o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Kamil Zajęcki
|
aktualizacja

Węgierska telewizja państwowa podała prognozę pogody dla... Królestwa Węgier. To nie przypadek

10
Podziel się

Widzowie pierwszego kanału węgierskiej telewizji państwowej mogli obejrzeć nietypową prognozę pogody. Stacja pokazała, jaką aurą cieszyć się będą mieszkańcy Węgier oraz historycznych regionów, które ponad 100 lat temu wchodziły w skład Królestwa Węgier. - To wykorzystywanie przez partię Orbana narodowych resentymentów do własnych politycznych interesów - twierdzi politolog Bartosz Rydliński.

Kadr z węgierskiej telewizji państwowej.
Kadr z węgierskiej telewizji państwowej. (Twitter)
bDyyJoWJ

Kadr z prognozy pogody zamieścił na Twitterze politolog Dominik Héjj z UKSW. Na zdjęciu widać Węgry we współczesnych granicach wyszczególnione kolorem ciemnozielonym. Jednak symbole zwiastujące nadchodzącą aurę wychodzą daleko poza te kontury.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się stało leży w historii kraju. Część Węgrów do dziś nie może pogodzić się z utratą terytoriów, które wchodziły w skład Królestwa Węgier jeszcze na początku I wojny światowej. Chodzi o tereny, które po 1918 r. zostały oddane Królestwu Rumunii, Królestwu SHS (Jugosławia), Republice Austrii, Czechosłowacji i Polsce.

bDyyJoWL

4 czerwca 1920 r. w pałacu Grand Trianon w Wersalu podpisano traktat, na mocy którego powstało nowe Królestwo Węgier. Po I wojnie światowej kraj stracił dostęp do morza, niemal jedną trzecią ludności i ponad 230 tys. km2 powierzchni. Przez bardzo długi okres na Węgrzech panowała żałoba upamiętniająca tamte wydarzenia.

- Trauma z Trianon jest wciąż niezwykle żywa wśród Węgrów. Strata 2/3 państwa oraz ludności ale także dostępu do morza stanowią do dziś dla Węgrów ważny punkt odniesienia. Mowa zarówno o pewnej symbolice, którą możemy z łatwością dostrzec chociażby w rozsianych po całych Węgrzech pomnikach upamiętniających to tragiczne wydarzenia z 1920 roku. W niejednym domu czy restauracji wiszą do dziś mapy Wielkich Węgier w graniach z 1914 roku w których znajdują się spore części dzisiejszej Rumunii, Słowacji i Chorwacji - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Bartosz Rydliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nastroje rewizjonistyczne zyskały nowe życie od czasów dojścia do władzy partii Fidesz i jej lidera Viktora Orbana. Premier Węgier buduje narodowe nastroje wokół resentymentu narodowego jakim są Wielkie Węgry.

bDyyJoWR

- Przyznanie przez Viktora Orbana praw wyborczych etnicznym Węgrom mieszkającym poza granicami obecnych Węgier to bardziej konkretny dowód na formę radzenia sobie z historycznym podziałem. Viktor Orban od lat odwiedza spotkania Węgrów w ramach Letniego Otwartego Uniwersytetu w rumuńskim Băile Tuşnad, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla węgierskiej myśli strategicznej - dodał Bartosz Rydliński.

- Uważam, że Viktor Orban oraz jego partia Fidesz nie tyle odgrzewa narodowe resentymenty ile wykorzystuje je dla swoich partykularnych politycznych interesów - zaznaczył Rydliński.

bDyyJoXm
KOMENTARZE
(10)
sla
3 lata temu
Jarek Orban Dwa Bratanki
Ala
3 lata temu
To teraz Polska musi zaplacic odszkodowanie wegrom. Zabralismy ich ziemie.
Maciek
3 lata temu
Orban, Jarek, Kim, erdogan I Tramp beda wyslani na bezludna wyspe I niech wtedy walcza o wiekszosc I ziemie
bDyyJoXn
Baca
3 lata temu
Ale Starej Wulki nie oddamy
Jacek
3 lata temu
W polsce sa tacy waryjaci. Siedza na wijskiej I chca odszkodowania
Najnowsze komentarze (10)
Nowe mapy
3 lata temu
Narysujemy wlasna mape na ktorej jest tylko polska . Pis I orbana wsadzimy do wieliczki I zamkniemy wyjazd
e tam
3 lata temu
Węgrzy tylko płaczą nad swoją niedolą, ale widzą tylko własny interes. A tego, że w skład tego wielkiego królestwa wchodziły tereny zamieszkane przez inne nacje, to już nic dla nich ne znaczy. Węgrzy to cynicy, bo w czasie Wiosny Ludów walczyli o niepodległość spod panowania Habsburgów, powołując się na święte prawo wolności i uderzając w inne patetyczne tony, ale jak uruchomiły się zrywy wolnościowe wśród Słowaków (lud zamieszkały na ziemiach węgierskich), to Węgrzy nawet o tym słyszeć nie chcieli. Stłamsili rozruchy, a przywódców zmusili do ucieczki za granicę, bo grożono im śmiercią. Poza tym, królem tych wielkich Węgier był Franciszek Józef Habsburg. Cesarz, który się koronował na władcę Węgier.
Maciek
3 lata temu
Orban, Jarek, Kim, erdogan I Tramp beda wyslani na bezludna wyspe I niech wtedy walcza o wiekszosc I ziemie
Baca
3 lata temu
Ale Starej Wulki nie oddamy
Maciek
3 lata temu
To moze tez bedziemy chcieli odszkodowania od wegier. Jak dobrze poszukamy w histori to wegry tez byly polskie
matyas
3 lata temu
Taka jest prawda. Słowacja - marionetkowe państwo które stworzył w 39 r. dla swoich celów Hitler, następnie w 45 Stalin w zemście za udzial Węgier w koalicji hitlerowskiej podtrzymał ten sztuczny twór kosztem terytorium północnych Węgier. Takie miasta jak Preszow, Koszyce a nawet w przeszłości Bratyslawa oraz wszystkie zamki należały do Węgier, ewentualnie do Polski jak Stara Lubownia.
Jacek
3 lata temu
W polsce sa tacy waryjaci. Siedza na wijskiej I chca odszkodowania
Asia
3 lata temu
Orban zglupial , pis zwaryjowal. Wsciekly pies bez busy zostal najmadrzejszy
bDyyJoXf
Ala
3 lata temu
To teraz Polska musi zaplacic odszkodowanie wegrom. Zabralismy ich ziemie.
sla
3 lata temu
Jarek Orban Dwa Bratanki
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić