o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Wolność słowa po turecku. Artystka skazana za obrazę Erdogana

0
Podziel się

Turecka aktorka i piosenkarka, Zuhal Olcay została skazana na karę więzienia. Zdaniem sądu w Stambule artystka obraziła prezydenta Recep Tayyipa Erdoğana zmieniając słowa popularnej piosenki. To nie pierwszy taki przypadek w tym coraz bardziej autokratycznym kraju.

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdoğan
Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdoğan (PAP)
bDYOZvEB

Sprawa dotyczy utworu "Nie obchodzi mnie świat", który Olcay wykonała w Stambule w 2016 roku. Piosenkarka zmieniła słowa piosenki używając nazwiska prezydenta Erdogana tak, by zrymowało się z tureckimi słowami "wszystko to pustka, wszystko kłamstwo".

Jak podaje turecki dziennik "Evrensel" prokurator zażądał dla 60-letniej aktorki aż czterech lat więzienia. Sąd uznał jednak, że to za dużo jak na takie przewinienie i wydał wyrok 10 miesięcy pozbawienia wolności. Mimo, że obrońcy Olcay próbowali nakłonić sędziego do zawieszenia kary ze względu na dobre sprawowanie artystki w areszcie, ten odrzucił wniosek tłumacząc, że kobieta już kiedyś była ukarana grzywną za obrazę urzędnika państwowego.

bDYOZvED

Turecki dziennik mimo wszystko nie wyklucza możliwości warunkowego zwolnienia artystki.

To nie jedyny przypadek karania więzieniem za obrazę tureckiej głowy Państwa w ciągu ostatnich kilku lat. Karano nawet za rozpowszechnianie treści w mediach społecznościowych, gdzie prezydent Turcji nie był w ogóle wymieniany.

Źródło: Reuters

bDYOZvFe
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić