o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Wezwanie z parafii: 400 zł do zapłaty. Archidiecezja Białostocka wyjaśnia sprawę pisma

207
Podziel się

Do uregulowania zaległości w "dobrowolnej" opłacie na świątynię wzywa wiernych rada parafii z Białegostoku. "Utrzymanie kościoła jest obowiązkiem każdej rodziny" - piszą autorzy listu i naliczają... karne odsetki. Kuria wyjaśnia Wirtualnej Polsce, że sprawdzi te działania.

"Karna składka" obliczana jest na podstawie liczby niedziel mnożonych przez 2 zł
"Karna składka" obliczana jest na podstawie liczby niedziel mnożonych przez 2 zł (facebook/screen)
bDKtNoXV

Mieszkanka Białegostoku pismo podpisane przez ks. prałata Jan Wierzbickiego, proboszcza parafii pw. św. Wojciecha, otrzymała w czwartek pocztą. Jej syn zamieścił zdjęcie w mediach społecznościowych, komentując wysłanie wezwania i jego treść słowem "masakra".

Jak można przeczytać, przedstawiciele Rady Parafialnej i Ekonomicznej dokładnie wyliczają, że jeśli ktoś nie przekazał "dobrowolenego" datku na kościół podczas kolędy, musi liczyć się z dodatkowymi opłatami. "Karna składka" obliczana jest na podstawie liczby niedziel mnożonych przez 2 zł.

bDKtNoXX

W tym konkretnie wypadku członkowie rady chcą od parafianki 400 zł (po 100 zł za każdy rok zaległości, odnotowanych w księgach kancelarii parafialnej). Choć treść pisma poprzedzają słowa "gorąca prośba" to nie można oprzeć się wrażeniu, że całość utrzymana jest wręcz w tonie wezwania do zapłaty od banku, komornika czy firmy egzekwującej długi.

Kuria: wyjaśnimy sprawę

Jednak to właśnie na słowo "prośba" zwraca uwagę ks. Andrzej Dębski, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej Białostockiej. - Chodziło z pewnością tylko o prośbę. Jestem na urlopie poza miastem, więc trudno mi odnieść się do całości listu. Zawsze decyzje w sprawie działań rady parafialnej autonomicznie podejmuje proboszcz - mówi Wirtualnej Polsce duchowny.

bDKtNoYd

Z proboszczem parafii pw. św. Wojciecha w Białymstoku nie udało nam się do tej pory skontaktować. - Też będę po powrocie starał się porozmawiać z księdzem. Wyjaśnimy sprawę pisma - zapowiada rzecznik Archidiecezji Białostockiej.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKtNoYy
KOMENTARZE
(207)
Greg
3 lata temu
Kiedy opodatkujemy kościoły i majątki kościelne? Każdy płaci podatki, prócz kościoła.
xyz
3 lata temu
Sutannowym już całkowicie odwaliło!
Magda
3 lata temu
Ja nie moge jaki ten swiat jest durny mysie ze kler upada coraz nizej skad oni sa czyzby sludzy szatana
bDKtNoYz
mk
3 lata temu
Polski kk przekroczyl wszelkie granice buty,arogancji i pazernosci. Za nic ma nauczanie swego szefa Franciszka,za nic ma ludzi. Nowy bozek kk ma na imie M A M O N A.
Emeryt po 52 ...
3 lata temu
Jak brakuje czarnemu kasy to zapraszam na budowę do łopaty. Jak brakuje czarnemu kasy to zapraszam na budowę do łopaty bo nic innego nie potrafi.
Najnowsze komentarze (207)
rege2003
3 lata temu
Żadna nowość!!!! Tylko "Daj,daj......" Proboszcz powinien sam zadbać o fundusze!!! A co Ja właścicielem jestem w księgach wieczystych mnie nie ma :)
Każdy wie i c...
3 lata temu
Prawda jest taka, że co druga gosposia trzęsie całą parafia, a proboszcz nie ma nic do powiedzenia. Dlaczego nie ma nic do powiedzenia? Odpowiedzcie sobie sami.
Dej dwa zlote...
3 lata temu
Apostazja zalatwia problemy ;) A kiedy ksieza zaczna pomagac wiernym ?
aaaaaaaaaaaaa...
3 lata temu
Aż się nie chce tego komentować. Polak był zawsze ciemny i głupi i taki pozostanie. Nacja słowiańska jest jakaś felerna. Żeby utrzymywać tych wypasionych darmozjadów to jest karygodne. Narodzie opamiętaj się.
Fred
3 lata temu
Owce są po to aby je strzyc. W Ciemnogrodzie kler zawsze ma się najlepiej. Nawet mi takich parafian nie jest szkoda a proboszcz powinien podwoić opłatę za następny rok.
A.Stafiej
3 lata temu
jeżeli stac ich na tak wystawne 70-urodziny to jak się to ma do pomocy biednym schorowanym czesto w starszym wieku parafianom niech pomyślą!!!!!!!!!!
jola
3 lata temu
do roboty,łopata czeka-nieroby,oszusci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ksiądz
3 lata temu
Ich bogiem jest szmal! Czy my mamy im dostarczać sposobu na wygodne życie? Biskupi naciskają na swoje parafie aby dawali pieniądz. Codziennie obżerają się do nieprzyzwoitości a swych podwładnych wystawiają na przekleństwa.
bDKtNoYr
Dziadek
3 lata temu
Ludzie , sami sobie jesteście winni !
Piernikoliter...
3 lata temu
Widzę że większa część z was ...,szkoda słów
Genua albo śm...
3 lata temu
Problem w tym, że obecny Kościół wcale nie służy Bogu i wiernym. Obecny kościół jest RA i zasłania oddziela was od Boga prawdziwego! Jest to tak silne i tak perfidnie skonstruowane, że może doprowadzić do totalnej katastrofy całą cywilizację !!!
jarro55
3 lata temu
Brakuje mu chyba do nowego auta,albo kochance buduje dom,żenada pycha i zachłanność,Odzielić państwo od kościoła,znieść fundusz kościelny,opodatkować kościół!!!!!!!
lkop
3 lata temu
Co za obłuda i chamstwo. Z prawdziwą religią nie ma nic wspólnego. W życiu nie wpuszczę księdza za próg i grosza nie dostanie.
smutne
3 lata temu
Każdy katolik ma wrażliwość na takie nadużycia i traci zaufanie do kościoła przez takie przypadki. Brak kontroli, reakcji powoduje że niektórzy proboszczowie zaczynają coraz bardziej ciągnąć. A cierpi autorytet kościoła.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić