o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Wezwanie z parafii: 400 zł do zapłaty. Archidiecezja Białostocka wyjaśnia sprawę pisma

207
Podziel się

Do uregulowania zaległości w "dobrowolnej" opłacie na świątynię wzywa wiernych rada parafii z Białegostoku. "Utrzymanie kościoła jest obowiązkiem każdej rodziny" - piszą autorzy listu i naliczają... karne odsetki. Kuria wyjaśnia Wirtualnej Polsce, że sprawdzi te działania.

"Karna składka" obliczana jest na podstawie liczby niedziel mnożonych przez 2 zł
"Karna składka" obliczana jest na podstawie liczby niedziel mnożonych przez 2 zł (facebook/screen)
bEDsRKNx

Mieszkanka Białegostoku pismo podpisane przez ks. prałata Jan Wierzbickiego, proboszcza parafii pw. św. Wojciecha, otrzymała w czwartek pocztą. Jej syn zamieścił zdjęcie w mediach społecznościowych, komentując wysłanie wezwania i jego treść słowem "masakra".

Jak można przeczytać, przedstawiciele Rady Parafialnej i Ekonomicznej dokładnie wyliczają, że jeśli ktoś nie przekazał "dobrowolenego" datku na kościół podczas kolędy, musi liczyć się z dodatkowymi opłatami. "Karna składka" obliczana jest na podstawie liczby niedziel mnożonych przez 2 zł.

bEDsRKNz

W tym konkretnie wypadku członkowie rady chcą od parafianki 400 zł (po 100 zł za każdy rok zaległości, odnotowanych w księgach kancelarii parafialnej). Choć treść pisma poprzedzają słowa "gorąca prośba" to nie można oprzeć się wrażeniu, że całość utrzymana jest wręcz w tonie wezwania do zapłaty od banku, komornika czy firmy egzekwującej długi.

Kuria: wyjaśnimy sprawę

Jednak to właśnie na słowo "prośba" zwraca uwagę ks. Andrzej Dębski, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej Białostockiej. - Chodziło z pewnością tylko o prośbę. Jestem na urlopie poza miastem, więc trudno mi odnieść się do całości listu. Zawsze decyzje w sprawie działań rady parafialnej autonomicznie podejmuje proboszcz - mówi Wirtualnej Polsce duchowny.

bEDsRKNF

Z proboszczem parafii pw. św. Wojciecha w Białymstoku nie udało nam się do tej pory skontaktować. - Też będę po powrocie starał się porozmawiać z księdzem. Wyjaśnimy sprawę pisma - zapowiada rzecznik Archidiecezji Białostockiej.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDsRKOa
KOMENTARZE
(207)
rege2003
3 lata temu
Żadna nowość!!!! Tylko "Daj,daj......" Proboszcz powinien sam zadbać o fundusze!!! A co Ja właścicielem jestem w księgach wieczystych mnie nie ma :)
Każdy wie i c...
3 lata temu
Prawda jest taka, że co druga gosposia trzęsie całą parafia, a proboszcz nie ma nic do powiedzenia. Dlaczego nie ma nic do powiedzenia? Odpowiedzcie sobie sami.
Dej dwa zlote...
3 lata temu
Apostazja zalatwia problemy ;) A kiedy ksieza zaczna pomagac wiernym ?
bEDsRKOb
aaaaaaaaaaaaa...
3 lata temu
Aż się nie chce tego komentować. Polak był zawsze ciemny i głupi i taki pozostanie. Nacja słowiańska jest jakaś felerna. Żeby utrzymywać tych wypasionych darmozjadów to jest karygodne. Narodzie opamiętaj się.
Fred
3 lata temu
Owce są po to aby je strzyc. W Ciemnogrodzie kler zawsze ma się najlepiej. Nawet mi takich parafian nie jest szkoda a proboszcz powinien podwoić opłatę za następny rok.
A.Stafiej
3 lata temu
jeżeli stac ich na tak wystawne 70-urodziny to jak się to ma do pomocy biednym schorowanym czesto w starszym wieku parafianom niech pomyślą!!!!!!!!!!
jola
3 lata temu
do roboty,łopata czeka-nieroby,oszusci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ksiądz
3 lata temu
Ich bogiem jest szmal! Czy my mamy im dostarczać sposobu na wygodne życie? Biskupi naciskają na swoje parafie aby dawali pieniądz. Codziennie obżerają się do nieprzyzwoitości a swych podwładnych wystawiają na przekleństwa.
Dziadek
3 lata temu
Ludzie , sami sobie jesteście winni !
Piernikoliter...
3 lata temu
Widzę że większa część z was ...,szkoda słów
Genua albo śm...
3 lata temu
Problem w tym, że obecny Kościół wcale nie służy Bogu i wiernym. Obecny kościół jest RA i zasłania oddziela was od Boga prawdziwego! Jest to tak silne i tak perfidnie skonstruowane, że może doprowadzić do totalnej katastrofy całą cywilizację !!!
jarro55
3 lata temu
Brakuje mu chyba do nowego auta,albo kochance buduje dom,żenada pycha i zachłanność,Odzielić państwo od kościoła,znieść fundusz kościelny,opodatkować kościół!!!!!!!
lkop
3 lata temu
Co za obłuda i chamstwo. Z prawdziwą religią nie ma nic wspólnego. W życiu nie wpuszczę księdza za próg i grosza nie dostanie.
bEDsRKNT
smutne
3 lata temu
Każdy katolik ma wrażliwość na takie nadużycia i traci zaufanie do kościoła przez takie przypadki. Brak kontroli, reakcji powoduje że niektórzy proboszczowie zaczynają coraz bardziej ciągnąć. A cierpi autorytet kościoła.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić