o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Willa Alzheimera. Psychiatra ostatnie trzy lata życia spędził we Wrocławiu

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
7
Podziel się

Alzheimer. Dziś kojarzy nam się z chorobą otępienną. Jako pierwszy opisał ją i zdiagnozował niemiecki psychiatra, od którego nazwiska schorzenie to wzięło swoją nazwę. Naukowiec ten ostatnie trzy lata swojego życia spędził we Wrocławiu. Wiemy, gdzie mieszkał.

 Alois  Alzheimer mieszkał w willi przy ul. Bujwida 42
Alois Alzheimer mieszkał w willi przy ul. Bujwida 42 (Instagram.com)
bEDMUqwR

Wydział Medyczny Uniwersytetu Wrocławskiego zyskał na początku XX w. nowoczesny obiekt medyczny ze specjalistycznymi oddziałami. Jednym z nich była klinika psychiatryczna i chorób nerwowych, której kierowanie oddano w ręce niemieckiego profesa psychiatrii (Königlich Psychiatrischen und Nervenklinik). Alois Alzheimer przybył więc do Wrocławia w 1912 r. i zamieszkał w tzw. willi dyrektora na terenie kompleksu medycznego. Dodatkowo objął funkcję kierownika Katedry Psychiatrii UW.

W klinice, mieszczącej się obecnie na ul. Bujwida, na pacjentów czekało 84 łóżek. Budynek zaś składał się z trzech części: głównego gmachu oraz dwóch skrzydeł, w których odpowiednio zaprojektowano oddział męski i żeński. Na działce znajdowała się również niewielka kostnica oraz budynek gospodarczy. Dyrektor kliniki mieszkał w południowo-wschodnim krańcu kompleksu pod numerem 42 i miał do dyspozycji willę, w której mieszkał trzy kolejne lata. W 1915 r. gwałtownie podupadł na zdrowiu. Cierpiał na dolegliwości związane z sercem, duszności i niewydolność nerek. Zmarł w wieku 51 lat. Pochowany został na Cmentarzu Głównym we Frankfurcie nad Menem, u boku żony.

bEDMUqwT

Wracając do historii budynku, w którym mieszkał ten wyjątkowej klasy specjalista, to w czasach II wojny światowej na terenie dawnego ogrodu umieszczono schron przeciwlotniczy. Potem przez wiele lat w budynku willi znajdował się żłobek, a obecnie mieści się w nim hospicjum dla dzieci im. Jana Pawła II "Dom Nadziei", które wspiera m.in. Otylia Jędrzejczak.

W 2017 r. złożono wniosek o wpisanie budynku do oficjalnego rejestru zabytków jako obiektu o dużej wartości historycznej. Wciąż nie podjęto decyzji w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDMUqwZ
Zobacz także: Zobacz też: Różnice pomiędzy napędem na dwa i na cztery koła - test na Autodromie Poznań
bEDMUqxu
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
KOMENTARZE
(7)
Pytek
3 lata temu
Dlaczego na tym budynku jest JPII ochroniarz pedofili, a nie wybitny uczony, człowiek, który dał coś dobrego światu Alzheimer?
🤣😂😂🤣🤣🤣
3 lata temu
Wnusiu jak nazywa się ten Niemiec co wszystko chowa. Alzhaimer dziadku Alzhaimer 😂😂😂😂
polak45
3 lata temu
ale większość tych dziennikarzy ma poziom wiedzy dzieci podstawówki
bEDMUqxv
Wrocław
3 lata temu
Willa obecnie pacjenta Alzheimera Schetino
tytu
3 lata temu
a gdziewilla alkazeltzera bo rano będzie potrzebny jak donald merkelce
młoda
3 lata temu
kręcidełko... nie wiadomo ale ten z góry dla którego jest anioł..wie... w sumie to wiem bo dzwonią że wody odeszły ale tego może nie pojąć jeszcze trochę zwiększymy pojemność dysku to pewnie załapie, nie wiem nikomu do tej pory tak nie opowiadałem
aaaaaaaaaaaaa...
3 lata temu
Wroclaw przed WWII byl niemiecki wiec o co chodzi byl niemcem i mieszkal na niemieckiej ziemi
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić