Wróć na
Natalia Durman
Natalia Durman
|
aktualizacja

Wielkanoc. "Krzyż dzieci i nauczycieli". Emocjonalne słowa kard. Kazimierza Nycza

28
Podziel się

- To, co się dzieje w oświacie, to krzyż dzieci i nauczycieli - stwierdził podczas nabożeństwa Centralnej Drogi Krzyżowej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. - Od tego są potrzebni fachowcy, żeby udźwignąć ten krzyż i żeby ten krzyż nikogo nie przywalił - dodał.

25. Centralna Droga Krzyżowa wiodła sprzed kościoła św. Anny
25. Centralna Droga Krzyżowa wiodła sprzed kościoła św. Anny (PAP, Piotr Nowak)
bCXvyqgl

- To jest krzyż dzieci, krzyż młodzieży, krzyż nauczycieli, krzyż odpowiedzialnych za oświatę w wymiarze kraju i w wymiarze samorządu. Krzyż, który musimy dźwigać razem, a nie przeciw sobie, żeby nie ucierpieli ci, dla których szkoły istnieją. Równocześnie, żebyśmy dostrzegli te wszystkie problemy, potrzeby skomplikowane - powiedział kard. Nycz.

Na zakończenie nabożeństwa wygłosił na placu Zamkowym słowo pasterskie do uczestników. Jak zaznaczył, na tę drogę krzyżową jej uczestnicy przynieśli "krzyż tego wszystkiego, co się w tych ostatnich dniach dzieje w szkołach i w szkolnictwie".

Zobacz także: Okrągły stół ws. edukacji na Stadionie Narodowym. Minister zdradza szczegóły

bCXvyqgn

Według hierarchy uczestnicy Drogi Krzyżowej nieśli też "wielkie krzyże, które stały się w ostatnim czasie wydarzeniami Europy i świata". - Mam na myśli wydarzenie z Paryża - pożar katedry Notre Dame - wyjaśnił kard. Nycz.

- Niezależnie od tego, że jest to wypadek nieszczęśliwy, który się zdarzył, i spłonęło tak wielkie dzieło kultury, sztuki, to jednak zwracamy uwagę przede wszystkim na symbol i znak tej katedry dla Europy, dla Paryża, dla Kościoła, także dla Polski. Kiedy katedra płonęła, tysiące ludzi - w wydawać by się mogło, jak mówimy nieraz (...), w tej zlaicyzowanej Europie i Paryżu - stanęły do modlitwy - przypomniał.

I dodał: "Wydawać by się mogło, że sprawa obecności Boga, Kościoła w życiu publicznym została załatwiona. Tak się przynajmniej wielu wydawało. Natomiast to głębokie pragnienie, obudzone w takim momencie - oby na trwałe - stało się czymś niesłychanie ważnym" - ocenił kard. Nycz.

bCXvyqgt

Ulicami Warszawy

Centralna Droga Krzyżowa wiodła sprzed kościoła św. Anny Krakowskim Przedmieściem, ul. Miodową, Senatorską do placu Teatralnego, następnie ul. Wierzbową do placu Piłsudskiego. Potem ulicą Tokarzewskiego-Karaszewicza na Krakowskie Przedmieście i z powrotem do kościoła akademickiego św. Anny.

Kilkumetrowy krzyż do kolejnych stacji nieśli m.in. biskupi i księża, siostry zakonne, studenci i straż miejska, prawnicy, strażacy, przedstawiciele różnych wspólnot, w tym po raz pierwszy skupiająca mężczyzn grupa "Żołnierze Chrystusa".

Źródło: polskieradio24.pl, Twitter

bCXvyqgu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCXvyqgO
KOMENTARZE
(28)
to zaraza!
rok temu
nycz to największy faryzeusz w Kościele Katolickim!! on jest niewiarygodny.. pamiętacie jak łotrów takich jak bufetowa, która wyrzucała Ludzi na bruk z kamienic on "nagradzał" i tych aferałów po-psl co zgnoili Polskę i u"PO"dlili Naród Polski.. on wciąż służy tym łotrom i całemu złu..! takie łotry niszczą Kościół Katolicki!!
Bezradni
rok temu
Dlaczego zawsze kościół wtrąca się do polityki? Jeśli rząd sobie nie radzi z problemami społeczeństwa to znaczy, że jest do bani i należałoby coś w tym kierunku zmienić.
Clown.
rok temu
Śmieszne.
bCXvyqgP
pur pur
rok temu
Cóż warty jest ten bełkot tego Nic ? Cud dla nich to jest od zarania - nic nie robiąc żyją w przepychu i dostatku na koszt ciemnego ludu oraz poddanych z rządu - który to krocie przeznacza dla tych przebierańców opowiadających od świtu aż do dobranocki ..... b a j k i .
Kazik
rok temu
Kraj religijnych fanatyków. Biedna ta polska
Najnowsze komentarze (28)
Wwwwee
rok temu
Kościuszko już by was księżulki porządku nauczył. Przypomnijcie sobir co się działo z biskupami zdrajcami podczas Insurekcji.
pur pur
rok temu
Nic znów wydalił z siebie niezrozumiały bełkot .Taki osobnik co w życiu nie splamił rącze uczciwą robotą próbuje robić innym z mózgu wodę . Tylko naiwniaki są skłonne wysłuchiwać bajek przez niego prawionych .
😎
rok temu
Mocne słowa Narodu PRZESTAŃCIE GWAŁCIĆ DZIECI NA WSZYSTKICH KONTYNENTACH bo to jest ICH krzyż który karzecie nosić !!!!!!!
Łgarz prosto ...
rok temu
Nycz może powiedzieć, co Jemu ślina na język przyniesie. Znajdzie zwolenników. Dobrze, aby przy okazji Świąt Wielkanocnych nie zapomniał, że sprawa masakry psychicznej księży polskich na naszych dzieciach, nie została do dziś wyjaśniona do końca i nie rozstrzygnięta, nie mówiąc o ludzkim, przyzwoitym zadośćuczynieniu.
pawel
rok temu
a ten przebieraniec Kaziuk N. nic nie wiedział o krzyżu dzieci i wielebnym Jankowskim i wielebnym Gili i arcydiable Wesołowskim ?
q
rok temu
św franciszku broń europe i kościół
Proste
rok temu
Co to za jaja. Budzi się średniowiecze i policja nie reaguje ?. Zakuć kler w kajdanki i do paki.
Mik
rok temu
Przecież nie są bezdomne to dlaczego mają oddać Rydzykowi
bCXvyqgH
Kazik
rok temu
Kraj religijnych fanatyków. Biedna ta polska
BeKa
rok temu
Do roboty darmozjady, każdemu księdzu żonę, dwójkę dzieci i M-3 w bloku, może zrozumie co to znaczy wyrzeczenie i poświęcenie dla dobra innych
Dem
rok temu
Pedofil - faryzeusz zabrał głos? Zgadza się co do jednego - pożar w Paryżu zwiastuje koniec kościoła katolickiego-przestępczego-pedofilskiego
fabian
rok temu
kościół jest dla ciemnoty
Pójdzie na ch...
rok temu
Ile zagarnął z tacy?
pur pur
rok temu
Cóż warty jest ten bełkot tego Nic ? Cud dla nich to jest od zarania - nic nie robiąc żyją w przepychu i dostatku na koszt ciemnego ludu oraz poddanych z rządu - który to krocie przeznacza dla tych przebierańców opowiadających od świtu aż do dobranocki ..... b a j k i .
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić