REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 23 minuty temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Radosław Opas28.06.19 (08:38)

Woda odsłoniła pałac tajemniczego imperium. Sensacyjne odkrycie

Gdyby nie susza, pałac sprzed 3,4 tysiąca lat nie wyłoniłby się z wody. Należał do starożytnego imperium Mittani. Naukowcy twierdzą, że to jedno z najważniejszych archeologicznych odkryć w Iraku.
Eberhard Karls Universität Tübingen / Youtube.com

Pałac został odkryty w rejonie Mosulu w Iraku. Według zespołu kurdyjskich i niemieckich archeologów budowla ma około 3,4 tys. lat. Natrafiono głównie na fragmenty malowideł ściennych w odcieniach czerwieni i błękitu. Oprócz tego odszukano co najmniej 10 glinianych tabliczek klinowych. Wyniki prac opublikował Uniwersytet Karola Eberharda w Tybindze.

W czasach, z których pochodzi pałac, malowidła ścienne były prawdopodobnie typową cechą pałaców na Bliskim Wschodzie. Rzadko jednak udaje nam się je odnaleźć – powiedziała Ivana Puljiz z uniwersytetu w Tybindze.

REKLAMA

Odkrycia dokonano dzięki suszy. Ruiny wyłoniły się z wody, której poziom znacznie opadł. Naukowcy mieli niewiele czasu na badania. Musieli zdążyć, zanim poziom wody znowu nie wzrósł.

Odkrycie jest jednym z najważniejszych w ostatnich dziesięcioleciach i ilustruje sukces współpracy kurdyjsko-niemieckiej - powiedział Hasan Ahmed Qasim, kurdyjski archeolog z Dyrekcji Antyków w Duhok.

Pałac należał do imperium Mittani. Państwo to założone przez Hurytów w północnej Mezopotamii i północnej Syrii. Według naukowców lud ten jest jedną z najmniej zrozumiałych starożytnych cywilizacji. Do tej pory nie zidentyfikowano nawet stolicy imperium. Naukowcy podkreślają, że znalezione ruiny są zaledwie cząstką całego królestwa.

Zobacz też: Niezwykłe znalezisko na Syberii. Ogromny wilk z plejstocenu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij