o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Wchodzą ważne zmiany w prawie. Zyskają m.in. kobiety w ciąży

4
Podziel się

Pracownik tymczasowy będzie mógł zostać wysłany przez agencję pracy tymczasowej do jednej firmy na nie dłużej niż 18 miesięcy w ciągu trzech lat - zakłada rządowa nowelizacja ustawy dotyczącą pracowników tymczasowych, która weszła w życie w czwartek. Zakłada również wyższe grzywny za nieprzestrzeganie przepisów oraz większą ochronę pracownic w ciąży.

Wchodzą ważne zmiany w prawie. Zyskają m.in. kobiety w ciąży
(Pixabay.com)
bEErSCut

Pracodawcy nie będą mogli przekroczyć limitu 18 miesięcy niezależnie od typu podpisanej umowy - liczyć się będą zarówno umowy cywilnoprawne, jak i umowy o pracę tymczasową.

- Do tej pory zdarzało się, że pracodawcy, chcąc wydłużyć ustawowe 18 miesięcy, zatrudniali daną osobę za pośrednictwem innej agencji lub zatrudniali osoby w ramach umów cywilnoprawnych, a nie umów o pracę. Od 1 czerwca nie będzie to już możliwe - wyjaśnia Natalia Bogdan z Agencji Rekrutacyjnej "Jobhouse". - Aby zapobiec tego typu nadużyciom agencje pracy będą musiały wystawiać każdemu pracownikowi tymczasowemu, nawet temu zatrudnionemu w ramach umowy cywilnoprawnej, czyli umowy o dzieło lub zlecenie, zaświadczenie o długości pracy dla danego klienta.

Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wprowadza też większą ochronę ciężarnych wykonujących pracę tymczasową. Nowela zakłada, że ich umowy będą przedłużane przez daną agencję pracy tymczasowej do dnia porodu, jeżeli pracownica ma co najmniej dwumiesięczny łączny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej. Dzięki temu taka pracownica otrzyma po porodzie zasiłek macierzyński.

bEErSCuv
Zobacz także: Czy w związku ze zmianami Polska jest krajem dla rodziców? Zobacz, na co jeszcze mogą liczyć od państwa

W ustawie doprecyzowano przepisy dotyczące prac, których nie można powierzać pracownikom tymczasowym. Chodzi o ten sam rodzaj pracy, który wcześniej wykonywał pracownik zatrudniony na stałe przez ostatnie trzy miesiące, a który został zwolniony przez pracodawcę z przyczyn od pracownika niezależnych.

Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek prowadzenia ewidencji osób wykonujących pracę tymczasową na podstawie umów o pracę oraz na podstawie umów prawa cywilnego. "Rozwiązanie to istotnie ułatwi kontrolę przestrzegania przepisów dotyczących limitów czasowych korzystania z pracy tymczasowej przez pracodawcę użytkownika (pracodawcę zatrudniającego pracownika tymczasowego) oraz podejmowanie skutecznych kontroli przez inspektorów pracy" - zaznaczono w uzasadnieniu.

bEErSCuB

Zmiana przywraca także obowiązek posiadania lokalu przez agencje zatrudnienia. Ma to ułatwić kontrolowanie agencji przez Państwową Inspekcję Pracy.

Nowelizacja zakłada, że za nieprzestrzeganie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę PIP może nałożyć mandat do 5 tys. zł. Obecnie grzywna może wynosić do 2 tys. zł. Rozszerza też "ochronę procesową" pracowników tymczasowych - będą oni mogli, tak jak inni pracownicy, wybrać sąd pracy właściwy do rozpatrzenia ich roszczeń wobec agencji pracy tymczasowej.

Ustawa zobowiązuje też marszałków województw do sprawdzania raz na kwartał za pośrednictwem systemów teleinformatycznych prowadzonych przez ministra ds. pracy, czy agencje pracy tymczasowej nie zalegają z opłacaniem obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników.

Zmienione przepisy obowiązują od 1 czerwca, oprócz przepisów dotyczących kontroli opłacania składek, które wejdą w życie z początkiem 2018 r.

bEErSCuW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
mma
4 lata temu
Na reszcie wraca normalność. Mamy dość złodziejskich praktyk biznesmenów którzy kradli pierwszy milion aby przekręcić następny. To złodziej a nie biznesmen. Albo ci co pod ladą kupowali po komunijny majątek za grosze, aby sprzedać i się dorobić. Przetargi były fikcją. Uczciwy biznesmen ciężko pracuje, oszczędza i nie ma miliardów, takich trzeba szanować.
Patriota
4 lata temu
PO, Nowoczesna i KOD do pudła !!!!!!!!
Tak trzymać
4 lata temu
Wyrwaliśmy Polskę z rąk neoliberalnych złodziei
bEErSCuX
lui
4 lata temu
NIC to nie da tu jest napisane w 1 firmie taka agencja obsługuje kilkanaście firm będą przerzuca tych ludzi z firmy do firmy chyba że coś nie zrozumiałem
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić