o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Wisła. Awaria "Czajki". Ogromne ilości ścieków wtłaczane są do Wisły. "Poważny kryzys"

41
Podziel się

Warszawa. Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka". Zanieczyszczenia mają około południa dotrzeć do Płocka. Alerty RCB w 7. powiatach. Minister zdrowia apeluje: "Przegotowywać wodę z kranu". Głos zabrał Rafał Trzaskowski.

Wisła. Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka"
Wisła. Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka" (East News)
bDKcQEPV

Warszawa. Wisła. Awaria oczyszczalni ścieków

- Mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną, ale także z zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Do Wisły dostają się niebezpieczne bakterie. Należy także pilnować psów, by nie zbliżały się do wody - powiedział w czwartek rano Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz.

Dodał także, że nie ma bezpośredniego zagrożenia, gdy spożywamy wodę w kranów.

bDKcQEPX

Ścieki mają dotrzeć około południa do Płocka. Rano zebrał się tam sztab kryzysowy. Prezydent Płocka zapewnia, że sytuacja jest monitorowana i badana jest woda, która wpływa do miasta. Zapewnił także, że Wodociągi Płockie są przygotowane do uzdatniania wody pobieranej z Wisły.

Warszawa. Awaria "Czajki". Alert RCB dla siedmiu mazowieckich powiatów. "Poważny kryzys"

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera powiedział, że kryzys jest bardzo poważny.

- Nie jest możliwe, żeby nie przekazywać wiadomości osobom, które za to odpowiadają - skomentował zwłokę w informowaniu o awarii.

bDKcQEQd

Na konferencji prasowej w Płocku poinformowano, że służby rządowe są gotowe pomóc, gdy sytuacja będzie tego wymagać. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że zabezpieczono także miejsca na oddziałach zakaźnych w szpitalach. Dodał, że nie otrzymano jeszcze charakterystyki "zrzutów", które są wtłaczane do Wisły.

- To jest niezwykle istotna sprawa, wykraczająca poza Warszawę, poza Płock. To jest litr nieczystości na 100 litrów Wisły. To są wysokie stężenia. Stąd sztab kryzysowy – mówił Łukasz Szumowski.

Przypomniał sytuację sprzed 2012 roku, gdy jeszcze nie działała oczyszczalnia ścieków "Czajka".

bDKcQEQe

Warszawa. Awaria "Czajki". "Przegotowywać wodę z kranu"

- Profil ścieków różni się od tych sprzed kilku czy kilkunastu lat. Ilość używanej chemii czy antybiotyków jest teraz znacznie większa - powiedział Szumowski. - Jeśli działania będziemy prowadzić w sposób skoordynowany, to będziemy w stanie zabezpieczyć mieszkańców. Dlatego tak ważne jest działanie w Płocku, bo to pierwsze miejsce po zrzucie ujęcia wody. Trochę jest tak, że Warszawa zawiniła, a Płock ponosi konsekwencje - zapewnił.

- Wiemy, że nie wpuścimy do rur zanieczyszczonej wody - mówił minister zdrowia. Zalecił jednak, by mimo wszystko przegotowywać wodę z kranu, gdyż wówczas będziemy w 100 proc. zabezpieczeni.

bDKcQEQf

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski przyznał, że to trochę przypomina sytuację sprzed oczyszczalni "Czajka". - W tej chwili nie wiemy, jakie będzie spektrum zanieczyszczeń, ale mamy nowoczesne technologie, by została do kranów wpuszczona woda zdatna do picia - powiedział.

Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka"

Każdej sekundy do Wisły trafia 3 tys. litrów ścieków z uszkodzonej instalacji warszawskiej oczyszczalni "Czajka”. We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Wówczas uruchomiono kolektor zapasowy. Jednak w środę on także uległ awarii. Od tego momentu ścieki są wtłaczane prosto do Wisły.

Inspekcja Ochrony Środowiska zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez MPWiK w Warszawie "w związku z ponad dobowym opóźnieniem poinformowania służb o wystąpieniu poważnej awarii i zagrożeniu zanieczyszczeniami komunalnymi z Warszawy" - poinformowała Agnieszka Borowska, rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

bDKcQEQg

Jak tłumaczył jeszcze w środę prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski rurociąg przesyłowy w oczyszczalni "Czajka" zepsuł się we wtorek. Wówczas zadziałał zapasowy kolektor. Gdy zepsuł się drugi rurociąg, w środę rano doszło do zrzutu ścieków do Wisły. "Wtedy niezwłocznie powiadomiono służby i opinię publiczną" - napisał wieczorem Trzaskowski na Twitterze.

Paweł Ciećko - Główny Inspektor Ochrony Środowiska - powiedział w TVN24, że bardzo żałuje, że informacja o awarii dotarła do niego z tak dużym opóźnieniem. Gdyby dostał informacje wcześniej, można by wcześniej poinformować odpowiednie jednostki i np. wędkarzy, uruchomić mechanizmy kontroli wody.

Wisła. Warszawa. Rafał Trzaskowski zabrał głos ws. awarii

- Już wiemy, że nie da się naprawić sytuacji szybko. Będziemy w ciągu kilku dni wiedzieli, jak długo może to potrwać - mówił w czwartek Rafał Trzaskowski. Powiedział, że jest za wcześnie, by mówić o przyczynach.

Ostro wypowiedział się na temat krytyki ze strony PiS. Stwierdził, że bardzo się dziwi takiemu zachowaniu i manipulowaniu faktami. - Brudna polityka - taki termin zyskał na znaczeniu - powiedział.

Podkreślił, że nie ma powodu do paniki. - Te ścieki to jest 1 proc. wody w Wiśle - dodał. Stwierdził, że sam pije kranówkę i zapewnia, że woda w kranach jest bezpieczna.

Zobacz także:

Wisła. Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka". Trzaskowski ostro komentuje

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Zobacz także: Zobacz także: "To nie idioci, to grupa łajdaków”. Były szef MSW ostro o aferze w Ministerstwie Sprawiedliwości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKcQEQy
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(41)
Aaa
2 lata temu
Nowa woda mineralna "Czaskowianka", smacznego...
afrykaner
2 lata temu
na pewno znajdą winnego,to będzie dozorca,prezesi mogą spać spokojnie.
TRZASneła RAF...
2 lata temu
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie stanął na wysokości zadania ! Powinien natychmiast podać się do dymisji ! Może ktoś inny potrafi szybko myśleć !
bDKcQEQz
czaskoski
2 lata temu
Mineralna z Warszawy - "Oddaje Tobie co kryje w rowie" ;-)
WIDZ
2 lata temu
A gdzie EKOLODZY na wakacjach ?
Najnowsze komentarze (41)
płynie g...PO...
2 lata temu
to borowina dla Gdańska. gratisowe sanatorium od warszawiaków
kieł
2 lata temu
Głupek zabrał głos i PO co
juju
2 lata temu
to i tak był syf a nie rzeka ... to teraz nad morzem będzie jeszcze więcej smrodu w wodzie . powodzenie urlopowicze nad bałtykiem :)
armagedon
2 lata temu
Kto odda za zezwolenia wędkarskie kasę za ten rok i kto zarybi Wisłę jak ryby padną rozumie że Toruń bo składki zbierają
KIBIC
2 lata temu
gdzie jest Lis,gdzie jest kinga rusib,gdzie jest Walesa,gdzie jest Szthur ,GDZIE JEST TVN
kibic
2 lata temu
jak by za Trzaskowskiego byl ktos z PIS to TVN by trabil 245 gadz,na dobe ,a tak cisza ,a mochery by organizowaly manifestacje za kase
Taktowna jest
2 lata temu
Na pogrzebie męża ubrała się odpowiednio, mini było zabrakło tylko dekoltu.
PRAWDA BOLI
2 lata temu
WSTYD I HAŃBA ŻE NIE ZATRZYMALI WYCIEKÓW ŻE NIE ZATKALI BĄDŹ NIE ZASYPALI TYLKO LECI ZA ROK NIE BĘDZIE BAŁTYKU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! GDZIE SĄ OBROŃCY ŚRODOWISKA , GDZIE SĄ PAŃSTWA? GDZIE JEST PROKURATURA? PRZYPOMINAM ŻE GDY EWA TYLMAN ZGINĘŁA TO POTEM W POZNANIU BYŁO TOKSYCZNE FEKALIA W WARCIE ELVIS KRYSZAK BYŁ NA MIEJSCU PIERWSZY ALARMOWAŁ I DZIAŁALI!!!!!!!!!!!!!
bDKcQEQr
wodnik
2 lata temu
Ludzie - możecie spokojnie pić-Trzaskowski pije i został prezydentem- WY też możecie jak dożyjecie.
Elena
2 lata temu
Niie mogę sie poczekać, kiedy Rusin rozbierze sie w szczytnym celu w scenerii ścieków Czajki i będzie walczyc o Dropie (ptaki, ktore już wyginely, ale lamenty, ze nadsl łowne:)
TRZASneła RAF...
2 lata temu
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie stanął na wysokości zadania ! Powinien natychmiast podać się do dymisji ! Może ktoś inny potrafi szybko myśleć !
kazik
2 lata temu
niech pisowskie i peowskie wladze na kazdym szczeblu wladzy przestana zatrudniac koleszków słupa a kompetentne osoby to przestanie dziac sie taki syf jak teraz
Duduś
2 lata temu
Nie hejtować albo nie tylko ale wyciągnąć wnioski na przyszłość,nie bizantyjski moloch za parę miliardów tylko 17 mniejszych oczyszczalni jedna na dzielnicę,jak się jedna zepsuje to pozostałe rozładują ściek.
Jan
2 lata temu
XXI wiek!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić