o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jarosław Kociszewski
Jarosław Kociszewski
|

We Francji sprzedano butelkę ponad 200-letniego wina. Kosztowała majątek

13
Podziel się

Jedna z najstarszych na świecie butelek francuskiego wina została sprzedana za równowartość przeszło 430 tys. złotych. Jej historia sięga czasów, gdy na tronie zasiadał jeszcze Ludwik XVI, a husaria miała bronić granic upadającej Rzeczpospolitej.

Butelka 200-letniego wina prezentowana przed aukcją we Francji
Butelka 200-letniego wina prezentowana przed aukcją we Francji (Reuters / Agencja Forum)
bEEuZBRx

Ta historia zaczęła się podczas późnych zbiorów mocno dojrzałych owoców w winnicy na jednym ze słonecznych wzgórz departamentu Jury w zachodniej Francji. Był rok 1774, a na tronie w Wersalu zasiadał właśnie młody król Ludwik XVI. Wytwórca win Anatoile Vercel przygotował trunek o nucie orzechów włoskich, ziół, curry i cynamonu. Wino dojrzewające pod cienką warstwą drożdży uzyskało charakterystyczny, żółty kolor.

Kilka butelek żółtego Vin Jaune do naszych czasów przetrwało w piwniczce spadkobierców Analoile’a w uroczym miasteczku Arbois nieopodal granicy szwajcarskiej. Wino miało już 19 lat, gdy na gilotynie spadła głowa Ludwika XVI. Butelki przetrwały wojny napoleońskie i obie wojny światowe. W 1994 r. jedna z nich została otwarta i oceniona przez panel złożony z 24 koneserów. Eksperci ocenili wino na 9,4 w 10-punktowej skali.

W sobotę trzy butelki pamiętające przedrewolucyjną Francję trafiły do domu aukcyjnego Jura Encheres. Wszystkie polecą teraz za ocean. Kanadyjski nabywca za najdroższą zapłacił 103 700 euro. Każda z dwóch pozostałych została sprzedana za ponad 70 tys. euro.

bEEuZBRz
Zobacz także: Zobacz także: Tomasz Komenda o uniewinnieniu. "Będziemy żądać 10 mln zł odszkodowania

Przyglądający się aukcji producenci win bili brawo z radości. Wysokość ceny zaskoczyła nawet prowadząca aukcję Brigitte Fenaux, która podkreśliła, ze poprzedni rekord osiągnięty w 7 lat temu był niemal o połowę mniejszy i wynosił 57 tys. euro.

Dzieło Anatoile’a Vercel’a osiągnęło nieprawdopodobną cenę, ale nadal daleko mu do najdroższego wina na świecie. W 1998 r. za butelkę szampana Heidsieck rocznik 1907 zapłacić było trzeba blisko milion złotych. Ten trunek przez ponad 80 lat spoczywał na dnie Bałtyku, u wybrzeży Finlandii, we wraku frachtowca zatopionego przez niemiecki okręt podwodny w czasie pierwszej wojny światowej.

bEEuZBRF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEuZBSa
KOMENTARZE
(13)
to ja
3 lata temu
Na pewno kwaśne. Nie opłacało się!
Histeryczny h...
3 lata temu
Do autora: zanim cokolwiek napiszesz sprawdź najpierw pojęcia. Gdy robiono to wino już dawno nie było husarii. Byli za to huzarzy.
zxc
3 lata temu
Jednym słowem wyprano pieniądze.
bEEuZBSb
dres
3 lata temu
u mnie takie bełty można kupić na osiedlu po 5,70 zeta
ozz
3 lata temu
A Olbryski chciał ją kupić, ale "pisowski reżim "odebrał mu dotacje i co teraz/
yfvbju
3 lata temu
A to nie są normalne ceny wina takiego na codzień
gts
3 lata temu
Nie rozumiem, dlaczego środowisko jest tak pomijane pod wszystkimi względami, chrońmy środowisko i uaktywnijmy opłatę emisyjną!
Gural
3 lata temu
to trump podwyzszyl nam ceny paliwa
dwudusznik so...
3 lata temu
Podczas remontu budynku gospodarczego znalazłem pięć butelek wina , dwie butelki wódki czystej i siedem paczek papierosów popularnych, które były tam ukryte w latach siedemdziesiątych.Ciekawy jestem , jaką wartość mogą mieć teraz.
evil
3 lata temu
ceny paliwa sa zalezne od kursu dolara amerykańskiego do złotówki czy relacji popyt-podaż. no i w ten sposob mamy w tej chwili coraz drozsze paliwo.
WagON
3 lata temu
Spodziewałem się, że z biegiem czasu odczujemy konflikty geopolityczne i nawet jak Morawiecki walczy z cenami to amerykanie i zydzi je winduja
Mad
3 lata temu
Elektromobilność to przyszłość, olac ceny paliw
Lukassm
3 lata temu
żal to pić :)
bEEuZBRT
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić