o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Wiceminister rolnictwa: nie zwalczymy ASF bez wybicia dzików

22
Podziel się

Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń nie będzie możliwe bez wybicia dzików. " Niemcy odstrzelili 1 mln dzików w sytuacji prewencyjnej, Francuzi - 750 tys. sztuk, gdzie choroby u nich nie ma" – przekonuje wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

Wiceminister rolnictwa: nie zwalczymy ASF bez wybicia dzików
(Shutterstock.com)
bDZdYLCJ

W ocenie Szymona Giżyńskiego, pełnomocnika pełnomocnikiem ds. zwalczenia afrykańskiego pomoru świń w Polsce (a nie, jak sam podkreślił. "pełnomocnika ds. łagodzenia skutków wystąpienia ASF") ASF jako system połączonych stref interesów, na których zarabia się fizyczne pieniądze i uzyskuje inne dobrodziejstwa" – informuje PAP.

"Ministerstwo rolnictwa "neutralizuje" te sfery interesów tam, gdzie ma na to bezpośredni wpływ. Tam, gdzie strefy podlegają pod nasz obszar działania jako ministerstwa rolnictwa, tam się udaje, tam jest ewidentny postęp" - zaznaczył Giżyński.

bDZdYLCL

Jego zdaniem zwalczaniu ASF sprzyja ustawa, która zlikwidowała w strefach z ograniczeniami wykorzystywanie przez przetwórców różnicy cen między tym, co oferowali rolnikom zmuszonych do sprzedaży tuczników po cenie 1,6-2,0 zł/kg a ceną rynkową płaconą w innych regionach kraju (5 zł).

Zobacz także: Zobacz też: Związek Łowiecki przyznaje, że większość polowań na dziki została uniemożliwiona

Osiąganiu rezultatów służy też zwiększenie liczby laboratoriów do badań. Na wyniki badań czeka się maksymalnie kilka dni.
- Jest jeden odcinek, na który nie mamy bezpośredniego wpływu i być może trzeba będzie to zmienić poprzez prawodawstwo i ustawę - chodzi o odstrzał dzików i tutaj jest źle – zauważył.

bDZdYLCR

Przywołał przykład Niemiec, w których prewencyjnie odstrzelono 1 mln dzików oraz Francji - 750 tys. sztuk. W rezultacie choroba została całkowicie powstrzymana. W Polsce natomiast zapowiedź odstrzału spotkała się z ogromnym sprzeciwem mediów i aktywistów.

- W tej sprawie otrzymaliśmy wsparcie od rolników, którzy doskonale wiedzą, że dziki roznoszące ASF to wektor, który jest obecnie największym zagrożeniem, w związku z tym najważniejszy jeżeli chodzi o strategię zwalczania ASF - dodał wiceminister.

Jego zdaniem polscy myśliwi "nie wykazują zrozumienia, że skuteczne i sukcesywne odstrzały redukcyjne są konieczne". Zaznaczył, że w innych krajach nie ma takiego problemu, bo tam myśliwi otrzymują koncesję. Jego zdaniem w Polsce także powinno być możliwe takie rozwiązanie, aby Polski Związek Łowiecki otrzymywał od państwa koncesję na poszczególne obwody łowieckie w zamian za obowiązek odstrzału konkretnej ilości dzików.

bDZdYLCS

Zapytany o liczbę dzików w Polsce, rozłożył ręce. Ich liczba jest trudna do oszacowania, bo "gdy dokładnie przejrzy się statystykom, to można mieć obawy, czy dane są ścisłe" - tym bardziej, że populacja dzików mnoży się szybko, nawet o 300 proc. rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZdYLDm
KOMENTARZE
(22)
dzik
2 lata temu
nie zwalczymy ASFu bez pozbycia sie z Polski PISowskiej złodziejskiej bandy nieudaczników
Syf
2 lata temu
Sam jesteś bambi! Ludzkość to syf!
Chłop ze wsi ...
2 lata temu
Panowie rządzący !! Po co macie wydawać 650 zł za zabicie dzika? Pozwólcie je zabijać bez specjalnego zezwolenia przez 2 lata każdemu, a ich populacja spadnie do 5%, i to wystarczy dla odrodzenia gatunku.
bDZdYLDn
ew
2 lata temu
was łotry na odstrzał
malkontent
2 lata temu
Wybić wszystkie koty , bo roznoszą choroby , wytruć wszystkie gryzonie , bo też roznoszą , wytruć wszystkie jaszczurki , bo są przyczyną wzrostu populacji kleszczy bardzo zarażliwych , wybić i wytruć ptaki , bo roznoszą ptasią grypę i.t.d. , i.t.p. Powstaje pytanie co proponuje minister wobec osób - nosicieli chorób zakażnych , nieuleczalnych a nawet tych co mają grypę ?
polgbt
2 lata temu
LGBT+warszawa,POznań gej doznań krakóff
remik
2 lata temu
Rolnicy nich lepiej pilnują swoje psy i koty które pałętają się po okolicznych lasach i przenoszą wirusa do gospodarstw. Nie raz widywałem wolno biegające psy w lasach i widywałem także jak jadały jakąś padlinę. Dzik do chlewni nie wejdzie, pies czy kot już tak, a głupi rolnik już tym bardziej. Polscy rolnicy zawsze winią wszystkich za swoje klęski tylko nie siebie i później domagają się odszkodowań.
^o^23
2 lata temu
Wszystkie wybić jak płacą
kruffka
2 lata temu
to fakt najwiecej przypadkow ASF mozna sie domyslac jest w miejscach milosci dzikow to jest, miejsca spotkan ekologow ze zwierzetami , przpieknie roznosza chorobe, , jestem specjalista z dlaczego ..zajmuja głos ludzie z miasta -syndrom bambi, upadek spoleczenstwa, kochamy bardziej nasz obiad niz ludzi zasiaajacych do obiadu
lili
2 lata temu
Wybić co do jednego ...
Polak
2 lata temu
Wybić wszystkich ministrów !!! Natychmiast !!!
Leosia
2 lata temu
Wszystkie aborcjonistki murem przeciwko wybiciu maciornych dzikich świń!!
nie
2 lata temu
Tłumacz
bDZdYLDf
3
2 lata temu
Wystarczą...
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić