o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Michał Kurek
|

Wracają opłaty za roaming w UE?

36
Podziel się

Klienci sieci komórkowych otrzymują SMS-y informujące o rozpoczęciu naliczania opłat za korzystanie z telefonu na terenie Unii Europejskiej, a UKE wydaje pozwolenia na przywrócenie opłat za roaming - informuje radio ZET.

telefon
telefon (Pixabay.com)
bDmzGIRh

Idea dzwonienia i przeglądania internetu na takich samych zasadach, jak w kraju ojczystym bardzo przypadła do gustu klientom sieci komórkowych. Gdy zniknął strach przed wysokimi cenami rozmów, rozpoczęło się masowe korzystanie z nowych możliwości - Polacy rozdzwonili się zza granicy, przestali się także bać przeglądania w telefonach internetu.

Nie jest tajemnicą, że zasada Roam Like At Home (RLAH) nie spodobała się polskim operatorom komórkowym, którzy początkowo bronili się jak mogli przed wprowadzeniem w życie tego rozporządzenia, starając się przeforsować cenniki, w których klienci jednak mieli płacić dodatkowo (co prawda mniej niż wcześniej) za usługi na terenie UE.

Mieli ku temu bardzo dobre powody - za rozmowy i transfer danych w roamingu muszą płacić sieciom, z które realizują te usługi w danym kraju. Problem polskich telekomów polega na tym, że ceny hurtowe wyznaczone przez UE są wyższe, niż przewidywane przez cenniki dla użytkowników.

bDmzGIRj

Rozporządzenie RLAH przewiduje sposób na uchronienie operatorów przed dużymi stratami - to możliwość obciążenia opłatami użytkowników, którzy nadużywają korzystania z roamingu.
Kto może dostać SMS-a o przywróceniu opłat?

Przepisy RLAH powstały z myślą o osobach, które podróżują po terenie UE turystycznie. W zapisach rozporządzenia określono, że operatorzy mogą monitorować aktywność swoich klientów na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy. Jeśli większość tego czasu karta SIM używana jest w roamingu UE, sieć komórkowa może zacząć naliczać opłaty aż do chwili, gdy proporcje ulegną zmianie.

Roam Like At Home zadebiutował 15 czerwca 2017 roku, cztery miesiące minęły więc w październiku 2017. Sieci komórkowe postanowiły skorzystać z uprawnień danych im przez rozporządzenie i zwrócić uwagę osobom, które z nowych zasad roamingu korzytają wbrew zamysłowi UE.

SMS-y o przywróceniu opłat dostaną tylko ooby, które zdecydowaną większość czasu spędzają z telefonem poza granicami naszego kraju. Jest to raczej niewielki odsetek klientów poszczególnych operatorów - Play, który chwali się obługą niemal 15 mln kart SIM, poinformował o przywróceniu opłat kilkanaście - kilkadziesiąt tysięcy osób.

bDmzGIRp

Jeśli więc w ciągu ostatnich miesięcy nie przebywało się niemal non stop za granicą - nie ma się co obawiać dodatkowych opłat na przyszłych rachunkach (narzut obowiązuje na połączenia w roamingu wykonywane dwa tygodnie po otrzymaniu od operatora powiadomienia o ich wprowadzeniu i nie działa wstecz).

Swoich klientów uspokaja także Plus, nawiązując do wniosków o rozpatrywanych pozytywnie przez UKE:

- Opisane działania nie mają nic wspólnego z decyzją Prezesa UKE, a jak już wspomniałem wynikają wprost z zasad Roamingu Regulowanego stosowanych przez pozostałych operatorów działających na polskim rynku. Plus zapewnia też swoich klientów, że po wydaniu Decyzji UKE, nic się nie zmienia w zakresie opłat roamingowych i klienci naszej sieci mogą nadal korzystać z roamingu na terenie Unii Europejskiej na tych samych zasadach jak dotychczas - powiedział radiu ZET Arkadiusz Majewski.

bDmzGIRK
KOMENTARZE
(36)
ilona
3 lata temu
niech wiecej jeszcze zatrudniaja celebrytow do reklamy zwlaszcza play, na to potrzebuja nasze pieniadze.
Żyjący bez ko...
3 lata temu
Co znaczy ,, nie spodobała się polskim operatorom komórkowym " ? Nie ma czegoś takiego. Są tylko zachodnie korporacje, a Polacy to dla nich tylko dojne krowy, nic więcej. Tego, na co pozwala im się w Polsce, nie ma nigdzie na świecie.
BL
3 lata temu
Powaleni. Niech analitycy teraz za to płacą
bDmzGIRL
Polis
3 lata temu
Jest Unia mam na myśli Europę co stoi na przeszkodzie żeby jedna sieć pracowała w każdym kraju i miała jedną cenę.To tak jak by na terenie Niemiec w każdym landzie płacić oddzielnie .Powinna byc jedna gospodarka telefoniczna jedna cena na zakup gazu i ropy od Rosji i innych a nie tak każdy sobie rzepke skrobie .To na co nam Bruksela jak każdy orze jak może .
Fon
3 lata temu
Porownajcie sobie oplaty za rozmowy na Zachodzie i te w Polsce. Szczena wam opadnie jak jestesmy okradani we wlasnym kraju.
Najnowsze komentarze (36)
bam biu
3 lata temu
Dobre posunięcie ze strony plusa, mam nadzieję że a2mobile na ich zasięgu też pozostatnie na tych zasadach mimo że to mała sieć
imperialis
3 lata temu
póki co ja się przeniosłem do a2 bo własnie nie dość że tanio za no limit to i roaming fajnie działa
abonent
3 lata temu
złodzieje !!!
duko
3 lata temu
Oby to był żart, też jestem w a2mobile i miałem wieść piękny żywot na wakacjach Zagranicą w przyszłe lato.
baki
3 lata temu
Póki co korzystam. Mam w a2mobile a tam pakiety społ za darmo + roaming i mogę pracować z Włoch ;)
Iwa
3 lata temu
A moze sieciom komórkpwym nalezy powoli za łamanie przepisów Unijnych cofnac licencje. I wtedy roaming bedzie jak rozmowy w kraju. Gdzie obrona konsumenta. A sieci i tak bardzo duzo zarabiajom i ci chwile nowa gwiazda w tv reklamujaca siec.
TrucerLife
3 lata temu
Orange już to robi dyma ludzi na kase. Play to zawsze była złodziejska sieć a t-mobile wcale nie lepsza. Nie wiem tylko jak Plus
Aq@
3 lata temu
No to ewakuacja do Plusa. Potem gdy Plus się nasyci nowymi klientami, będzie SSRUu i sms do klienta o zaczęciu naliczania dodatkowych opłat w roamingu.
bDmzGIRD
z eu
3 lata temu
W KORUPCYJNEJ POLSCE PUTINA NIE W EU W EU DALEJ MAMY BEZ OPLAT
Grazyna
3 lata temu
Poziom komentarzy na poziomie artykulu. Od poczatku bylo jasno powiedziane, ze karta musi byc uzywana czesciej na terenie kraju niz poza jego granicami. Janusz poszedl do salonu, powiedzieli, ze bedzie za darmo to zaczal dzwonic
ghan
3 lata temu
to jest polska kraj w którym zrobią wszystko by ci okraść bardziej niż teraz.
emtec
3 lata temu
mam umowę na r. bez limitu jeśli mi przyślą takiego smsa zerwę umowę i będę kazał płacić odszkodowanie za nie dotrzymanie warunków umowy
Buahaha
3 lata temu
Slyszalem, ze PO zalatwila Polakom brak roamingu....NO TO ZALATWILI! :D:D:D:D
akbar
3 lata temu
Przychody spadły więc lobby firm komórkowy działa skutecznie. Trzeba się skrzyknąć i wprowadzić dzień bez telefonu. Gdy jednego dnia nikt nie użyje telefonu to ich ZABOLI i UDERZY po kieszeni. Ogień zwalczamy ogniem. A jak będą jeszcze podskakiwać to taki jeden dzień co miesiąc.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić