REKLAMA
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Radosław Opas01.08.19 (10:15)

Węgry płacą 30 tys. euro za urodzenie trójki dzieci. Polska pójdzie ich śladem?

Rząd Węgier oferuje parom małżeńskim pożyczkę w wysokości 10 milionów forintów (około 30 590 euro). Aby otrzymać pieniądze bez konieczności spłacania ich, wystarczy wziąć ślub i w ciągu 5 lat od podpisania umowy spłodzić trójkę dzieci.
Paweł Supernak / PAP

Victor Orban wyszedł z nową inicjatywą. Oferta węgierskiego rządu obowiązuje od lipca 2019 roku. Program jest skierowany do małżeństw, w których kobieta znajduje się między 18 a 40 rokiem życia. Pożyczka może być wydana na wszystko, a spłacona musi zostać w ciągu 20 lat od zawarcia umowy.

Aby otrzymać pieniądze, należy spełnić kilka warunków. Para, która zgłosi się po gotówkę musi być małżeństwem, nie może być tylko związkiem partnerskim. Dodatkowo, dla jednego z małżonków musi to być pierwsze małżeństwo. Ponadto, jeden z nich musi też opłacać składki na ubezpieczenie społeczne od co najmniej 180 dni.

REKLAMA

Im więcej dzieci, tym lepiej. Pary, które w ciągu 5 lat spłodzą jedno dziecko, nie będą musiały płacić jakichkolwiek odsetek. Konieczność spłacania comiesięcznych rat zostanie też wstrzymana na 3 lata. Przy urodzeniu drugiego dziecka, opłacanie rat zawiesza się na kolejne 3 lata. Anulowane zostaje też 30 proc. pożyczki. Jeśli w rodzinie urodzi się trzecie dziecko, dług zostaje całkowicie wymazany. Jeśli w ciągu 5 lat nie urodzi się żadne dziecko, małżeństwo musi spłacić całą pożyczkę w ciągu 120 dni.

Naród węgierski udzielił rządowi silnego mandatu do dalszego rozszerzenia systemu ochrony rodziny: 1 382 000 osób wypełniło i wysłało kwestionariusz - poinformowało Biuro ds. Komunikacji Międzynarodowej rządu węgierskiego w rozmowie z Euronews.com.

Zobacz też: 500+ dla wszystkich wcale nie taki idealny. "Lepiej mieć próg dochodowy"

Głównym celem programu jest wyjście Węgier z dołka demograficznego. Średni wskaźnik płodności w kraju rządzonym przez Victora Orbana wynosi 1,49 dziecka na kobietę. Dla porównania średni wskaźnik w Unii Europejskiej wynosi 1,59.

Ludzie chcieliby, aby Węgry pozostały krajem węgierskim i były przyjazne rodzinie. Nie potrzebujemy liczb, ale dzieci węgierskich – dodają węgierscy rządzący.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij