o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Arkadiusz Stando
|

Wielki Zderzacz Hadronów nie działa. Został wyłączony na dwa lata

97
Podziel się

Największy na świecie akcelerator cząstek, znajdujący się w ośrodku CERN pod Genewą zatrzymał swoją pracę. Na ponad 2 lata wszystkie elementy laboratorium zostały wyłączone, a eksperymenty wstrzymane. Czas na ogromną modernizację sprzętu.

LHC pomógł dokonać wielkich odkryć, a będzie ich jeszcze więcej
LHC pomógł dokonać wielkich odkryć, a będzie ich jeszcze więcej (Materiały prasowe)
bEDFaacB

LHC, czyli Wielki Zderzacz Hadronów jest największym, najdroższym i najbardziej skomplikowanym urządzeniem, jakie powstało w historii ludzkości. Teraz największy ośrodek badawczy na świecie przejdzie ogromną modernizację. To wszystko po to, aby prowadzić jeszcze bardziej zaawansowane badania.

Budowa LHC pochłonęła 5,7 miliarda franków szwajcarskich, czyli około 22 miliardy złotych. Tym samym jest najdroższym tego typu budynkiem i urządzeniem na świecie.

bEDFaacD

3 grudnia 2018 roku po raz ostatni były prowadzone prace w LHC. Dwuletnie modyfikacje będą pierwszymi od 2015 roku. Przez ostatnie 3 lata urządzenie dysponowało możliwościami zderzania protonów z energią 13 TeV, których przeprowadzono aż 16 biliardów.

Po 2-letniej modyfikacji, naukowcy będą w stanie zderzać jeszcze większe ilości cząstek przy jeszcze wyższych energiach. W 27-kilometrowym tunelu o kształcie pierścienia pojawi się 130 nowych potężniejszych magnesów. Podłączony zostanie także nowy system zasilania oraz chłodzenia.

Udoskonalony Large Hadron Collider zmieni nazwę na High-Luminosity Large Hadron Collider. Badacze oczekują, że zmodyfikowane urządzenie pozwoli przeprowadzać znacznie więcej ważnych eksperymentów i dokonać wielkich odkryć. A różnice będą rzeczywiście ogromne. Dzisiaj maszyna może wytwarzać 1,2 miliona bozonów Higgsa, a ta liczba zwiększy się aż do 15 milionów.

LHC, mimo ogromnych kosztów jakie pochłonęła jego budowa ale także sama eksploatacja, spłacił się już kilkukrotnie. Jednym z największych odkryć dokonanych w CERN było potwierdzenie istnienia bozonu Higgsa. Jest to cząstka elementarna, której istnienie zaproponowali Peter Higgs oraz pięciu innych naukowców.

bEDFaacJ

10 grudnia 2013 r. dwóch fizyków, Peter Higgs i Francois Englert, otrzymało Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za swoje teoretyczne przewidywania.

Zobacz także: Zobacz też: Cybersejf: Dostałeś takiego maila? Nie otwieraj go pod żadnym pozorem
bEDFaade
KOMENTARZE
(97)
luminal
3 lata temu
Dzisiaj maszyna może wytwarzać 1,2 miliona bozonów Higgsa, a ta liczba zwiększy się aż do 15 milionów. I wszystko jasne.
Derek
3 lata temu
Jaką korzyść ma ludzkość z tego zderzacza? Nie lepiej za tą kasę wysłać misję załogową na Marsa lub na Jowisza. Ewentualnie zbudować nowy duży teleskop orbitalny większy od Hubble'a.
Zderzenie z g...
3 lata temu
najwieksza i najdrozsza bujda wszechczasow, ukazuje jak mozna z ludzi robic wariatow i jeszcze niezle z tego zyc... LHC : Large Hipocrite Consorcium
bEDFaadf
Sam nick
3 lata temu
Wielki Zderzacz Hadronów i innych ćwierć-qutasów cierpi na ból kolana
whitelamb
3 lata temu
budują takie coś za miliardy a ludzie głodują brawo !!!
Babcia Kancia...
3 lata temu
Niby produkują tyle tych bozonów a w Biedronce nie ma ani jednego w sprzedaży. Zjadłabym sobie kawałek bozona, to chyba takie do żubra podobne.
Wyjaśnienie d...
3 lata temu
LHC to taki chodnik do kościoła na końcu którego leży 500+ i jak pisowiec przyspiesza na prędkość 99,99 prędkości światła to rozwala mu się różaniec i koliduje z kulkami drugiego różańca. Wtedy powstaje trzeci różaniec
Głupota
3 lata temu
Glupota pisowcow jest większa niż LHC
polin
3 lata temu
I znów łasica.
.mateusx
3 lata temu
Ale po co....???????
Ki
3 lata temu
Rany nic a nic nie rozumiem znowu pewnie mówiono o tym kiedy byłem na wagarach
PAwel S
3 lata temu
co wyprodukowała że się spłaciła? jaki z tego pożytek?
Wonisry
3 lata temu
Mitu spowodowało na Łordstrit i Choliłud niechęć rozmawiania z kobietami sam na sam.Baby już nie mają szans na awans.Brawo gendrzer
bEDFaacX
Zbigniew
3 lata temu
Zamiast topić pieniądze podatników w pomaganie Afryce i urządzanie w Europie tzw imigrantów stamtąd - takie wydatki jak Hadron powinny mieć absolutne pierszeństwo
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić