Wróć na
oprac. Damian Słomski
|

Wojna handlowa. Donald Trump idzie na ustępstwa w negocjacjach z Chinami

3
Podziel się

Wojna handlowa między dwiema największymi gospodarkami trwa, ale Amerykanie i Chińczycy iść na wzajemne ustępstwa. Uzgodniono częściowe porozumienie, które wkrótce ma podpisać Donald Trump i Xi Jinping.

Donald Trump i Xi Jinping bliżej porozumienia.
Donald Trump i Xi Jinping bliżej porozumienia. (East News, AP Photo/Susan Walsh)
bCNBolWZ

Prezydent Donald Trump zapowiedział, że już w przyszłym miesiącu może podpisać porozumienie handlowe z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Obie strony poszły na ustępstwa - donosi agencja Bloomberg.

Zagraniczne media mówią o największym przełomie w trwającej już półtora roku wojnie handlowej między USA i Chinami. Donald Trump wskazał, że to pierwszy krok do podpisania szerszej umowy.

bCNBolXb

Uzgodnienia zakładają, że Chiny częściowo zrezygnują z ceł na amerykańskie produkty rolne, licencje i koncesje związane z usługami finansowymi i walutą, a w zamian Amerykanie złagodzą taryfy na chińskie towary. W ramach umowy Chiny mają zwiększyć zakupy amerykańskich produktów rolnych w ciągu dwóch lat do łącznej kwoty 40-50 mld dolarów rocznie.

Ukryte złoto Hitlera

Eksperci komentując to częściowe porozumienie podkreślają, że ciągle najpoważniejsze spory pozostają nierozwiązane. Chodzi m.in. o kradzież własności intelektualnej (podróbki z Chin). Dodatkowo dystans zdają się zachowywać chińskie media, które nie chcą nazywać wynegocjowanych ustępstw układem.

bCNBolXh

Porozumienie nie dotyczy m.in. umieszczonej na czarnej liście w USA chińskiej firmy Huawei. To będzie przedmiotem kolejnych rozmów. Przypomnijmy, że produkty firmy zostały uznane w Stanach za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. W związku z tym przedsiębiorstwa mające swoją siedzibę w USA dostały zakaz utrzymywania kontaktów handlowych z chińskim gigantem technologicznym.

Ze zbliżenia USA i Chin zadowoleni są inwestorzy. Widać to było na amerykańskiej giełdzie, która zakończyła tydzień na plusie. Ceny akcji wzrosły i to trzecią sesję z rzędu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCNBolXC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
hmn
10 miesięcy temu
Nie ma wyjścia po tym jak Chiny z Rosją zaczęły mieć lepsze stosunki.
sdf
10 miesięcy temu
A autor artykułu uczyć się, żeby prawidłowo pisać !
chin kong
10 miesięcy temu
Zmiękła rura jankiesom.USA to obecnie ZERO!!!!!
bCNBolXD
Najnowsze komentarze (3)
chin kong
10 miesięcy temu
Zmiękła rura jankiesom.USA to obecnie ZERO!!!!!
hmn
10 miesięcy temu
Nie ma wyjścia po tym jak Chiny z Rosją zaczęły mieć lepsze stosunki.
sdf
10 miesięcy temu
A autor artykułu uczyć się, żeby prawidłowo pisać !
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić