Wróć na
Daniel Bochen
|

Waloryzacja emerytur i rent. Znamy pierwsze szacunki podwyżki w 2020 r. Będzie rekord?

29
Podziel się

Kolejna waloryzacja emerytur i rent zaplanowana została na marzec 2020 r. Resort pracy przedstawił pierwsze szacunki. Podwyżka świadczeń dla seniorów w przyszłym roku może być rekordowa.

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Będzie rekordowa podwyżka?
Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Będzie rekordowa podwyżka? (iStock.com)
bCOeFAwR

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Będzie rekordowa podwyżka świadczeń?

Waloryzacja emerytur i rent wzbudza niemałe zainteresowanie wśród seniorów i dotyczy niemal 10 mln Polaków. Podwyżka świadczeń przeprowadzana jest corocznie, a najbliższą zaplanowano na 1 marca 2020 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że w przyszłym roku waloryzacja zamknie się na poziomie 3,24 proc. Przy średniej emeryturze daje to ok. 67 zł podwyżki co miesiąc.

Seniorzy z minimalnym świadczeniem 1,1 tys. zł mogą liczyć na ok. 35 zł. Z kolei emeryt i rencista otrzymujący dziś 3 tys. zł w 2020 roku zyska ok. 97 zł.

bCOeFAwT

Zobacz: ZUS przygotowuje się do wypłaty waloryzacji emerytur i rent. "Idziemy zgodnie ze scenariuszem"

Resort finansów w Wieloletnim Planie Finansowym zakłada z kolei, że inflacja za rok 2019 wyniesie 1,8 proc., a podwyżka pensji w ciągu roku zamknie się w 5,7 proc. Wyliczenia te dają podwyżkę emerytur i rent o 2,94 proc. Przeciętnie oznacza to wyższą kwotę przelewu o około 63 zł miesięcznie.

W marcu 2019 r. wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniósł 2,86 proc. Świadczenia seniorów wzrosły więc o podany wskaźnik, zgodnie z zapowiedziami (waloryzacja mieszana, kwotowo-procentowa) również nie mniej niż 70 zł brutto.

bCOeFAwZ

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Jak liczona jest podwyżka?

Waloryzacja emerytur i rent rekompensuje seniorom m.in. inflację. Ostateczny jej wskaźnik poznamy jednak dopiero na przełomie stycznia i lutego 2020 r. Wtedy Główny Urząd Statystyczny publikuje inflację i poziom wynagrodzeń za ubiegły rok.

Do wyliczenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent analizowane się dwa główne czynniki. Realny wzrost płac, dane o realnym wzroście płac pracowników oraz inflacja w gospodarstwach emeryckich.

Wyliczane i analizowane są koszty niezbędnych artykułów, których potrzebują emeryci, a także ich koszty po inflacji. Wykorzystywane są zawsze dane z roku poprzedniego.

bCOeFAxa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCOeFAxu
KOMENTARZE
(29)
jan
rok temu
Rewaloryzacja powinna wynosić 33,24% żeby było sprawiedliwie bo przez ostatnie lata to była jałmużna nie podwyżka, a jak będzie to wszyscy wiemy - pewnie 2%, a ceny żywności 13% - jak co roku przez ostatnie 3 lata.
emeryt
rok temu
Śmiechu warte. 35 zł to ma być rekord? A rząd serwuje sobie nagrody po ok. 100 tys. Żałosny kraj.
elik
rok temu
Toż to szok ! co oni zrobią z taką kasą ;)
bCOeFAxv
.
rok temu
ta waloryzacja nawet realnej inflacji nie pokryje !!!
Tu i teraz
rok temu
ciekawe ile wyszarpią Rydzyk i kler ?...miliardy
Najnowsze komentarze (29)
zdzichu
rok temu
Będzie to kolejny "rekord" głupoty i oszustwa na 1/3 wyborców . Może ci eksperci od wyliczeń potrzeb emerytów poszliby do szkoły podstawowej bo chyba im tego brakuje ockną się dopiero jak sami pójdą na emeryturę ale oni zarabiają powyżej średniej i ich kolesie podniosą im tak jak zawsze z korzyścią dla nich . Rączka rączkę myje jak zwykle i tu się nic nie zmienia . Sprawiedliwie to nie znaczy po równo .
zdzichu
rok temu
Kolejna złodziejska i kolesiowska podwyżka im ktoś ma więej to dostanie więcej kto wpada na takie pomysły logika wskazuje na to , im ktoś ma więcej to powinien dostać mniej a tak ci co mają grosze to dostaną grosze jak zwykle i są zawsze oszukani kto by nie rządził to się nazywa Prawo i Sprawiedliwość . Nic tylko na nich głosować i cieszyć się z 20 zł na papierosy . To jest dopiero ogromna podwyżka za kilkadziesiąt lat pracy a pracownicy ZUS dostaną po 1000 zł na święta bo mało zarabiają w stosunku do emerytów gdzie większość ma poniżej 2000 zł , ale to nie przeszkadza kraść nasze pieniądze i budować ZUS -y w wielu miastach po 2 biurowce wykładane marmurami , żeby przyjemniej się kradło naszą ciężko wypracowaną kasę a ochłapy 20 - 35 zł ciemnym ludziom Nic się nie zmienia od 30 lat i emeryci powinni przejrzeć na oczy i w pażdzierniku pokazać czerwoną kartkę zwłaszcza , że jest ich 8 mln, tj 1/3 wyborców a więc jedna z większych grup wyborców , którzy mogą zadecydować o kształcie
prawda
rok temu
A jakie będą ceny ? To łatwe do przewidzenia !I powiedzenie "tyle zysku co w pysku"
Swiadomy
rok temu
Co dają te waloryzacje jak wszystko drożeje ? Rząd szuka głupich i niestety znajduje..
gg
rok temu
Nie tak dawno za maly chlebek płaciłem 3.9zl. Dwa dni temu zapłacilem 5.10zl. Brawo PIS
przerażenie
rok temu
PIS przegonił już Grecję z rozdawnictwem !!!! mamy polską Wenezuelę !!!!!!!!!!!!!!!! po rządach pisu zostanie pogorzelisko z bilionowymi długami do spłaty dla naszych dzieci
Tu i teraz
rok temu
ciekawe ile wyszarpią Rydzyk i kler ?...miliardy
Tu i teraz
rok temu
dla emeryta i rencisty 63 złote minus podatek a dla osłów z Wiejskiej po 100 tys co miesiąc z naszych kieszeni...bo im się należy...
bCOeFAxn
honker
rok temu
I to są te rekordy, kto nas robi w balona to pisowska propagandowa mamona!
.
rok temu
ta waloryzacja nawet realnej inflacji nie pokryje !!!
zdzichu
rok temu
Waloryzacja śmieszna w porównaniu do najniższego wynagrodzenia za ostatnie 10 lat wnosiła 3 do 5 zł ,żeby dostać 100 zł to emeryt musiałby zyć jeszcze 100 lat, a już jawnym złodziejstwem jest podatek od tych groszy jak też od 13 tki , 50 zł minus podatek to ile to będzie , ci co mają duże emerytury dostaną więcej to jest dopiero sprawiedliwośc jak ktoś ma 5000 zł to dostanie ok.150 zł a najniższe dostaną 30-50 zł minus podatek . Ludzie płacili podatki po 50 lat a teraz drugi raz zapłacą sprawiedliwie to nie znaczy po równo ten wymysł komunistów dalej trwa tylko nazwiska inne . Najwiekszym złodziejstwe, jest druga składka zdrowotna dla emerytów prowadzących szczątkową działalność usługową to jest dopiero pomysł mało kto by coś takiego wymyślił i tu mówi się o ulgach dla małych firm śmiechu warte , dlaczego ja mam płacić składkę za np. bezdomnego lub zakonnicę Wszystko jest oszustwem dopóki się nie zacznie coś załatwiać to ładnie brzmi a dotyczy garstki ludzi . Propaganda i tyle
Tadeusz
rok temu
Moja emerytura już jest mniej warta o 800-850 zł. a minęło kilkanaście lat. Co będzie jak dane mi będzie żyć jeszcze z 20 lat ?
jen
rok temu
To jest drwina z emerytów.
jasio
rok temu
To nabiora kasy ze ledwo udzwigna...To smiechu warte wiec nie powinni nawet sie osmieszac dajac takie waloryzacje...No i jak zwykle ci ktorzy maja juz wiecej to jeszcze im doloza . A te marne grosze to powinni sobie wsadzic w d...pe i nie robic scen...Sam zlodziejski podatek zabierze wszystko wiec roznicy nie bedzie...
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić