Wróć na
oprac. Anna Kozińska
|
aktualizacja

Wybory parlamentarne 2019. Konferencja PKW o frekwencji wyborczej

30
Podziel się

Wybory 2019. PKW podała, że frekwencja wyborcza w wyborach 2019 wynosi na razie 45,94 proc. To dane z godz. 17. Komisja nie otrzymała zgłoszeń, które mogłyby świadczyć o potrzebie wydłużenia ciszy wyborczej.

Wybory parlamentarne 2019. PKW zwołała kolejną konferencję dot. frekwencji wyborczej
Wybory parlamentarne 2019. PKW zwołała kolejną konferencję dot. frekwencji wyborczej (WP.PL)
bCPsPjpN

13,6 mln uprawnionych osób zagłosowało - podało PKW na konferencji prasowej. Według PKW wynik jest o 7 pkt. proc. wyższy niż w przypadku poprzednich wyborów na godz. 17.

Do głosowania w wyborach uprawnionych jest 30 111 281 wyborców. Wybory odbywają się w 27 415 obwodach głosowania, z czego 14 498 dostosowanych jest dla osób z niepełnosprawnościami.

PKW na konferencji mówiła też o incydentach. Było ich sporo, bo aż 219. Przestępstwa były cztery, w tym jeden z kodeksu karnego. W miejscowości Kozy sprawca malował hasła z agitacją na budynku, w którym znajduje się lokal wyborczy.

bCPsPjpP

Zobacz też: Czy na pewno wiesz, jak oddać ważny głos? Krótki poradnik

Są wyniki wyborów. Zwyciężył PiS.

Frekwencja wyborcza w województwach

Najwyższą frekwencję odnotowano w województwie mazowieckim - 49,59 proc. Drugie miejsce pod względem osób głosujących na godz. 17 zajęło województwo małopolskie z wynikiem 47,98 proc. Trzecie - województwo pomorskie, gdzie wynik wyniósł 47,26.

Najniższa frekwencja wyborcza została odnotowana w województwie opolskim - 39,54 proc. Drugie od końca jest województwo warmińsko-mazurskie - 41,65 proc.. Trzecie miejsca od końca zajęło województwo lubuskie z frekwencją 42,55 proc.

bCPsPjpV

Do godz. 12 najwyższą frekwencję odnotowano w województwie małopolskim - 21,13 proc. Drugie miejsce zajęło wtedy województwo podkarpackie - 20,26 proc., a trzecie województwo podlaskie - 20,19 proc.

Frekwencja wyborcza w miastach

Wśród miast z najwyższą frekwencją obok Podkowy Leśnej znalazły się Warszawa, Poznań oraz Toruń. Najniższy odsetek wyborców przed godz. 17 udał się do urn w Gorzowie Wielkopolskim. Na kolejnych miejscach w niechlubnym rankingu uplasowały się Opole oraz Kielce.

Przypomnijmy, że frekwencja wyborcza w wyborach 2019 do godziny 12 wyniosła 18,14 proc. Z kolei w poprzednich wyborach, w 2015 r., do godz. 17 frekwencja wynosiła 38.97 proc.

Lokale wyborcze będą dziś czynne do godziny 21. W wyjątkowych sytuacjach PKW może zarządzić wydłużenie pracy lokali wyborczych, a wraz z nimi przedłużyć ciszę wyborczą.

bCPsPjpW

Oficjalna informacja o tym, które komitety przekroczyły próg wyborczy, będzie znana w poniedziałek. Ostateczne, oficjalne wyniki mają być znane we wtorek. Stanie się to dopiero, gdy spłyną i zostaną podliczone ostatnie protokoły wyborcze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCPsPjqq
KOMENTARZE
(30)
szczerość Noj...
10 miesięcy temu
podziękujcie Nojmanowi
zadowolny obs...
10 miesięcy temu
widzę totalną porażkę
adas
10 miesięcy temu
nie poszedles na wybory to jestes frajerem
bCPsPjqr
ex
10 miesięcy temu
. na bazarku pistacje po 4,90
Ccccc
10 miesięcy temu
Miałem nie iść ale jednak poszedłem zawsze można coś zmienić i wybrać kogoś innego tzn jakąś nową twarz bo od 30 lat ciągle te same
Najnowsze komentarze (30)
pisiniepokój
10 miesięcy temu
już niedługo wybory prezydenckie a jest też senat ;do sejmu wchodzi lewica i nie jest to wynik na jaki czekał pis pomimo tych swoich obietnic
100% PiS
10 miesięcy temu
mamy to PiS dziekuje wyborcom
WATYKAN to m...
10 miesięcy temu
Czyli 100 lat samotnosci
UciekamzKraju
10 miesięcy temu
Szkoda słów, uciekam z kraju ! Głosowali tylko patologie pisowskie ...
NIE LUBIĘ PIS...
10 miesięcy temu
Boże TYLKO NIE PIS !!!!!! Głosowali tylko PISOWSKIE PATOLOGIE 500 PLUSKOWSKIE !
pr
10 miesięcy temu
wybory czy mistyfikacja? Jak omamić tych co wybierają? Czyli kolejny rozbiór.........
VAT ykan to m...
10 miesięcy temu
Ja głosowałem przeciwko Watykanowi
toja
10 miesięcy temu
KW 204 w Warszawie wydawała niestemplowane karty wyborcze do sejmu, po proteście karty zostały wyniesione z lokalu bez przeliczenia z info że będą stemplowane gdzieś tam na zapleczu - nie wiadomo ile kart zostało wrzuconych do urny przed incydentem......... karty bez stempla są głosami nieważnymi..... co o tym myśleć?
bCPsPjqj
yawaldek
10 miesięcy temu
"EGZEKUCJE KURDYJSKICH CYWILI." takich ma INTERIA redachtórów.Mąąądra ona jest, (ta interia), bo wyłączyła dodawanie komentarzy, I już.ale hucpa, i im nie wstyd po prostu istnieć....
cenzor
10 miesięcy temu
Ciemnemu ludowi wystarczy 500 zł i PO wyborach
wania
10 miesięcy temu
Kiedyś to i stalowy komunizm przerdzewiał to i kapitalizm dziki uschnie.
ex
10 miesięcy temu
. na bazarku pistacje po 4,90
Ccccc
10 miesięcy temu
Miałem nie iść ale jednak poszedłem zawsze można coś zmienić i wybrać kogoś innego tzn jakąś nową twarz bo od 30 lat ciągle te same
stop 5G
10 miesięcy temu
stop syjonizmowi
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić