REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
oprac. Grzegorz Kłos07.07.19 (08:42)

Wanda Warska nie żyje. Wybitna wokalistka miała 87 lat

Wanda Warska zmarła po długotrwałej walce z chorobą. Była ikoną polskiej sceny jazzowej.
East News

Wanda Warska byłą wybitną artystką, poetką, malarką i wokalistką. Tworzyła w nierozłącznym duecie z pianistą i kompozytorem, mężem Andrzejem Kurylewiczem. Była głównym interpretatorem jego utworów.

ZOBACZ TEŻ: Urszula Dudziak o aktualnej sytuacji w Polsce

REKLAMA

W 1965 r. razem z Kurylewiczem założyli kultową Piwnicę Artystyczną, która najpierw się mieściła na Nowym Świecie 24, a od 1967 r. przy Rynku Starego Miasta w Warszawie. Przez wiele lat było to ważne miejsce na artystycznej mapie stolicy.

Warska miała w swoim dorobku wiele genialnych piosenek jazzowych. Współpracowała m.in. z Andrzejem Wajdą. Na kartach historii polskiego kina zapisała się jej wokaliza z filmu "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza. Była też wykonawczynią piosenek do słów Słowackiego, Norwida, Leśmiana, Tuwima czy Osieckiej.

W 2000 r. odznaczono ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2011 r. Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" za twórczy wkład w polską kulturę.

W 2016 r. Warska przeszła udar i od tego czasu była częściowo sparaliżowana. Artystka zmarła 6 lipca 2019 r. w Laskach pod Warszawą.

Tak o Warskiej pisała Agnieszka Osiecka:

"Warska jest prawdziwą artystką. Proszę zwrócić uwagę, jak staroświecko brzmi dzisiaj ten zwrot – prawdziwy artysta. Dziś się tak nie mówi, mówi się: aktor, pianista, reżyser. Określamy w ten sposób profesję. Zawężamy i precyzujemy. Natomiast w słowie artysta nie zawsze kryje się profesja. Było to określenie predyspozycji psychicznych. Określenie poważne, wręcz patetyczne, a czasami żartobliwe. Oznaczało tyle, co marzyciel, fantasta".

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij