Wróć na
Martyna Kośka, Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Waloryzacja emerytur niższa niż zakładano. Minimalnie to jednak już 1100 zł

53
Podziel się

Najbogatsi emeryci mogą czuć się zawiedzeni. Słabe dane z gospodarki, sprawiły, że dostaną mniej pieniędzy niż im wcześniej obiecywano. Straty to nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Policzyliśmy ile dokładnie wyniosą świadczenia.

Od marca 2019 minimalne emerytury mają wzrosnąć z 1029 zł do 1100 zł
Od marca 2019 minimalne emerytury mają wzrosnąć z 1029 zł do 1100 zł (East News, Tomasz Kawka)
bCOelBYR

9 milionów emerytów i rencistów czekało na poniedziałkowe dane GUS dotyczące waloryzacji świadczeń. Rząd od dawna zapowiadał, że będzie ona najwyższa od lat. Nadzieje na odczuwalnie wyższe świadczenia szybko się rozwiały - tegoroczna waloryzacja będzie niższa, a świadczenia nie wzrosną na takim poziomie, jak pierwotnie zapowiadano.

Waloryzacja miała sięgnąć 3,26 proc., ostatecznie jednak wyniosła 2,86 proc. Skąd różnica? Rząd przyjął dla obliczeń zbyt optymistyczne założenia. Na wysokość waloryzacji mają wpływ dwa wskaźniki: inflacja w gospodarstwach emeryckich (czyli podwyżki cen towarów, które stanowią typowy koszyk zakupowy emerytów) i co najmniej 20 proc. realnego wzrostu płac z roku poprzedzającego waloryzację.

W styczniu GUS ogłosił, że inflacja emerycka wyniesie 1,8 proc. W poniedziałek poznaliśmy wzrost wynagrodzeń: 5,3 proc. To mniej niż zakładał rząd. A co za tym idzie podwyżki emerytur będą niższe. O ile? Policzyliśmy to specjalnie dla internautów Wirtualnej Polski.

bCOelBYT

Po pierwsze nie będzie to mniej niż 70 zł. Dokładnie o tyle wzrośnie emerytura minimalna. Od marca każdy senior otrzyma co najmniej 1100 zł brutto.

Premia, czyli więcej niż 2,86 proc. przysługuje emerytom mającym dziś swiadczenie w wysokości do 2400 zł.

Co z pozostałymi? Osoby, które mają więcej niż 2400 zł nie otrzymają już kwotowej premii od państwa. A to oznacza, że wystarczy by do swojego świadczenia dostaną dokładnie 2,86 proc. więcej. Na przykład emeryt, który dziś dostaje 2500 zł brutto (2065 zł netto) po waloryzacji dostanie 2571,5 zł. Na rękę będzie to 2123 zł, czyli o 58 zł więcej.

Renta i emerytura w wysokości 3 tys. zł brutto (2469 zł netto) po podwyżce wyniesie 3085 zł brutto, czyli 2538 zł na rękę. Różnica? Więcej o 69 zł. Z kolei emeryt, który dostaje 3,5 tys. zł brutto, dziś ma 2873 zł netto. Pokazuje to dokładnie poniższa tabelka.

bCOelBYZ

Rzecznik obala tezę o "emeryturze przy śmietniku". "Czy Polacy są głupsi od Niemców?"

Świadczenia wyższe, ale mniej niż zakładano

Zmienią się nie tylko emerytury, ale także inne świadczenia. Na przykład najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie teraz 825 zł brutto (było 772,35 zł). Co jeszcze wzrośnie?

Dodajmy, że to wszystko kwoty brutto.

bCOelBZa

Dodatki do emerytury o kilka złotych w górę

Wszystkie dodatki do emerytury będą waloryzowane o 2,86 proc. I tak:

  • dodatki: pielęgnacyjny i za tajne nauczanie w czasie wojny wzrośnie o 6,17 zł (było 215,84 zł, będzie 222,01 zł);
    • dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji wzrośnie o 9,26 zł (było 323,76 zł, będzie 333,02 zł);
    • dodatek dla sierot zupełnych wzrośnie o 11,60 zł (było 405,67 zł, będzie 417,27 zł);
    • dodatek kombatancki wzrośnie o 6,17 zł (było 215,84 zł, będzie 222,01 zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCOelBZb
bCOelBZu
KOMENTARZE
(53)
emeryt
rok temu
Jeśli emerytura ma być płacona wskaźnikowo a nie co wynika z wpłaconych składek to zawsze będą anomalia finansowe. Moim zdaniem jedynie faktycznie wpłacone pieniądze na emeryturę i nie przetrwonione przez urzędników powinny być wypłacone lub dziedziczone. Dość tego aby osoby zarabiające przez wiele lat płaciły na osoby które maja niechęć do pracy. Niektórzy nawet nie wpłacili na minimalną emeryturę to skąd wziąć pieniądze ano zabrać tym co pracowali
Emerytka
rok temu
I tak to właśnie jest za kazdym razem, obojętnie która partia rządzi Emeryci dostają tylko jałmużnę po tych, którzy "walczą" o swoje prawa, bo dla emerytów juz brakuje pieniędzy. SKANDAL!
Upsss
rok temu
Nic się nie martw podatniku . To co płaciłeś i tak wypłynie . Np dla strażaków . 8 tys brutto dla czterdziestoletniego emeryta strażaka jak znalazł . Żeby innym było lepiej .
bCOelBZv
heh
rok temu
po pierwsze - emerytury nie powinny być opodatkowane, człowiek całe życie płaci podatki a w wieku emerytalnym mogliby już odpuścić, starczyłoby wtedy na leki i by nie trzeba było myśleć o "darmowych" lekach dla emerytów, bo te darmowe programy to tylko furtka dla wyłudzaczy po drugie - emerytury powinny być dziedziczone, ile jest takich przypadków, że przed przejściem na emeryturę a po przepracowaniu 30-40 lat człowiek umiera lub ginie w nieszczęśliwym wypadku. Co z jego składkami? Czysty zysk dla ZUS, na marmurowe pałace i jacuzzi dyrektorów. To są ciężko wypracowane pieniądze członka rodziny, jakim prawem się je odbiera?
antykomer
rok temu
może dostawać nawet i 5 tys. na rękę. To będzie zależało od tego jakie będą w przyszłości ceny za wszystko. Z tego później na życie może zostać kilka zł. Nasze państwo zawsze się pięknie odwdzięczało emerytom za ich lata pracy. Urąbią tyle, że mało co zostaje, a jak trzeba szukać oszczędności no to ograbimy emeryta, przecież on i tak może długo nie pożyje.
Najnowsze komentarze (53)
Henry
rok temu
Obniżenie emerytur to oszczędność na kampanię wyborczą PiSu. Dadzą 13 tę dla emerytów z ich zaoszczędzonych pieniędzy
pawel
rok temu
emeryci dziękują za podwyżki ...cen prądu !
NARÓD
rok temu
My ludzie uczciwej pracy Stoczniowcy Górnicy i Hutnicy możemy od dziś szarpać dla Polski za 732 zł Brutto byle by PiS był przy władzy ......dotarło to już do pyłofcuf
pawel
rok temu
emeryci dziękują temu rządowi za podwyżki … cen prądu !
dty
rok temu
złodzieje pisowskie
Konrad
rok temu
AAA po co czytać i martwić się? iii tak nie dostanę więcej ,niż wyliczą.
foto
rok temu
Jesli bedziesz przechodzic przez jezdnie w takim miejscu moze stracic emeryture za chwile
oszukiwany od...
rok temu
aby Polska rosła w siłę a ludziom(emerytom) się żyło dostatniej- A skąd my to znamy -hehehe
bCOelBZn
Furlek
rok temu
Do "Upsss"- jeszcze strażaka to bym strawił, może i policjanta, ale wojsko? Ci pierwsi to chociać codziennie kogoś ratują z opresji, ale co robią dziś żołnierze (oprócz tych kilku jednostek jak Grom, czy Formoza i lotnicy) w koszarach? Mam tam brata to wiem co się tam dzieje. trochę papierologii i...nic więcej. A w piąteczek od rana pływalnia i już o 13-tej do domku.
Dionizy
rok temu
Jeżeli wszystko (oprócz lokomotyw i czołgów) podrożało w sklepach o 20-30% i do tego nasze zarobki wg rządu wzrosły średnio o ok 10 % a wskażnik rewaloryzacji jest liczony od tych dwóch warunków to jak na Miłość Boską oszacowano wzrost emerytur na 2,6%? Może to pomyłka i miało być 12,6%? Jest luty, doczekamy do jesiennych wyborów. Jakoś damy radę.
Emka
rok temu
Wybory już nie długo... Pamiętajmy jak PiS i ZUS robią z Nas nierobów, a sami przyznają sobie wielotysięczne premie i nagrody!!!!!!!!
pobozna
rok temu
wiadomo ze nasz kochany kraj to istne Eldorado dla zadzacych ,maja piekne wyplaty ,biora sobie ile chca a co tam reszta -reszta sie nie liczy,i niech wreszcie dotrze do zwolennikow pis ze jeszcze troche a po naszych ulicach zaczna jezdzic furmanki.
Kasia
rok temu
Dlaczego ludzie którzy pracują po 40 i 50 lat (chodzi o lata pracy nie wiekowe) i przez tyle też lat ZUS zabierał im składki mają dostać tyle co NIEROBY co nie pracowały!!! TO SKANDAL
don
rok temu
Żenada i dziadostwo dobrej zmiany
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić