Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

WHO: Nadmierna szybkość przyczyną co trzeciego wypadku drogowego

1
Podziel się:

Nadmierna, niedostosowana do warunków szybkość to przyczyna co trzeciego wypadku drogowego. Aż 90 proc. rannych i zabitych w tych wypadkach przypada na kraje o niskich i średnich dochodach - stwierdza ogłoszony w piątek (5 maja) raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

wypadek,drzewo
wypadek,drzewo (Materiały prasowe, Policja)

Liczbę zabitych i rannych w tych krajach, w których zarejestrowano 54 proc. wszystkich pojazdów spalinowych, można by zmniejszyć za pomocą prostych środków. Jednak - według raportu - w tych krajach nie są one stosowane albo stosuje się je zbyt rzadko.

Według analiz dokonanych przez ekspertów WHO z okazji organizowanego przez ONZ w dniach 8-14 maja Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, od 40 do 50 proc. kierowców narusza z reguły ograniczenia prędkości pojazdów, co ma ciężkie następstwa dla przechodniów, zwłaszcza dla dzieci, jak również dla rowerzystów i motocyklistów.

Co roku 1,25 mln osób umiera na ulicach. Wypadki drogowe stanowią na świecie dziewiątą przyczynę śmiertelności. Jednak gdy chodzi o osoby w wieku od 15 do 29 lat, jest to pierwsza przyczyna zgonów.

Ponadto 50 milionów osób rocznie zostaje rannych w wypadkach drogowych. Pół tysiąca dzieci - czytamy w raporcie WHO - ginie codziennie na drogach, a tysiące zostaje rannych.

"Zwiększenie prędkości pojazdu o 1 km na godzinę o 3 proc. zwiększa prawdopodobieństwo zderzenia, którego rezultatem są ranni, i o 4 do 5 proc. zderzenia ze skutkiem śmiertelnym" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor departamentu chorób niezakaźnych oraz zapobiegania przemocy i urazom WHO Etienne Krug.

Wypadek, w którym samochód uderza przechodnia z prędkością 50 km/h, w 20 proc. kończy się śmiercią, a przy 80 km/h prawdopodobieństwo wypadku śmiertelnego wzrasta do 60 proc.

W Afryce, gdzie samochody i drogi są w gorszym stanie - stwierdza raport WHO - prawdopodobieństwo śmierci w razie wypadku drogowego jest przeciętnie trzykrotnie większe niż w Europie.

Naszym zdaniem

Chociaż przytoczone w depeszy informacje wyglądają ogólnie i mogą wydawać się odległe od naszych realiów, wcale tak nie jest. Polska również zapisuje się w tych niechlubnych statystykach. Główną przyczyną wypadków na prostych odcinkach w 2016 roku według statystyk polskiej policji było właśnie niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Było to aż 3667 zdarzeń.

Główne przyczyny wypadków na autostradach w Polsce w 2016 roku to również niedostosowanie prędkości - 145 zdarzeń. Co fatalne - ta liczba wzrosła od 2015, z poziomu 134. W 2016 tylko w tego typu zdarzeniach na autostradach* w Polsce zginęło 13 osób a 214 było rannych.*

Długi weekend majowy jeszcze nie dobiegł końca. Pamiętajcie - zdjęcie nogi z gazu sprawi, że na miejsce dojedziecie najwyżej kilkanaście minut później. Redukcja szansy wpisania się w niechlubne, powyższe statystyki jest warta znacznie więcej niż ten kwadrans.

Źródło: PAP. Oprac. Mariusz Zmysłowski

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Alojz Wiertar...
5 lata temu
Małe sprostowanie. Przyczyną wypadków jest nie tyle nadmierna prędkość i niedostosowanie jej do warunków, co niedostosowanie prędkości do swoich umiejętności, czy raczej ich braku. A co do pieszych. No cóż. Dużo jeżdżę i z moich obserwacji wynika, że wielu z nich wchodzi na ulicę (niekoniecznie na przejściu dla pieszych) jakby przed chwilą zrobili save`a. Sam wiele razy musiałem takiego omijać (dobrze, że miałem miejsce na manewr), bo zupełnie bez ostrzeżenia i rozejrzenia się wszedł na ulicę. Ludzie. Niezależnie od tego czy siedzicie za kierownicą, na rowerze, czy jesteście pieszymi, myślcie odrobinę. To naprawdę nie boli. Poza tym to polecam przeczytać 2 książki autorstwa Sobiesława Zasady (dla tych, co nie wiedzą, były kierowca rajdowy i mistrz Europy) "Szybkość bezpieczna" i "Szerokiej drogi". Bardzo prostym językiem radzi w nich co zrobić, żeby jeździć lepiej i tłumaczy fizykę jazdy...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić