o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Wybory parlamentarne 2019. Borys Budka wygrywa z TVP. Jest reakcja stacji

6
Podziel się

Wybory parlamentarne 2019 już wkrótce. Borys Budka wygrał z TVP ws. "paragonu hańby", który został pokazany podczas debaty. Jest reakcja stacji na prawomocne postanowienie sądu.

Wybory parlamentarne 2019. TVP reaguje ws. Borysa Budki
Wybory parlamentarne 2019. TVP reaguje ws. Borysa Budki (East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
bEKTJVcl

W środę Sąd Apelacyjny utrzymał postanowienie nakazujące TVP sprostowanie ws. "paragonu hańby". Chodzi o paragon pokazany przez Borysa Budkę podczas debaty wyborczej na antenie TVP. Polityk Koalicji Obywatelskiej chciał pokazać, ile kosztuje lek przeciwwirusowy podawany po przeszczepach. Suma opiewała na ponad dwa tysiące.

Do tych słów odniósł się Samuel Pereira, szef portalu TVP Info, który zarzucił politykowi kłamstwo. Dodał również, że dzwonił do apteki, z której pochodzi paragon i że cena za ten refundowany lek to 3,2 zł. Prawda okazała się jeszcze inna - lek był częściowo refundowany. Na antenie TVP Info pojawiły się publikacje w tej sprawie.

Telewizja Polska ma przeprosić Borysa Budkę. Stacja ma zamieścić sprostowanie następującej treści: "Telewizja Polska SA prostuje nieprawdziwe informacje, wyemitowane na antenie TVP Info w dniu 1 października 2019 roku, jakoby poseł Borys Budka pokazując podczas debaty w TVP rachunek z apteki podał nieprawdziwą cenę leku Valcyte" – tak ma brzmieć treść sprostowania. Ma zostać opublikowane na antenie TVP Info.

bEKTJVcn
Zobacz także: Zandberg pod debacie w TVN24: zabrakło liderów KO i PiS

Borys Budka wygrywa z TVP. Jest oświadczenie

Czy tak się stanie? "Postanowienie Sądu Okręgowego w Gliwicach, z dnia 8 października 2019 r dotyczące tzw. "Paragonu Hańby Borysa Budki" Telewizja Polska uznaje za przejaw wykorzystywania instytucji prawa do politycznych celów” – tak w swoim oświadczeniu stacja odniosła się do wyroku.

"Borys Budka zmanipulował fakty. Rodzice bowiem NIE »muszą wydać« tych pieniędzy, gdyż lek jest refundowany. Wypowiedź posła miała na celu oskarżenie rządu o błędną politykę i właśnie brak refundacji leku. Rozmiary manipulacji Borysa Budki są rekordowe, gdyż odpłatność za refundowany lek dla osób uprawnionych wynosi 3,20 zł a nie 2000 zł, co oznacza, że pan Budka zawyżył cenę leku... 625 razy" - czytamy w komunikacie

bEKTJVct

Według TVP, rozumowanie sądu w tej sprawie jest absurdalne.

"Zgodnie z tym rozumowaniem poseł Budka może dzisiaj pójść do osiedlowego warzywniaka, zapłacić za kilogram jabłek 2000 zł (istnieje przecież swoboda umów), dostać wydruk z kasy fiskalnej potwierdzający zapłacenie tej ceny, a następnie ogłosić publicznie, że w Polsce kilogram jabłek kosztuje 2000 zł. Każdemu zaś, kto temu zaprzeczy, sąd w Gliwicach nakaże sprostowanie i przeprosiny. Poseł Budka będzie przecież dysponował paragonem” – stwierdza TVP.

Stacja zarzuca sądowi "zignorowanie faktów, sensu i kontekstu wypowiedzi". Jego decyzję ocenia jako "skrajnie politycznej deklaracji, służącej interesom określonej partii politycznej". "Ciekawe, czy sąd wyższej instancji stanie w obronie powagi, czy groteski sądownictwa w Polsce" – podaje TVP w oświadczeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKTJVcu

Źródło: TVP Info

bEKTJVcO
KOMENTARZE
(6)
87
2 lata temu
A sędziował Tuleja czy jakiś inny dysPOzycyjny?
Kasta w piórk...
2 lata temu
Tym gorzej dla sądów.Są przecież granice absurdu!
kruku7
2 lata temu
PIS-iory właśnie wy i wasza telewizja nie zrozumieliście tematu chodzi o to że każdy chory ma kupić ten lek za trzy zety a sądy jak na razie są jeszcze nie zawistne jak wyrok po waszej myśli to ok jak nie to wyrok polityczny ale wkrótce wszyscy POLACY będziemy równi pozdrawiam wszystkich
bEKTJVcP
dziacho-1963
2 lata temu
Borys Budka DNO
OTUA
2 lata temu
No to sąd znowu się POpisał!!!
t4r5
2 lata temu
Pewnie gdyby zaproponował 1 milion to też apteka by sprzedała
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić