o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Wojna w SN. Sędzia Zaradkiewicz zablokuje posiedzenie ws. sędziów powołanych z udziałem nowej KRS?

12
Podziel się

W czwartek trzy izby Sądu Najwyższego mają odpowiedzieć na pytanie dotyczące sędziów SN wyłonionych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Nie wiadomo jednak, czy tak się stanie. Sędzia Kamil Zaradkiewicz wydał bowiem postanowienie zabezpieczające, które dotyczy sędziów powołanych przez Radę Państwa PRL. Zdaniem rzecznika SN sędziego Michała Laskowskiego decyzję te trzeba interpretować, jako próbę zablokowania czwartkowego posiedzenia.

Sędzia Kamil Zaradkiewicz zablokuje posiedzenie SN w sprawie sędziów powołanych z udziałem nowej KRS?
Sędzia Kamil Zaradkiewicz zablokuje posiedzenie SN w sprawie sędziów powołanych z udziałem nowej KRS? (East News, Stefan Maszewski/Reporter)
bErLQqxx

W ubiegłym tygodniu I prezes Sądu Najwyższego przedstawiła pytanie prawne trzem Izbom SN: Cywilnej, Karnej i Pracy. Dotyczy ono udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS w nowym składzie. Prof. Małgorzata Gersdorf chce, by SN ustalił, czy udział w składzie sądu powszechnego lub SN osoby powołanej na sędziego przez Prezydenta RP na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa prowadzi do naruszenia Konstytucji RP, Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Traktatu o Unii Europejskiej. Gdyby tak było, mogłoby to oznaczać, że osoba taka jest nieuprawniona do orzekania lub skład sądu jest sprzeczny z przepisami.

Dlaczego na pytanie to mają odpowiedzieć tylko sędziowie tych trzech izb SN? - W posiedzeniu nie będą uczestniczyć tzw. nowi sędziowie z Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Uzasadnienie tego jest proste. Jest to zagadnienie dotyczące wprost i osobiście ich statusu i I prezes SN odwołuje się do starej maksymy, że sędziowie nie mogą orzekać we własnej sprawie - tłumaczył rzecznik SN Michał Laskowski.

bErLQqxz

Z rozpoznawania sprawy wyłączonych zostało w piątek (informację o tym zespół prasowy SN przekazał w poniedziałek) także siedmiu sędziów Izby Cywilnej, którzy zostali powołani z udziałem nowej KRS.

Tymczasem w poniedziałek prof. Kamil Zaradkiewicz, jeden z sędziów Izby Cywilnej wyłączonych z rozpoznawania, wydał postanowienie zabezpieczające, które może uniemożliwić rozpatrzenie pytania I prezes SN. Zabezpieczenie to ma związek z pytaniami prejudycjalnymi, skierowanymi przez Zaradkiewicza do TSUE 18 grudnia 2019 r.

bErLQqxF

Sędzia chce, by Trybunału Sprawiedliwości UE wskazał, czy sąd, w którym zasiada osoba powołana przez Radę Państwa PRL przed 1990 r., jest sądem niezawisłym i bezstronnym w rozumieniu prawa Unii Europejskiej.

Na mocy wydanego zabezpieczenia sędzia Zaradkiewicz zawiesił stosowanie kilku przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym w zakresie obejmującym rozpatrywanie wniosków tego typu, jaki zgłosiła Małgorzata Gersdorf, w odniesieniu do sędziów, których dotyczy pytanie prejudycjalne do TSUE.

W rozmowie z RMF FM rzecznik SN sędzia Michał Laskowski przyznał, że decyzję tę trzeba interpretować, jako próbę zablokowania czwartkowego posiedzenia. Jednak jego zdaniem, nie jest jeszcze przesądzone, że posiedzenie się nie odbędzie. - Niewątpliwie treść tego postanowienia będzie przedmiotem rozważań, czy rodzi ono jakieś skutki i czy będziemy mogli orzekać. Ale wcale nie jest takie oczywiste, że to postanowienie przekłada się na możliwość orzekania w tym składzie trzech Izb SN - stwierdził sędzia Laskowski.

bErLQqxG

Źródło: rmf24.pl

bErLQqya
KOMENTARZE
(12)
avatar
rok temu
Uchwała SN nie ma mocy obowiązujacego prawa, jest tylko wyrażeniem stanowiska w określonej sprawie określonej grupy sędziów!!!!!!!!!!!! Pozostali sędziowie, będąc niezawisłymi i niezależnymi mogą ja olać!!!! Pani I Prezes SN Gelsdorf może sobie wspólnie z kolegami szczekać do woli, podobnie jak KE i TSUE i nic to nie zmieni!!!!!! Brawo PIS, brawo Prezydent Andrzej Duda!!!!!!!!!!!!!
avatar
rok temu
UB-ckie ścier wa nie rozumieją, że aby powoływać sie na Konstytucję to najpierw trzeba ja przeczytać ze zrozumieniem!!!! Należy zadać także pytanie dlaczego sędziom SN tak bardzo przeszkadza Izba Dyscyplinarna SN ??????? W czym oni sa lepsi od zwykłych obywateli, którzy mogą być sadzeni przez politycznych sędziów takich jak np Tuleja, Juszczyszyn, że tak głośno ujadają?????? Kradzież części do wiertarki nie ma przecież barw politycznych, tak samo jak jazda PO pijaku!!!!!!!
pppara
2 lata temu
Co to za kraj , do czego ci pisowcy doprowadzili.
bErLQqyb
co to za
2 lata temu
POlityk ?/
Xxx
2 lata temu
Najwięcej wypowiadają się mają Ci, którzy nie wiele wiedzą na temat działania Wymiaru Sprawiedliwości. Ale za to jaki impet...
NNN
2 lata temu
PAD ma nasza Konstytucje tam gdzie miala Targowica zwalczajaca Konstytucje 3 Maja.
bronmySADOW
2 lata temu
sedziowskie sprzedawczyki...
zasa
2 lata temu
Gersdorf panoszy sie jakby Polska byla jej prywatnym folwarkiem
Golkifer
2 lata temu
Panie Prezydencie prosimy byc nieugientym wobec tej kasty!!!
alfik
2 lata temu
Ma gosciu racje jeżeli sąd Najwyższy pana prezesa Neumanna vel Gersdorf kwestionuje obecność powołanych dwóch izb SN czyli dyscyplinarnej i kontroli nadzwyczajnej oraz powołanych sędziów to mozna tez kwestionowac powołanych do SN trzech izb sędziów z okresu PRL i powołanych przez Radę Państwa
asa
2 lata temu
A OD KIEDY TO GERSDORF JEST SĘDZIĄ ? PRZECIEŻ TO RADCA PRAWNY A NIE SĘDZIA 1
asa
2 lata temu
pognać te komusze ku wy z SN i to szybko !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić