o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Watykan. Franciszek zniósł tajemnicę papieską w sprawach nadużyć seksualnych

42
Podziel się

Watykan. Franciszek podjął decyzję ws. tajemnicy papieskiej. Zostanie ona zniesiona w sprawach. które dotyczą nadużyć seksualnych.

Papież Franciszek
Papież Franciszek (Agencja Gazeta)
bDTgpAeZ
  • Szykuje się przełom w Kościele? Papież Franciszek podjął decyzję w dniu swoich 83. urodzin
  • Chodzi o zniesienie tzw. "tajemnicy papieskiej" w sprawach nadużyć seksualnych
  • Zmiany dotkną również tych, którzy tuszują takie czyny w Kościele

Papież Franciszek poinformował o swojej decyzji w dokumencie, który został opublikowany we wtorek. "Temu, kto zgłasza taką sprawę, kto twierdzi, że został poszkodowany, a także świadkom nie można narzucić zobowiązania do milczenia w kwestiach ją dotyczących" - można wyczytać w piśmie.

Zniesienie tajemnicy papieskiej będzie obowiązywać w sprawach dotyczących nadużyć seksualnych wobec nieletnich popełnionych przez duchowieństwo.

bDTgpAfb

Ten zabieg będzie również stosowany w przypadku postępowań dotyczących przedstawicieli władz kościelnych, którzy próbują tuszować przestępstwa na tle seksualnym.

Zobacz także: Zobacz też: Jurek Owsiak prezydentem? Jest odpowiedź

Tajemnica papieska to szczególny rodzaj poufności w Kościele Katolickim. Jeśli dojdzie do jej świadomego złamana to jest to uznawane jako grzech ciężki. W wyjątkowych sytuacjach osobie, która nie dotrzymała owej tajemnicy, grozi nawet ekskomunika.

bDTgpAfh

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTgpAfC
KOMENTARZE
(42)
As
rok temu
Zniósł nie tajemnice, a zmowę milczenia. Jeszcze żeby tylko zaczął słuchać słów Jezusa Chrystusa i przestał zwodzić wiernych.
!!!!
rok temu
Chociaż kościół stracił autorytet u mnie już dawno to brawo Franciszek.
sed
rok temu
To co powinno od zawsze być oczywistą normalnością, u nich jest przełomem. Ludzie jak to możliwe że do teraz nikt nie pogonił tę zacofaną sektę ???????????.
bDTgpAfD
gość
rok temu
Teraz już wiem, dlaczego tak cicho było o wzelkich przekrętach seksualnych w kościele-oboiązywała tajemnica papieska.
no name
rok temu
O 2 tysiące lat za pózno.
Najnowsze komentarze (42)
Martin Luter
11 miesięcy temu
I co z tego mają ofiary pedofilii, a szczególnie NIEWINNE DZIECI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ?????????????????????????????????????????????????????????????????
pawel
rok temu
choinki , malowane jaja, święcona woda ,święty wafelek ,chrzest niemowlaków i samolociki z pilotem - list do Hebrajczyków 6;6
CNNNC
rok temu
To jeszcze gorzej świadczy o papieżach . Do tej pory cały ten smród był ukrywany przed nami pod kara grzechu ciężkiego ,śmiertelnego . Dla nas oczywiście . Zawsze tylko my winni . Tej zgnilizny już żaden dywan nie przykryje nawet pod ciężarem grzechu . Ale sobie wymyślili. Chów wsobny dla przestępstw seksualnych . Dla dzieci ze skutkami straszliwymi dla całego ich życia
Rafał
rok temu
Ludzie przestańcie pieprzyć ! Zobaczcie w przeszłości co robili papieże ... aż wstyd o niektórych sobie przypominać i co ? i nic. Nasze pokolenie a przynajmniej w większości pamięta naszego wielkiego papieża Polaka Jana Pawła II, oczywiście i on nie jest dla wszystkich ok a szkoda. Zawsze będzie strona opozycji danej instytucji ale wierzę i wiem że Pan Bóg wszystkiego złego co się dzieje dopuszcza i nad wszystkim czuwa. A później już tylko sąd Boży i to tam każdy z nas zapłaka nad samym sobą i pozostanie już tylko Boże Miłosiedzie. Za wszystkich kapłanów i też nas oczywiście należy się modlić bo modlitwa może wiele pomóc. I tyle. Knuwania i opine nic nie dadzą nie bądźmy oskarżycielami :(
ttt
rok temu
To i tak powinno być jawne
panie p -
rok temu
a kiedy zniesienie świętej tajemnicy o TW SB w sutannach +++
pawel
rok temu
o jej to już nie będzie przenoszenia do innej parafii i umieszczania w klasztorze ?
rem
rok temu
A dlaczego "święty" JPII tego nie zrobił? Tylko zamiatali z Dziwiszem pod dywan.
bDTgpAfv
Panie Tomaszu...
rok temu
No i jak ? Zdziwiony pan ? A co z celebrytami ?
Admirał
rok temu
za mało zmniesienie tajemnicy bez wyciagania pelnych konsekwencji z zamykaniem w klasztorach lub wywalaniem z kaplanswa nic nie da
loj
rok temu
dziękujemy za uczciwość, ktora w życiu każdego czlowieka jest ważna.
Zbigniew B.
rok temu
Papaja odświęcą ?
Czarna Owca
rok temu
On ukradł - jemu ukradli... pisz pan podejrzany, a jak podejrzany to nie uczciwy, bo kto by uczciwego oskarżał? - Do tego to się sprowadza. Nie jestem rzymskim katolikiem, ale nim byłem. Wiele mi się w kościele nie podoba, ale to co wyczynia argentyński przybłęda razi nawet mnie. Benedykcie XVI, czemu nas opuściłeś?
$%^
rok temu
katoliku nie ufaj temu papieżowi to jest fałszywy prorok
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić