o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Władimir Putin o "rozbiorze Czechosłowacji" przez Polaków. Jest reakcja MSZ

34
Podziel się

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiada na słowa Władimira Putina. Rosyjski prezydent zarzucił Polsce "rozbiór Czechosłowacji".

Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir Putin (PAP)
bDTvocgl
  • Jest reakcja MSZ na słowa Władimira Putin
  • Chodzi o wypowiedź z ostatniej konferencji prasowej rosyjskiego polityka
  • Putin zarzucił Polsce "aneksję Czechosłowacji"

Władimir Putin organizuje co rok spotkania z dziennikarzami w trakcie, których odpowiada na dziesiątki pytań. Podczas ostatniej konferencji prasowej pojawił się m.in. polski wątek. Putin stwierdził, że w 1938 roku Polska "sama wzięła udział w rozbiorze Czechosłowacji". Dodał, że wojska sowieckie "wkroczyły 17 września 1939 roku do Polski po tym, kiedy polski rząd utracił kontrolę nad swoimi siłami zbrojnymi".

Głos w tej sprawie zabrało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Z niepokojem i niedowierzaniem odnotowujemy wypowiedzi przedstawicieli władz Federacji Rosyjskiej, w tym Prezydenta Władimira Putina, dotyczące genezy i przebiegu II wojny światowej, które prezentują fałszywy obraz wydarzeń" - czytamy w specjalnym oświadczeniu.

bDTvocgn

Resort podkreślił, że "nawiązują one do propagandowego przekazu z czasów totalitaryzmu stalinowskiego, który potępił przecież już nawet sowiecki przywódca Nikita Chruszczow". "Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pragnie przypomnieć najważniejsze fakty dotyczące polskiej polityki zagranicznej w okresie przedwojennym oraz stosunków ze Związkiem Sowieckim, a także informacje dotyczące polskich ofiar sowieckiego aparatu represji w czasie II wojny światowej" - dodano.

Zobacz także: Zobacz też: Posłowie nie powstrzymali "ustawy kagańcowej". Donald Tusk: dali ciała

"Strona polska stoi na stanowisku, że właściwą drogą polsko-rosyjskiego dialogu historycznego jest wznowienie prac Grupy ds. Trudnych, która ma swoje osiągnięcia, w tym ustalenia dotyczące roli Związku Sowieckiego w wybuchu II wojny światowej" - czytamy w komunikacie MSZ.

bDTvocgt

Według ministerstwa, "słowa prezydenta Federacji Rosyjskiej są zaprzepaszczeniem wspólnej pracy polskich i rosyjskich ekspertów, ale także dorobku jego poprzedników – Michaiła Gorbaczowa i Borysa Jelcyna". "Rzetelne i krytyczne spojrzenie na historię, w miejsce propagandy, pozwoliłoby też oddać hołd milionom ofiar stalinowskich represji, także po stronie rosyjskiej" - podkreślono.

IPN reaguje. "Dzisiejsze metody rosyjskiej propagandy są powielaniem tych najgorszych wzorców z okresu stalinizmu".

To jednak nie wszystko. Instytut Pamięci Narodowej również odniosło się do słów prezydenta Rosji, który skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. - Związek Radziecki niczego Polskie nie odebrał - stwierdził Władimir Putin.

"Zbrojna agresja Związku Sowieckiego stanowiła wydatną pomoc dla Niemiec w rozbiciu i skróceniu czasu militarnego oporu Wojska Polskiego. W wyniku wspólnych uzgodnień z Hitlerem Związek Sowiecki zagarnął więcej niż połowę przedwojennego obszaru Rzeczypospolitej Polskiej. Obaj totalitarni okupanci niezwłocznie przystąpili do niszczenia ludzi i struktur państwowych" – wskazuje IPN.

bDTvocgu

Dodano również, że "dzisiejsze metody rosyjskiej propagandy są powielaniem tych najgorszych wzorców z okresu stalinizmu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTvocgO
KOMENTARZE
(34)
M.Piotrowski
rok temu
Katyń też sobie zorganizowaliśmy,kłamcy?
Erwes
rok temu
Precz lapy od Polski
obserwator
rok temu
Co ten Putin wygaduje,chyba sam w to nie wierzy co mówi,przecież w 1938r nie było takiego bytu jak Czechosłowacja.Czechy i Słowacja były oddzielnymi państwami.Dopiero po II światowej, gdy trafiliśmy pod kuratelę sowiecką, utworzono Czechosłowacką Republikę Ludową.Przecież całe obecne państwa Litwa,Estonia Czechy ,Słowacja itd po 1945r były okupowane przez Rosjan,aż do rozpadu ZSRR.
bDTvocgP
Wolwik
rok temu
Putin? A co ten prymityw ma powiedzieć????? Prawda mu nie przejdzie przez gardło...
Czita60
rok temu
Kłamstwo jak wy możecie Tak kłamać Polska była od Bałtyku po morze czarne
Najnowsze komentarze (34)
On 48
rok temu
Nie mieszajmy historii do polityki.Niestety faktem historycznym jest zajęcie Zaolzia przez wojsko Polskie, i przyłączenie go do Polski, faktem historycznym jest też fakt ucieczki Polskiego Rządu w nocy z 17 na 18 września 1939 roku do Rumunii. Od 18 września 1939 roku Polacy zostali bez rządu tym samym rozpoczął się rozpad II RP.
Ssij.jaja
rok temu
Zainwestuj w tic tacki bo ci Putin z mordy jedzie....
Penis
rok temu
Putin ty jesteś taki zajefajny, taki prawdziwy człowiek lasu oraz wschodniego lansu... Jesteś fantastyczny i do tego taki dziki jak twój cały kraj
Tusk
rok temu
A.chuj.ci.w.dupe ty rosyjski wschodni wieśniaku, portami trzęsiesz bo Amerykanie są w Polsce uważaj bo nasz kaczor wyjdzie z tobą na solo i ci pokaże że od picia wódki to się w głowie pierdzieli
iwan
rok temu
ojojoj wołodia już walę w nachy ze strachu,nie strasz nie strasz bo się popultasz
gersdorf
rok temu
tusk brał udział w rozbiorze polski
szokman
rok temu
Czego można się spodziewać bo byłym i w dodatku miernym oficerze KGB na terenie NRD?? Tego ich uczyli w centrali, manipulować, kłamać i niszczyć. Putin to idealny spadkobierca stalinowskich metod działania. Głupi rosyjski naród wierzy w niego jak w Boga . Wstyd...
ASA
rok temu
SZCZUJĄCA LEWACKA ŚWINIARNIA O2 ZAWSZE BĘDZIE SZCZUJĄCĄ ŚWINIARNIĄ
bDTvocgH
SZASZA
rok temu
Ale ma przecież racje dlaczego polska zajela zaolzie w 1939? bo tam byli polacy a jednoczesnie niemcy chcialy zająć całą czechosłowacje tak samo niemcy zaatakowali polske wtedy sowieci weszli do polski i zajeli wschod bo tam mieszkali ukraincy i bialorusini , nie był to rozbiór czechosłowacji ale ochrona polaków na zaolziu , tak samo oni zrobili , przyznajmy się do błędów nie jesteśmy święci .
=r=o=b=o=
rok temu
Polska w wyniku rozbiorów Czechosłowacji odzyskała nie tylko część Śląska Cieszyńskiego tzw Zaolzie ale też 226 km² na terytoriach Orawy i Spisza od Republiki Słowacji 01.12.1938 r w wyniku negocjacji po układzie monachijskim i pierwszym arbitrażu wiedeńskim. Polska uczestniczyła więc aktywnie po stronie Niemiec, Włoch i Węgier w rozbiorze Czechosłowacji. Polska Przestała być sojusznikiem Niemiec dopiero w kwietniu 1939 r. i wielu uważa, że był to błąd.
gavliczek
rok temu
Panowie z MSZ spytajcie się czechów i słowaków(obecnie), to usłyszycie to samo. Spytajcie się Litwinów jak to było z agresją na Litwę w 1920. Sami dobrze wiecie jak było i nie zmieniajcie i nie wymazujcie tego z historii.
Xyz
rok temu
Na pochyłe drzewo wszystkie kozy skaczą
romang
rok temu
Nowe o2 to wielka lipa,byle co ,żenada z nową odsłoną portalu. Wróćcie do poprzedniego !
romang
rok temu
Niech wróci stare o2 ! Nowa odsłona mierna , byle jaka !!! Lipa !
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić