REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Radosław Opas21.03.19 (09:34)

Wielkanoc 2019. Tegoroczna data świąt źle wyznaczona?

Wielkanoc co roku obchodzona jest w innym terminie. Data wyznaczana jest na podstawie zjawisk na niebie. Gdyby trzymać się ściśle zasad astronomii, święta wielkanocne powinny wypaść w tym roku w najbliższą niedzielę.
Dariusz Oleszczak / iStock.com

Termin Wielkanocy jest zmienny. Zazwyczaj data ta przypada na kwiecień, ale czasem święto te wypada też w marcu. Proces ustalania terminu odbywa się z pomocą zjawisk astronomicznych. Dlatego też możliwe jest przewidzenie z wyprzedzeniem nawet na kilkaset lat w przód, kiedy dokładnie przypadnie Niedziela Wielkanocna.

Zasady wyznaczania Wielkanocy określono w 326 roku. Ustalenia zapadły na Soborze Nicejskim. Według nich święta wielkanocne przypadają zawsze w najbliższą niedzielę po pierwszej Paschalnej Pełni Księżyca. Czyli w niedzielę po pierwszej pełni następującej po 20 marca - przypomina twojapogoda.pl.

REKLAMA

Ale w tym roku tak nie będzie, bo raz na 19 lat zdarza się wyjątek. Według metodologii astronomicznej wiosna miała swój początek 20 marca o godz. 22.58. Natomiast pierwszą wiosenną pełnię można było zaobserwować już niespełna 4 godziny później, o godzinie 2.43.

Kościół kieruje się nie astronomiczną datą pełni Księżyca, a kościelną. Jest między nimi rozbieżność. Dlatego Wielkanoc wypadnie w 2019 roku 21 kwietnia, a nie 24 marca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Wegańska Wielkanoc

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij