Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|
aktualizacja

Warszawiacy masowo zjedzą banany. Protest po zakazie w Muzeum Narodowym

1001
Podziel się:

Usunięcie przez władze Muzeum Narodowego dwóch wystaw wywołało falę oburzenia. Internauci skrzykują się na Facebooku. Dążą do zorganizowania specjalnej akcji protestacyjnej, w której wspólnie będą jeść banany. Nosi ona nazwę "Jedzenie Bananów Przed Muzeum Narodowym". Po odzewie z jakim akcja spotkała się w mediach społecznościowych, można sądzić, że przed Muzeum Narodowego pojawią się tłumy.

Warszawiacy masowo zjedzą banany. Protest po zakazie w Muzeum Narodowym
(East News, Beata Zawrzel/REPORTER)

Internauci oskarżają Muzeum Narodowe o stosowanie cenzury. Z galerii zniknęły dwie instalacje wideo, których autorkami są Natalia Lach-Lachowicz i Katarzyna Kozyra. Praca pierwszej z autorek przedstawia atrakcyjną blondynkę, która w namiętny sposób zajada się bananem. Film drugiej artystki pokazuję kobietę trzymającą na smyczy psy, które mają twarze filozofa, Friedricha Nietzschego i poety, Rainera Rilkego.

W protest zaangażowało się już ponad 33 tys. osób. Wydarzenie „Jedzenie Bananów Przed Muzeum Narodowym” na Facebooku z każdą godziną przyciąga coraz więcej użytkowników. 6 tys. z nich już zadeklarowało się, że weźmie w nim udział, wspólnie zjadając banany przed Muzeum Narodowym w Warszawie. Akcja odbędzie się 29 kwietnia o godz. 18.00.

Protest przeciw cenzurze. Przynieście banany. Z Galerii Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie zniknęły w piątek dwie instalacje wideo autorstwa Natalii LL i Katarzyny Kozyry. Ich usunięcie nakazał nowy dyrektor prof. Jerzy Miziołek. Oczyszczenia wystawy ze "skandalizujących" prac domagało się Ministerstwo Kultury - głosi opis wydarzenia.

Zobacz także: Zobacz też: Banany znikną na stałe ze sklepowych półek?

Powodem usunięcia prac z Muzeum Narodowego ma być demoralizacja młodzieży. Pokazywania instalacji wideo zakazał dyrektor muzeum prof. Jerzy Mioziołek, który uważa, że w tak ważnym miejscu dla polskiej kultury, nie może być miejsca na sztukę promującą ideologię gender, która deprawuje najmłodszych.

To jest Muzeum Narodowe i pewna tematyka z zakresu gender nie powinna być explicite pokazywana – mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą prof. Jerzy Miziołek.

Akcję jedzenia bananów wspierają ludzie kultury. Do protestu przeciwko ograniczaniu wolności sztuki dołączyły się też osoby na co dzień związane ze światem show-biznesu. Swoje poparcie wyrazili m.in.: Karolina Korwin-Piotrowska, Andrzej Saramonowicz czy Magdalena Cielecka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(1001)
Blebke
3 lata temu
I dobrze zrobili zakazując teraz pod płaszczykiem sztuki można wszystko przemycić. A co to za sztuka kobieta z bananem, nastepną dziełem będzie kobieta z penisem?
hurra
3 lata temu
Miziołek ty baranku
Eh
3 lata temu
Stara pudernica z bananami
Babcia
3 lata temu
Jednemu podoba się krasnal koło domu drugiemu mona Lisa.ale chce mieć prawo wyboru co chce obejrzeć.
wawa
3 lata temu
Cały czas te same osoby protestują... nuda :). No i całe tłumy się zebrały, kilkuset osób w 2 milionowej Warszawie, tlum :). Myślę, że dyrektor ma prawo podejmować decyzje. Będzie inny dyrektor będą inne decyzje. A ci jak zwykle się podniecają. Nuda.
Romek
3 lata temu
W drugiej manifestacji wystapia kobiety kobiety ktore wykupily najgrubsze swiece w sklepach...Haslo dnia ! Tylko swiece marki Polo lekko wchodza i nie bola !!!!
młody
3 lata temu
Wreście w Muzeum Narodowym zaczynają się znać na sztuce , a nie tam wpychać ludziom byle co popadnie ... Nie pozdrawiam innych warszawiaków ..
gość
3 lata temu
Na bezrybiu i rak ryba.
POdpaska
3 lata temu
Proponuje paniom artystkom następny temat do kolejnej instalacji artystycznej - akt defekacji w systemie poklatkowym.Z pewnościa wzbudzi on niemałe przeżycia artystyczne u bardzo wielu zjadaczy bananów przed Muzeum Narodowym.
Teodor
3 lata temu
No dobra, bezsprzecznie te instalacje, czy dzieła mają podtekst erotyczny (malarstwo Rubensa i innych też ma i się wszyscy zachwycają.....) ale gdzie tu jest gender? Bo nie rozumiem? Rubens to też gender? Ludzie już na głowę upadli......
Bbb
3 lata temu
Nikt im nie zabrania zorganizować swoją wystawę. MN to jednak poziom a nie nue wiadomo co.
Kryptonix 11
3 lata temu
Jestem ciekawy ilu tych artystów przeciwko cenzurze opowiadało się za Acta2?
Fredek
3 lata temu
PO co jeść banany od razu, pierwszo je sobie włóżcie na spotkaniu przed muzeum taka sztuka was rajcuje,a potem do buzi TO będzie sztuka wielka.
Edek
3 lata temu
Jak się nie ma talentu to sztuka prostytuowania tylko pozostała.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić