. Dotychczas stawka VAT na instalacje fotowoltaiczne mogła różnić się w zależności od miejsca ich zainstalowania.

Jak przypominał PAP, zgodnie z raportami WHO i agend europejskich, z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza w Polsce umiera 47 tys. osób rocznie. Za największe emisje zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu odpowiada sektor bytowo-komunalny (np. piece grzewcze, palenie śmieci) oraz transport.

bDyZsydV

Ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia z wyjątkiem części zapisów, które zaczną działać od 1 stycznia 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyZsyeq
KOMENTARZE
(29)
swojak
rok temu
czym się różni kopcuch od ekologicznego pieca - tylko sprawnością. Oba spalają węgiel, wić oba trują - jednakowo. Żeliwny kopciuch opalany "czystym" węglem czyli koksem mniej truje niż ekologiczne cudo
Ishar
rok temu
maliniak się popisał a smog będzie tylko większy przez drożyzne i narastające ubóstwo
qw
rok temu
To kopciuchy czas rzucić palenie
bDyZsyer
afrykaner
rok temu
bo Kneset tak chciał.
Gość
rok temu
Dlaczego jest zmowa milczenia na propagowanie palenia w piecu od góry? Wiadomo że kopci węgiel dopiero rozpalający się. Ale gdy dym musi przejść przez warstwę żaru wszelkie sadze i wodorotlenki są tam dopalane jak w utylizacji. Wydajność pieca się podwaja a z komina wylatuje dymek jak z papierosa. Ja kiedyś spalałem przez zimę 3 tony węgla a teraz niewiele ponad 1 tonę
Najnowsze komentarze (29)
mieszkaniec
2 miesiące temu
bzdury jakich mało, moja znajoma pochwaliła się że legalnie kupuje miał węglowy i nim pali, a miał być zakazany , po co takie martwe przepisy ? czemu straż miejska nie jeździ wieczorem po osiedlach domów jednorodzinnych i nie kontroluje domów z których wali ciężki dym ? brak przepisów ? czy brak woli.....
Zxn
rok temu
Prezydent podpisał ustawę o tym, że nie każdy musi mieć ciepło zimą.
Hfjfu
rok temu
To nie smierc kopciuchow tylko ludzi ktorych nie stac na inny rodZaj ogrzewania. Gaz do ogrzewania powinien byc tani wtedy realnie polepszono by sytuacje. A teraz??? Za chwile te niekonserwowane piece zaczna wybuchac, bo nie wolno ich produkowac!!! Ogrzewanie na prad drogie i rownie nieekologiczne, bo gdzie ten prad powstaje? Przeciez nie na zlikwidowanych przez pis fermach wiatrowych???
oj oj
rok temu
aj waj!!!!!!!!!!!!!!!!
hehe
rok temu
a co na to jego wielka niemowa ? dama z psiej budy ?dalej taka milcząca?? smiech z rozumu
jaca
rok temu
na wiosen zrobi sie wyrok na budynia ,pojdzie von jak nic
!!!!
rok temu
Dziwne byłoby gdyby prezydent czegoś nie PODPISAŁ.
88
rok temu
Podpisz ustawe o obnizeniu cen pradu i gazu bo jest najdrozej w calej europie !
bDyZsyej
xd
rok temu
mojego sąsiada nic nie powstrzyma przed utylizacją foli po kiszonce w CO.
Takata
rok temu
co to jest kopciuch, jakiś nowa terminologia czy co?
GenaKopciuch
rok temu
Jestem zainteresowana ofertą nr 5654
qw
rok temu
To kopciuchy czas rzucić palenie
Twój nick
rok temu
Zdjęcie wygląda, jak kadr z Muppet Show 😁
Względy finan...
rok temu
Takie przepisy trzeba było wprowadzać wcześniej sukcesywnie, a nie chiop siup i podpisane. Nie wszyscy są przygotowani na wymianę pieców panie Duda.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić