o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Violetta Baran
|

Wybory 2019. Viktor Orban pogratulował PiS zwycięstwa

2
Podziel się

Wybory parlamentarne 2019, według sondażu exit poll, wygrał PiS. Gratulacje zwycięskiemu ugrupowaniu złożył już premier Węgier Viktor Orban. Powiedział o tym w wystąpieniu telewizyjnym po węgierskich wyborach samorządowych, które odbyły się tego samego dnia, co wybory parlamentarne w Polsce.

Premier Węgier pogratulował PiS zwycięstwa
Premier Węgier pogratulował PiS zwycięstwa (PAP)
bDmUWDyZ

- Z punktu widzenia Węgier bardzo ważne wybory odbyły się dziś w Polsce, gdzie polska partia rządząca zdobyła większość manatów parlamentarnych i jest w stanie samodzielnie stworzyć rząd. Gratuluję polskim przyjaciołom - stwierdził premier Węgier.

Na Węgrzech odbywały się dzisiaj wybory samorządowe. Z wstępnych danych z każdego z komitatów (województw) wynika, że zwycięża rządząca koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP). Jedynie w Budapeszcie prowadzi wspólny kandydat opozycji Gergely Karácsony.

bDmUWDzb

Z sondażu exit poll IPSOS dla TVP, TVN i Polsat wynika, że wybory parlamentarne wygrał PiS z poparciem 43,6 proc. Kolejne miejsca zajęły KO – 27,4 proc.; SLD – 11,9 proc.; PSL – 9,6 proc.; Konfederacja – 6,4 proc.

Gdyby wyniki te potwierdziły się, to PiS otrzymałby 239 mandatów w Sejmie. KO miałaby 130 posłów, SLD - 43, PSL - 34, a Konfederacja - 13.

Według sondażu IPSOS frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 61,1 proc.

bDmUWDzh

W wyborach wybraliśmy 460 posłów i 100 senatorów, którzy będą sprawować władzę przez najbliższe cztery lata. Według zapowiedzi PKW oficjalne wyniki wyborów poznamy we wtorek.

bDmUWDzC
KOMENTARZE
(2)
op
rok temu
Bez komentarza
Demokrata
rok temu
Brawo Węgrzy. Chociaż Ktoś potrafi się zachować. Makrela gra na gitarze a Makaron obywateli w kamizelkach okłada .
Najnowsze komentarze (2)
op
rok temu
Bez komentarza
Demokrata
rok temu
Brawo Węgrzy. Chociaż Ktoś potrafi się zachować. Makrela gra na gitarze a Makaron obywateli w kamizelkach okłada .
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić