Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Watykan otwiera wewnętrzne śledztwo dot. zaginionej dziewczynki

20
Podziel się

15-letnia Emanuela Orlandi zaginęła w 1983 roku na terenie Watykanu. Po ponad 30 latach od tego zdarzenia Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej wyraził zgodę na otwarcie postępowania. O sprawie poinformowała prawniczka rodziny Laura Sgro.

Pietro Orlandi, brat zaginionej Emanueli, od lat domaga się ujawnienia prawdy o zaginięciu siostry (zdj. arch.)
Pietro Orlandi, brat zaginionej Emanueli, od lat domaga się ujawnienia prawdy o zaginięciu siostry (zdj. arch.) (PAP, SERENA CREMASCHI INSIDEFOTO)
bETCDySZ

- Dochodzenie w sprawie zaginięcia córki pracownika Watykanu rusza ponownie z powodu nowego wątku w sprawie - mówiła Sgro. Niedawno pojawiła się hipoteza, według której 15-latka miała zostać uprowadzona w biały dzień w Rzymie. Prawdopodobnie mogła zostać pochowana na cmentarzu Teutońskim, który znajduje się przy bazylice świętego Piotra w Watykanie.

"Szukajcie tam, gdzie wskazuje anioł"

- Po 35 latach braku współpracy wszczęcie dochodzenia to ważny przełom - komentował decyzję Pietro Orlandi, brat zaginionej 15-latki. Mężczyzna od lat walczy o ujawnienie prawdy. Ostatnio spotkał się z kardynałem Pietro Parolinem, watykańskim sekretarzem stanu. Według włoskiej agencji ANSA, Orlandi miał przedstawić szereg żądań.

Na liście brata Emanueli znajduje m.in. kontrola jednego z grobowców na cmentarzu. Od lat wokół tego miejsca krążą plotki - zaznacza ANSA. "Szukajcie tam, gdzie wskazuje anioł" - taką notkę według włoskiej agencji otrzymała pełnomocniczka rodzina Orlandich. Do zdarzenia miało dojść w lecie zeszłego roku. Wskazówka miała doprowadzić rodzinę do wniosku, że nastolatka mogła zostać pochowana w grobie z rzeźbą anioła, trzymającego kartkę z napisem "RIP".

bETCDyTb

Blisko 4 dekady

Emanuela Orlandi zaginęła w 1983 roku. Wyszła na lekcję muzyki, po czym zaginęła bez śladu. Rodzina od lat zabiegała o oficjalne watykańskie śledztwo. W środę mecenas Sgro poinformowała, że Stolica Apostolska podjęła już czynności.

Przez ponad 30 lat pojawiały się różne wersje dot. zaginięcia 15-latki. Niektórzy twierdzili, że została porwana, aby zaszantażować Watykan i uwolnić Alego Agcę, zamachowca Jana Pawła II. Inni doszukiwali się w sprawie wątków mafijnych - według tej wersji Orladni miała paść ofiarą porachunków Banku Watykańskiego a rzymskim gangiem.

Ostatnią hipotezę kilka lat temu obalili sami śledczy. Szczątków 15-latki próbowano, bez rezultatów, szukać w grobie jednego z szefów gangu Banda della Magliana w rzymskiej bazylice. Mężczyznę podejrzewano o udział w porwaniu Emanueli. Po zakończeniu czynności zwłoki gangstera, pochowanego jako "dobrodzieja Kościoła", zostały usunięty z bazyliki.

bETCDyTh

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: TVN24

Zobacz także: Zobacz także: Anna Zalewska z zakazem? Minister: to fake news!
bETCDyTC
KOMENTARZE
(20)
bog tak chcia...
3 lata temu
Po ponad 30 latach od tego zdarzenia Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej wyraził zgodę na otwarcie postępowania.
Omioty Szatan...
3 lata temu
Zawsze byli mordercami te nieroby watykanskie
lil
3 lata temu
Głupawy artykuł , z którego nic nie wynika. Atak na kościół, jak ostatnio w modzie.
bETCDyTD
dic
3 lata temu
Następna nagonka na kościół.Typowe dla tego portaliku.
zil
3 lata temu
Durny artykuł ,na zamówienie, i jeszcze głupsze komentarze.
Tu i teraz
3 lata temu
największe zło tego świata to kościół katolicki i ci co go popierają w jego przestępczych działaniach...
Dayena
3 lata temu
Mafia watykanskich klerykow maczala palce w to morderstwo. JP 2 nic nie zrobił w tej sprawie
Ja
3 lata temu
Winni już umarli, wiec można wznowić śledztwo. Wilki w owczej skórze.
As
3 lata temu
„Po zakończeniu czynności zwłoki gangstera, pochowanego jako "dobrodzieja Kościoła", zostały usunięty z bazyliki.” Czyli przez te wszystkie lata dobrodziej kościoła leżał wśród „swietych”? Komedia.
bez doszukiwa...
3 lata temu
Wytłumaczenie najprostsze z możliwych: napaść seksualna, morderstwo i ukrycie ciała; ot i cała filozofia; tylko kto się przyzna?
joda
3 lata temu
A czego się spodziewaliście po mafii jaka jest KK ??
777
3 lata temu
Prawda nigdy nie wyjdzie na jaw. Ta instytucja jest gorsza od Cosa Nostry
kris
3 lata temu
Kto wierzy we mnie żył będzie wiecznie.
bETCDyTv
dddd
3 lata temu
Jan Paweł II - co miał do ukrycia?????????????????????????Nigdy nie modlę się do świętych- to tylko ludzie oceniali i świętość a do tego ma prawo tylko Bóg.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić