o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Marcin Borciuch
|

Wiosna 2019. Kiedy rozpocznie się kalendarzowa wiosna? Czym się różni od astronomicznej? Jakie są pierwsze oznaki wiosny?

1
Podziel się

Z każdym kolejnym dniem robi się coraz cieplej i pogodniej. Oznacza to, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Mimo jej stałej daty kalendarzowej, astronomiczna jest już ruchoma. Sprawdzamy, kiedy rozpoczyna się wiosna, czym się różni kalendarzowa od astronomicznej oraz jak ją rozpoznać.

Wiosna 2019. Kiedy rozpocznie się kalendarzowa wiosna? Czym się różni od astronomicznej? Jakie są pierwsze oznaki wiosny?
Wiosna 2019. Kiedy rozpocznie się kalendarzowa wiosna? Czym się różni od astronomicznej? Jakie są pierwsze oznaki wiosny? (Pixabay.com)
bDBgwJeJ

Wiosna 2019. Kiedy się rozpoczyna?

Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca (w 2019 roku będzie to czwartek). Tego dnia tradycją jest topienie marzanny, kukły przedstawiającej słowiańską boginię (część badaczy uznaje ją za demona), która symbolizuje zimę i śmierć. Jej utopienie kiedyś było sposobem na przywołanie wiosny. Dzisiaj ma charakter bardziej symboliczny. Początek kalendarzowej wiosny to też tzw. Dzień Wagarowicza oraz Światowy Dzień Lasu i Leśnika.

Mówi się też o astronomicznym początku wiosny — wtedy dzień i noc mają równo po 12 godzin. Jest to tzw. równonoc wiosenna. Jednak jest ona ruchoma. W 2019 roku astronomiczna wiosna rozpocznie się w środę 20 marca.

bDBgwJeL

Wiosna 2019. Oznaki nadchodzącej wiosny

Często zdarza się, że zimą możemy zauważyć pierwsze oznaki wiosny. Zarówno rośliny, jak i zwierzęta zwiększają swoją aktywność. Oznaki wiosny najczęściej zauważamy w pobliskich drzewach i krzewach, gdy rośliny puszczają pąki, z których wkrótce rozwiną się liście. Na łąkach i trawnikach pojawiają się pierwsze przebiśniegi i krokusy, a trawa jest bardziej zielona. Zwierzęta wybudzają się z zimowego snu, na niebie pojawia się coraz więcej ptaków.

Już w lutym możemy odczuć znaczny wzrost temperatury powietrza, a dzień staje się coraz dłuższy.

bDBgwJfm
KOMENTARZE
(1)
uśmiałem się ...
2 lata temu
hahahahaha padłem po przeczytaniu tego artykułu.
Najnowsze komentarze (1)
uśmiałem się ...
2 lata temu
hahahahaha padłem po przeczytaniu tego artykułu.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić