o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Maciej Deja
Maciej Deja
|

Wyborcze plany Tuska. Sprawdziliśmy, co mu wolno

27
Podziel się

Donald Tusk ma plan na wybory do Parlamentu Europejskiego. Taka informacja w różnym kształcie i detalach pojawia się w polskich mediach. Sprawdziliśmy, co o jego udziale w wyborach mówią przepisy.

Donald Tusk, zgodnie z przepisami, nie musi rezygnować z funkcji szefa RE, by wystartować w wyborach do europarlamentu
Donald Tusk, zgodnie z przepisami, nie musi rezygnować z funkcji szefa RE, by wystartować w wyborach do europarlamentu (PAP, Radek Pietruszka)
bDndoCcB

W środę o tym, że Tusk chce być patronem proeuropejskiej listy w następnych wyborach, pisała gazeta.pl. Powołując się na otoczenie szefa Rady Europejskiej, portal donosi, że miałyby się na niej znaleźć nazwiska byłych premierów z SLD, Ewy Kopacz czy Bronisława Komorowskiego. "Kto chce pozostać w UE, niech wesprze [proeuropejską listę Tuska]" - taka narracja ma towarzyszyć tworzeniu list.

Otoczenie Tuska rozważa też jeszcze bardziej ofensywny wariant. O tym, że zostanie on liderem listy i kandydatem na europosła w połowie maja donosił "Super Express". Immunitet europosła miałby być dla niego receptą na uchronienie się przed zarzutami, jakie zamierza mu rzekomo postawić PiS. Gazeta.pl sugeruje, że w przypadku takiego rozwiązania Tusk musiałby o kilka miesięcy skrócić kadencję szefa Rady Europejskiej, która kończy się w listopadzie 2019 r. Jednak, co ciekawe, taki wymóg formalnie nie istnieje.

Brak konkretnych przepisów odnoszących się do stanowiska szefa Rady w gąszczu unijnych regulacji może budzić zdziwienie. W kontekście planów Tuska istotne jest to, że nie może sprawować funkcji publicznej w kraju pochodzenia. Traktat lizboński nie wyklucza za to możliwości sprawowania przez niego mandatu w innej instytucji europejskiej. Teoretycznie nie musiałby więc rezygnować z szefowania Radzie i mógłby przez pięć miesięcy (od lipca do końca listopada) łączyć tę funkcję z mandatem europosła.

bDndoCcD

Wybory europejskie odbędą się 23-26 maja 2019 r. Choć dokładny terminarz przedwyborczy nie jest jeszcze znany, w poprzednich wyborach komitety wyborcze musiały zostać zarejestrowane siedem tygodni przed wyborami, a listy kandydatów - tydzień później. Gazeta.pl sugeruje, że Donald Tusk może do ostatniej chwili zwlekać z ogłoszeniem swoich planów. Choć jego nazwisko jest w realiach polskich wyborów jest faktycznie topowe, nazywanie zebrania 10 tysięcy podpisów w tym kontekście "formalnością" budzi dwuznaczne skojarzenia.

Zobacz także: Zobacz także: "Tłit": dlaczego Rzecznik Praw Dziecka nie pojawił się na proteście w Sejmie?

Tusk jest dopiero drugim po Hermanie Van Rompuyu Przewodniczącym Komisji Europejskiej, od czasu zmiany kompetencji tego urzędu. Holender, który był Przewodniczącym Komisji w latach 2009-2014, po zwolnieniu fotelu dla Tuska wycofał się z polityki. Na mocy traktatu lizbońskiego funkcja została umocniona, ale wciąż większy wpływ na realną politykę Wspólnoty ma szef Komisji. Trudno sobie wyobrazić, by urzędujący Jean-Claude Juncker choćby pomyślał o skróceniu kadencji, by móc wystartować w wyborach w swoim kraju. Luksemburczyk swego czasu sugerował zresztą, żeby urząd Tuska usunąć, a zwierzchnictwo nad unijnymi instytucjami skupić w jednym ręku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDndoCcJ

Źródło: gazeta.pl, Super Express

bDndoCde
KOMENTARZE
(27)
fh
2 lata temu
plany niemieckiego rabina oscara
sg
2 lata temu
rudy geszefciarz
ey
2 lata temu
czy te rude żydowskie oczy mogą kłamac
bDndoCdf
VON
2 lata temu
TEGO ZDRAJCE WARCHOŁA KOLABORANTA POD SĄD I DOŻYWOCIE W KAMIENIOŁOMACH
cxgfchjh
2 lata temu
powinno już go dawno skazać i pod pluton egzekucyjny za zdradę naszego Kraju Polski
Najnowsze komentarze (27)
Jola
2 lata temu
szkopskaGnida
PO= platforma...
2 lata temu
czekamy tu na ciebie, powitanie juz mamy gotowe.
xxx
2 lata temu
Plan Genialny obstawić elementem antypolskim brukselę. Autorytetynie budące śmiechu-komor,kopara i Marcinek od Izabel.A bolek i jego wnuczęta???
jagrazka
2 lata temu
rudy ma kasy tyle ze moze sobie wybrac kraj jaki chce do zamieszkania ale rudy jest chory na władzie i wladzi chce a sonduje go tu jego kraj pochodzenia
ola
2 lata temu
do pierdla znim!
lll
2 lata temu
Masz rację donald ...Wybierz się sam , ( makrela zaklepie ) w końcu nie takie przekręty robiłeś.
lol
2 lata temu
Do pierdla z nim .........
lase
2 lata temu
Kaszubski jurgieltnik. Cela czeka, TW Oskar.
bDndoCcX
cine
2 lata temu
TW OSKAR wcześniej czy później trafi za kraty. Ma to jak w banku.
abwera
2 lata temu
no jeśli on dosgtanie się do polskiej polityki to znaczy, że polacy nie zasługują na własny kraj
Bubel Bee
2 lata temu
Plany w niczym nie pomogą my już go znamy hah
słyszałem
2 lata temu
Powiedział, że może odpowiadać politycznie i dalej rżnął głupa
Ziom
2 lata temu
Herr Tusk.
Gość
2 lata temu
Komorowski i Kopacz. Ciągnie za sobą wspólników z bandyckiej szajki.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić